ירוק

ירוק
שלשת הקסא #00FF00
ייצוג RGB R=0, G=255, B=0
ייצוג HSV H=120, S=100, V=100
ייצוג CMYK C=255, M=0, Y=255, K=0

ירוק הוא צבע המתקבל על ידי אור בתחום אורכי גל מקורב של 520–570 ננומטר בספקטרום הנראה לעין.

רגישותם של התאים קולטי האור לאחר הסתגלות לחשיכה (העקומה הסקוטופית) היא מרבית באורך גל של 507 ננומטר, בקירוב, המתאים לצבע כחול-ירוק, בעוד שלאחר הסתגלות לתנאי אור (העקומה הפוטופית), שיא הרגישות הוא באורך גל של כ-555 ננומטר, המתאים לירוק צהבהב.

צבע ירוק נחשב אחד מצבעי היסוד החיבוריים, יחד עם אדום וכחול. לעומת זאת, בתערובות צבעים חיסוריות מתקבל ירוק על ידי ערבוב של צבענים צהובים וציאנים.

ירוק הוא צבע המאפיין את הטבע, משום שלמרבית הצמחים צבע ירוק, הנובע מתכונות בליעת האור של מולקולות הכלורופיל שבתאי עליהם בעיקר.

זיהוי ואטימולוגיה

במקורות ירוק הוא בעיקר צהוב (כצבע חלמון הביצה) ועד הירוק (כצבע העשבים) לפעמים מודגש 'ירוק ככרתי, כעשבי השדה'. דוגמה: 'אסתר ירקרוקת הייתה'[1]. זהבה ירוק[2].

המילה "יָרֹק" דומה מאד למילה waraq, שלפי מודל השפה הפרוטו-שמית תיארה הן את הצבע הירוק ואת הצבע הצהוב באם השפות השמיות[3]. (לפי המודל, בפרוטו-שמית היו שמות רק לארבעה צבעים: לאדום-חום, לירוק-צהוב, ללבן ולשחור). היא גם דומה למילה הערבית, המתארת עלה - ورقة (וַרַקַה). הקשר בין המילים העבריות "יָרֹק" ו-"ירקות", דומה לקשר בין המילים הערביות המתארות את הצבע הירוק ואת הירקות - أخضر (אַחְ'צַ'ר) ו-خضار (חֻ'צַ'אר).

ירקרק

מלבד זיהוי הגוון עצמו השונה כיום מן המקורות, כפילות העיצורים ירקרק במקרא לפי חז"ל מבטאת צבע עז וחזק יותר, כיום המשמעות הפוכה וירקרק הוא ירוק שנוטה לגוונים אחרים, או ירוק בהיר ודהוי.

שימושים ופרשנויות של גוני הירוק

שימושים בכוחות הביטחון

שימושים בפוליטיקה

שימושים בתחבורה

שימושים בספורט

שימושים ברפואה

שימושים בדת

שימושים בכלכלה

שימושים בתרבות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מגילה יג. אך רש"י פירש ירוק כהדס
  2. משנה יומא פ"ד
  3. Anthropology of Color: Interdisciplinary Multilevel Modeling edited by Robert E. MacLaury, Galina V. Paramei, Don Dedrick p 257
  4. ראו על כך, רבי חיים פלאג'י, נפש חיים, מערכת ג' אות ל' גוונין דף ל"ט עמוד ד', היברובוקס.
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.