יצחק ישר

יצחק ישר (1920, מוסקבה - 14 בפברואר 2011) היה אדריכל ישראלי, מייסד משרד ישר אדריכלים, חתן פרס רוקח לאדריכלות (פעמיים) ופרס רכטר.

ישר נולד במוסקבה בשנת 1920. שם משפחתו נגזר מראשי תיבות של סבו: יצחק שמואל רמסיסקין (שם כפרו בבלארוס). עלה עם משפחתו לארץ ישראל בגיל ארבע. הוא התקבל ללימודי אדריכלות בטכניון, אולם מלחמת העולם השנייה קטעה את לימודיו והוא התגייס לצבא הבריטי. לאחר שחרורו השלים את לימודיו האקדמיים בטכניון. עד לשנת 1952 עבד עם האדריכל דב כרמי, והחל מאותה העת פתח משרד עצמאי. בין השנים 19581965 עבד יחד עם האדריכל דן איתן במשרד משותף.

ישר זכה במספר פרסים למבנים שהיה שותף בתכנונם: פרס רוקח לבניין מקסיקו באוניברסיטת תל אביב אותו תיכנן עם האדריכל דן איתן, פרס רכטר לתכנון מוזיאון תל אביב לאמנות אותו תיכנן גם כן עם איתן, ופרס רוקח על דיזנגוף סנטר אותו תיכנן עם האדריכלית עליזה טולדו.

ישר היה נשוי שלוש פעמים. אשתו הראשונה הייתה השחקנית חנה מרון, ממנה התגרש. לאחר מכן נישא לזמרת רמה סמסונוב, אם בנו, האדריכל אבנר ישר, המנהל כיום את המשרד. בסוף שנות ה-50, התגרש ישר מסמסונוב ונישא לתמר רפפורט. לשניים שתי בנות משותפות - איילת ושלומית. יצחק ישר נפטר בביתו שבתל אביב, בגיל 91, ונטמן בבית העלמין קריית שאול.

משנת 2012 מוענק פרס יצחק ישר לפרויקט גמר מצטיין באדריכלות.

פרויקטים בולטים

ראו גם

  • ערכים על מבנים ואתרים שתכנן יצחק ישר

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.