יקיר בן-משה

יקיר בן-משה

יקיר בן-משה (יליד תל אביב 1973) הוא משורר, עיתונאי ועורך ישראלי. נשוי ליזמת האינטרנט שירלי צ'לצ'ינסקי.

אחיינו של המשורר רוני סומק.

פעילותו היצירתית

בן משה הוא בוגר בית הספר לשירה של הליקון לשנת 1997. שיריו תורגמו למספר שפות, ביניהן רוסית, אנגלית, ערבית, וספרדית. כמו כן השתתף בפסטיבלי שירה בישראל החל משנת 1998, בשנים האחרונות משמש כעורך פסטיבל השירה הבינלאומי "שער" - ומנחה סדנאות כתיבה רבות, בין היתר באוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית, הליקון, מכללת סמינר הקיבוצים וסדנת אמני הקיבוץ. נבחר למקום הראשון כמנחה סדנאות כתיבה מטעם מוסף "הכי טובים" של עיתון מעריב לשנת 2012.

בן-משה זכה בפרס היצירה לסופרים ומשוררים.

פעילותו כעורך וכעיתונאי

בן-משה ריכז בשנים 2001-1998 את תחום הכתיבה במתא"ן (מפעל תרבות ואמנות לנוער מיסודה של החברה למתנ"סים). הוא משמש משנת 2000 כעורך ספרותי בבית ביאליק בתל אביב, ואחראי על אירועי הספרות במוסד. במקביל, ערך יקיר את מדור הספרות במגזין הסטודנטים תזה תחת ניהולו של ליאור וייץ בין השנים 2000–2001. החל משנת 2004 נושא בתפקיד העורך הספרותי ב'שירה על הדרך', מיזם של עיריית תל אביב-יפו; במסגרת המיזם נבחרו עשרות שירים שהוצגו על תחנות אוטובוסים ובמקומות ציבוריים נוספים בעיר. בשנת 2005 הצטרף בן-משה למערכת כתב העת והוצאת הספרים הליקון, ובמסגרת זו ערך את ספריהם של אמירה הס "הבולימיה של הנשמה" (2006), רונן אלטמן קידר "סימני נשיכה" (2007), אלי אליהו "אני ולא מלאך" (2008) וליאור גרנות "והשמש - שמש" (2010). בשנת 2012 הוא ערך ספר של מאיר הדר.

בשנים האחרונות עורך בן-משה ספרי שירה למשוררים רבים, בהם: נאוה סמל, ישראל קנטור, מיה טבת דיין, לילך גליל, יוסי צברי, מעוזיה סגל, יוסי אלפי, נגה מרקמן, ענן קניג, שוקי גוטמן, ורדה שפין גרוס, יוכי פרלמן, ועוד.

בנוסף, כותב בן-משה רשימות עיתונאיות וטורי ביקורת בתחום הספרות, התיאטרון והמוזיקה בעיתונים הארץ, Time Out תל אביב, ובכתבי-עת לתרבות וספרות, הגיש פינה שבועית על מוזיקה קלאסית בתוכנית 'זמן איכות' בערוץ 2. בנוסף, היה פעיל בוועדת המפעל ליוזמות חדשות בספרות העברית מטעם מרכז ההדרכה לספריות בישראל, ושימש כשופט בתחרות הסיפור הקצר של "הארץ" (2004), בתחרות 'כתוב' של מפעל הפיס (2002), בפרס שרת התרבות והספורט להוצאת ספרי ביכורים לאור (2016), בפרס שרת התרבות לקידום היצירה הספרותית העברית לילדים ולנוער על שם דבורה עומר (2016 ו- 2018), וכן בפרס רעיית הנשיא גב' נחמה ריבלין לעידוד השירה עברית (2018).

יקיר כותב גם לילדים, ושירים מפרי עיטו הולחנו על ידי גל זיו, ומופיעים באלבום הילדים ״האוצר״, בביצועיהם של יעל דקלבאום וגדי רונן.

ספריו

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.