יעד

יעד
מבנה ציבור במושב יעד
מחוז הצפון
מועצה אזורית משגב
גובה ממוצע[1] 263 מטר
תאריך ייסוד 1974
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 682 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה -3.8% בשנה עד סוף 2018
http://www.yaad.org.il

יַעַד הוא מושב בגליל התחתון, הנמצא בתחומי מועצה אזורית משגב, ליד שעב. המושב נושק ליער שגב . המושב הוקם על אדמות הכפר הערבי מיעאר אשר נכבש ב-18 ביולי 1948 במסגרת מבצע דקל.

המרחק מהעיר עכו  הוא כ- 15 דקות נסיעה.

המרחק מהעיר כרמיאל הוא- 15 דקות נסיעה.

המרחק מהעיר חיפה הוא כ-40 דקות נסיעה.

הקמת המושב

יעד נוסדה בשנת 1974, עוד לפני כינונה הרשמי של תוכנית המצפים ל"ייהוד הגליל", על ידי גרעין של בוגרי הטכניון במדעי המחשב שרצו להמשיך לגור בסמיכות. מנהל מחוז הצפון של הסוכנות היהודית, שמעון רביד, שבאותה תקופה חיפש גרעין להקמה של כפר תעשייתי (כפ"ת) מצא אינטרס משותף עם גרעין יעד, וכך הוקם הכפ"ת הראשון.[2]

פעילים בקהילה

חברי יעד מילאו תפקיד חשוב בהקמתה של המועצה האזורית משגב על מוסדותיה: אריק רז, ראש המועצה הראשון, הוא אחד ממייסדי יעד. כמו גם ד"ר אלי מנברג, מנהל-מקים של בית הספר האזורי. אליהו שטרן, מנהל-מקים של החממה הטכנולוגית; צביקה וייסברוד, ששימש כמנהל החברה הכלכלית של המועצה ועוד.

בין תושבי יעד יזמים רבים. בתקופה השיתופית הוקמו בית תוכנה, מפעל אלקטרוניקה שהתמחה בשקילה ובקרה, משרד תכנון שהיה הגדול בצפון הארץ. לאחר שיעד הפך למושב עובדים, המשיכו מפעליו לפעול, הפעם בבעלות פרטית ובנוסף אליהם הוקמו עסקים רבים נוספים כדוגמת חברת בי.או.אס. שהוקמה על ידי איזי גל, משרד תכנון נוף, שהוקם על ידי עליזה רפפורט-רוטמן או סדנת נפחות, שהוקמה על ידי שוקי זרח.

למרות מרבית העסקים הנמצאים ביישוב מרבית התושבים אינם עובדים ביישוב. (רום גליל)

המושב היום

כיום מספר המשפחות עומד על כ- 150, אך מס' המשפחות המתכונן הוא 250 משפחות.

הנוף במושב טובל בירוק ומציע נוף לכיוון מפרץ חיפה והגליל המערבי.

חינוך ביעד

החינוך לגיל הרך:  במושב פעוטונים, גנים ומסגרות עד אחה”צ.

ילדי המושב לומדים בבי"ס יסודי משגב ולאחר מכן לומדים בחטיבת הביניים והתיכון על- יסודי משגב, ניתן ללמוד בבתי ספר אחרים באזור אך רוב ילדי המושב לומדים בבתי ספר אלו.

פעילות נוער: פעילות נוער מגוונת באמצעות רכזי הנוער, מטעם תנועת הנוער "האיחוד החלקאי".בנוסף מאורגנת  פעילות חברתית ענפה בחופשות הקיץ והחגים.

תרבות

החיים ביעד מתאפיינים ברמה גבוהה של חיי קהילה. חיי הקהילה באים לידי ביטוי בדרכים שונות – מערכת חינוך שפועלת ביישוב, ניהול עצמי של היישוב באמצעות ועדות שמבוססות על התנדבות, פעילות תרבותית-קהילתית כמו  ערבי תרבות, שירה, הרצאות, מסיבות, פעילות ויוזמות שונות. יעד הוא מושב קטן ששואף לשמור על מערכת יחסים קרובה בין התושבים בו ומאידך מקפיד על קיום רצף גילים, הן של המבוגרים והן של הילדים.

הבניה ביעד שומרת על מראה של יישוב שמשתלב עם הסביבה והיא אינה ראוותנית.  מושב יעד מתאפיין בעזיבה כמעט אפסית של התושבים  ובתופעה של ”בנים חוזרים”.

שירותים

צרכנייה

בית כנסת

גני משחקים

(רום גליל)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1 2 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. אריק רז (ראש המועצה הראשון של מועצה אזורית משגב), לזכר שמעון רביד, א-להגוש: עיתון תושבי משגב, גיליון 577 נובמבר 2017, עמ' 22
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.