ישיבת בית אברהם

ישיבת בית אברהם היא ישיבה השייכת לחסידות סלונים, ומרכזה בשכונת מאה שערים בירושלים. ראש הישיבה הנוכחי הוא הרב משה ברזובסקי, בנו של האדמו"ר רבי שמואל ברזובסקי, המשגיח בישיבה הוא הרב חיים קסטלניץ.

היסטוריה

הישיבה הוקמה בשנת תש"ב על ידי רבי שלום נח ברזובסקי לימים האדמו"ר מסלונים כאשר בראש חסידות סלונים עמד האדמו"ר רבי שלמה דוד יהושע וינברג מסלונים, אולם מלחמת העולם השנייה שהייתה בעיצומה פגעה בקשר הרציף בין החסידים לבין רבם שישב בעיר ברנוביץ' וכשהגיעו השמועות על עלייתם על המוקד של רוב מנין ובנין של חסידי סלונים החליט רבי שלום נח ברזובסקי על פתיחת הישיבה כהמשך לישיבת תורת חסד בברנוביץ'.

כמנהל הישיבה מונה הרב חיים אליהו שטרנברג. בעת הקמת הישיבה היה הרב ברזובסקי ר"מ צעיר בישיבת חב"ד בתל אביב, למרות זאת, השמועות על השואה והידיעות על חורבן חסידות סלונים, הניעו אותו לוותר על משרתו ולהקים ישיבה לצעירי החסידות בישראל[1].

ישיבת בית אברהם נוסדה עם פחות ממניין תלמידים, אך לימים הפכה לאחת מהישיבות החסידיות המרכזיות בארץ ישראל. בתחילת 1963 למדו בישיבה 125 בחורים ו-25 אברכים[1]. כיום לומדים בה כ-400 תלמידים. ישיבת "בית אברהם" מצטיינת בצורת לימוד ייחודית, המשלבת את שיטת הלימוד העיונית מבית מדרשם של גדולי התורה הליטאים, כמו רבי שמעון שקופ והרב ברוך בר ליבוביץ מקמניץ, יחד עם תורת החסידות והלהט החסידי מבית מדרשם של תלמידי הבעש"ט. חלק מהשיעורים בישיבה נאמרים בשפת היידיש[1] אך הבחורים בינם לבין עצמם מדברים בעברית.

לאחר עזיבת הרב שטרנברג את הנהלת הישיבה, תפס את מקומו הרב דוד וינברג, [2]גיסו של רבי שלום נח. לאחר מינויו של רבי שלום נח לאדמו"ר, תפס את מקומו בנו רבי שמואל ברזובסקי. כשנתיים לאחר התמנותו של רבי שמואל לאדמו"ר, מונה בנו הרב משה ברזובסקי לראש ישיבה.

הר"מים בישיבה הם: הרב יעקב ישראל לוריא (חתנו של רבי שלום נח, מחבר הספרים "נתיבי ישורון"). הרב שמואל וינברג [3]. הרב מרדכי וינברג[4]. הרב משה גוטמן [5]. הרב אהרן וינברג[7].

משגיח הישיבה הוא הרב חיים קסטלניץ (משנת תשס"ג לערך), והרב מרדכי ברזובסקי, בנו הצעיר של האדמו"ר.

בישיבה יש גם כולל אברכים בראשותו של רבי יהושע צבי וינברג[8], וכן ישיבה קטנה בשכונת הבוכרים.

רמי"ם שלימדו בישיבה בעבר:

רבי נח וינברג, (בנו של הרב מרדכי בן רבי אברהם), כיהן גם כמשגיח בישיבה.

רבי דוד וינברג, (בנו של הרב מרדכי בן רבי אברהם).

הרב דוד שליזנגר, כיהן גם כמשגיח בישיבה.

מנהל הישיבה הוא הרב שלמה וינברג חתנו של האדמו"ר.

הערות שוליים

  1. 1 2 3 ק. שבתאי, קושית ראש הישיבה וחידת הישיבה, דבר, 18 בינואר 1963
  2. בנו של רבי אברהם.
  3. בן הרב דוד בנו של רבי אברהם.
  4. בן הרב נח בן הרב שמואל בנו של רבי אברהם.
  5. חתן הרב יעקב ישראל לוריא (חתנו של רבי שלום נח, מחבר הספרים "נתיבי ישורון")
  6. בנו של הרב דוד
  7. בנו של הרב שלמה [6] חתנו של רבי שלום נח ונכדו של רבי אברהם
  8. בנו של הרב שמואל בן רבי אברהם.וחתנו של הרב דוד וינברג
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.