ים המלך הוקון השביעי

ים המלך הוקון השביעי
צילום לוויין של חוף הנסיכה מרתה שבאנטארקטיקה, ים הוקון השביעי הוא אזור הים בחלק העליון של בתמונה
מיקום האוקיינוס הדרומי, תחום בין ים ודל, וממערב לים לאזארב.
סוג ים שולי
ים של האוקיינוס האטלנטי (או האוקיינוס הדרומי)ים המלך הוקון השביעיאנגלית: King Haakon VII Sea; בנורווגית: Kong Haakon VII Hav) הוא ים שולי באוקיינוס הדרומי לחופה המזרחי של מזרח אנטארקטיקה. שם זה לא הוכר רשמית.

גאוגרפיה

הארגון ההידרוגרפי הבינלאומי (IHO), הנחשב לסמכות לאישור שמות של ימים ואוקיינוסים, לא אישר את שמו של ים זה. טיוטה משנת 2002, בה מופיע שם הים טרם אושרה, ולכן השם אינו מופיע באטלס נשיונל גאוגרפיק.

ים המלך הוקון השביעי נמצא בין ים ודל לבין ים לאזארב, למול חוף הנסיכה מרתה, בין כף נורווגיה לבין מדף הקרח פימבול (הגבול המערבי של ים לאזארב).

נורווגיה, שאינה מכירה בקיומו של ים לאזארב (המוכר על ידי רוסיה בלבד), רואה בו חלק מים המלך הוקון השביעי, ולכן ים המלך הוקון השביעי משתרע גם לכל אורך חוף ארץ המלכה מוד[1], עד קרחון שינאן, בקצה המזרחי של חוף הנסיך אולף.

הים מכוסה בקרח ברוב ימות השנה.

האזור הוא בית גידול חשוב עבור כלבי ים רוס[2][3].

היסטוריה

גילוי האזור

ב-27 בינואר 1820 האדמירל מהאיפריה הרוסית פביאן גוטליב פון בלינגסהאוזן, שט בשטח ים הוקון השביעי, לאורכו של מדף הקרח פימבול, וראה לראשונה את חוף הנסיכה מרתה.

מקור השם

הים נקרא על שמו של הוקון השביעי, מלך נורווגיה, המלך הראשון של נורווגיה לאחר שזו נפרדה משוודיה. שמו של הים ניתן לו על ידי קרטוגרפים נורווגים[1].

לקריאה נוספת

• Beau Riffenburgh, Encyclopedia of the Antarctic, Volume 1, P 816

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1 2 מידע היסטורי באתר ממשלת אוסטרליה
  2. ראו ב"לקריאה נוספת" בספרו של Riffenburgh
  3. מידע על כלבי ים רוס
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.