ים מולוקה

ים מולוקה
Laut Maluku
מיקום ים מולוקה בדרום-מזרח אסיה
מיקום דרום-מזרח אסיה
סוג ים
מידות
שטח 200,000 קמ"ר
עומק מרבי 4,810 מטר
קואורדינטות 0°25′S 125°25′E / 0.417°S 125.417°E / -0.417; 125.417

ים מולוקהאינדונזית: Laut Maluku) הוא ים הממוקם באוקיינוס השקט. הוא גובל שבסולאווסי במערב, הלמאהרה במזרח וכן איי שלטון סולה שבאינדונזיה. בשל עומקו, ים מולוקה נחשב לעשיר באלמוגים וקיימים בו אתרי צלילה. הים מחולק לשלושה אזורים, לפי היגיון שמוכתב על ידי עומק המים. שלושת האזורים מתפקדים ככלי להעברת מים מהאוקיינוס הפתוח לימים רדודים יותר המקיפים את ים מולוקה. החלל העמוק ביותר הוא אגן באצ'אן. אזור זה ידוע במחזוריות רעידות האדמה שבו, שנובעות מהיות הים מיקרו צלחת, בה הים מתקדם לשני כיוונים מנוגדים: הראשון לכיוון הצלחת האירו-מערבית והשני לכיוון צלחת ים הפיליפינית במזרח.

מיקום

ים מולוקה גובל בים בנדה מדרום וים סלבס ממערב. מצפון שוכן ים הפיליפינים וממזרח ים הלמאהרה.

בין האיים הגובלים בים מולוקה ניתן למצוא את הלמאהרה מצפון-מזרח, בורו וקראם במרכז וסלוואסי במערב. איי טלאוד בצפון נחשבים לגבולו הצפוני של הים, אם כי צלחת ים מולוקה, הלוח הטקטוני שנקרא על שם הים, מסתיימת צפונה משם.

ארגון ההידרוגרפיה הבינלאומי מגדיר את ים מולוקה כאחד מימות הארכיפלג המזרח הודי[1].

היסטוריה

לאורך השנים, נלחמו הפורטוגזים, ההולנדים, הבריטים והספרדים על השליטה באיי התבלינים שהגישה אליהם התאפשרה רק דרך ים מולוקה.

ראו גם

הערות שוליים

  1. Limits of Oceans and Seas, ארגון ההידרוגרפיה הבינלאומי
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.