ימת סופיריור

ימת סופיריור
הימות הגדולות - מבט מהחלל. ימת סופיריור היא השמאלית ביותר
מיקום ארצות הברית  ארצות הברית, קנדה  קנדה
סוג ימה קרחונית
מידות
שטח 82,414 קמ"ר
נפח 12,100 קמ"ק
אורך מרבי 563 ק"מ
רוחב מרבי 257 ק"מ
עומק מרבי 406 מטר
עומק ממוצע 147 מטר
מידע נוסף
מקור לנהר נהר סנט מארי
אגן ניקוז 127,700
אורך קו החוף 4,385 ק"מ
ערים דולות, מינסוטה; סופיריור, ויסקונסין; ת'נדר ביי, אונטריו; מרקט, מישיגן; סול סנט מארי, מישיגן; סול סנט מארי, אונטריו
איים איי אפוסטל, אי רויאל
תחלופת המים 191 שנים
קואורדינטות 48°N 88°W / 48°N 88°W / 48; -88

ימת סופיריוראנגלית: Lake Superior) היא הימה הגדולה ביותר והעמוקה ביותר בין חמש הימות הגדולות באמריקה הצפונית, אגם המים המתוקים הגדול בכדור הארץ מבחינת שטח. הים הכספי גדול ממנו בשטח ובנפח, אך הוא מכיל מים מלוחים, ואילו ימת באיקל ואגם טנגנייקה מכילים יותר מים מתוקים אך קטנים יותר בשטחם.

ימת סופיריור היא בעלת המים הקרים ביותר בין חמש הימות. כשני שלישים משטחה בחלקה הדרומי שייכים לארצות הברית, ואילו חלקה הצפוני שייך לקנדה. היא מחוברת באמצעות נהר סנט מארי אל ימת יורון ותנועת האוניות בה רבה.

הידרוגרפיה

שטחה של ימת סופיריור הוא 82,413 קילומטר רבוע. אורכה המרבי של הימה 563 קילומטר ורוחבה המרבי 257 קילומטר. עומק המים הממוצע הוא 147 מטר ועומקם המרבי 406 מטר. ימת סופיריור מכילה 12,100 קילומטרים מעוקבים של מים, די מים כדי לכסות בשכבה של 30 ס"מ את שטח כל יבשת אמריקה הצפונית ואמריקה הדרומית גם יחד. רצועת החוף של הימה אורכה 4,387 ק"מ (כולל אורך חופי האיים). הימה נמצאת 183 מטר מעל גובה פני הים. סערות עונתיות המתרחשות בימה גורמות לגלים שגובהם כ-6 מטר, אולם בימה נמדדו בעבר אף גלים בגובה 9 מטר. גובה פני המים בימה נשלטים במערכת של סכרים הידרואלקטריים ותעלות.

אגן הניקוז של הימה

הימה מוזנת במימי כ-200 נהרות. הנהרות הגדולים יותר הנשפכים לימה הם נהר ניפיגון, נהר סנט לואיס, נהר פיג'ן ונהר פיק. מוצא המים מן הימה מתנקז אל ימת יורון דרך נהר סנט מארי. בעבר היו מי הימה נופלים במפלי הנהר אל ימת יורון, אולם היום הוקמה מערכת של תאי שיט המגשרים על פני גובה של כ-8 מטר ומאפשרים מעבר ספינות מימת יורון אל ימת סופיריור.

ראו גם

  • סליפינג ג'יאנט

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.