יחידת דובדבן

יחידת דובדבן

סיכת יחידת דובדבן
כי בתחבולות תעשה לך מלחמה
פרטים
מדינה ישראל  ישראל
שיוך   צה"ל
סוג יחידת עלית ללוחמה בטרור, יחידת מסתערבים, יחידת קומנדו
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה מאי 1986
מקים היחידה אהוד ברק, אורי בר-לב
מלחמות האינתיפאדה הראשונה, האינתיפאדה השנייה, עופרת יצוקה, מבצע צוק איתן
נתוני היחידה
ציוד עיקרי אקדחי זיג-זאואר SIG P228, אקדחי גלוק 17/19/26, רובה סער M4A1 פלאטופ ומיקרו-תבור, תת מקלע עוזי מקלעי מאג ונגב, רובי צלפים, רובי רוגר 10/22 ואמצעים מיוחדים
פיקוד
יחידת אם חטיבת עוז
(בעבר תחת אוגדת איו"ש)
דרגת המפקד   סגן-אלוף
מפקדים רשימה בהמשך
עיטורים
  צל"ש הרמטכ"ל (3)


  צל"ש אלוף (1)[1]
  צל"ש מפקד אוגדה (1)[2]

יחידת "דובדבן" (יחידה 217) היא יחידת קומנדו בצה"ל, הפועלת תחת פיקודה של חטיבת עוז. היחידה מתמחה בלוחמה בטרור ובפעילות מסוערבת נגד מחבלים.

לפני שהוכפפה לחטיבת עוז ב-27 בדצמבר 2015, פעלה היחידה תחת פיקודה הישיר של אוגדת איו"ש מיום הקמתה (יוני 1986 – דצמבר 2015).

מפקד היחידה הנוכחי הוא סא"ל ע'.

תפקידיה של היחידה כוללים משימות מודיעין ומעצרים מורכבים או סיכול ממוקד של מבוקשים ומחבלים (פעילי טרור) בלב שטחים עוינים תוך שימוש ביכולות מתקדמות ומסווגות, כאשר חלק מהפעילות נעשית בצורה מסוערבת (כלומר: הלוחמים מחופשים לעוברי-אורח ערבים). הפעילות מבוצעת בשיתוף עם השב"כ[3].

היחידה פועלת הן בצורה עצמאית והן לצד יחידות מיוחדות אחרות. רוב פעולותיה של היחידה מסווגות ובשנים האחרונות גברה בצה"ל ההכרה בחשיבותה וביכולותיה של היחידה, ונפח הפעילות שלה גדל באופן ניכר והפך לאחד מהגדולים בצה"ל[דרוש מקור].

בסמל היחידה מופיעה חרב פיפיות המסמלת את תחבולתו של אהוד בן גרא בהתנקשותו בעגלון מלך מואב. על פי המסופר בספר שופטים, אהוד נקט בפעולה נועזת כדי להציל את ישראל. הוא החליט להתנקש במלך מואב בארמונו, ולהתחיל במלחמה מיד אחר כך, כאשר במחנה האויב ישנו בלבול ומורך לב, עקב הפגיעה במנהיגם[דרוש מקור].

היסטוריה

תאריך הקמה

דובדבן הוקמה ביוזמת אהוד ברק, אלוף פיקוד המרכז, בשנת 1986, טרם פרוץ האינתיפאדה הראשונה, מתוך רצון שלצה"ל תהיה יכולת לפעול בתוך מרכזי אוכלוסין ערביים להשיג מודיעין ולסכל טרור באופן נקודתי. 

את הרציונל שמאחורי הקמת היחידה תיאר ברק:

"אני רוצה יחידה, שאנשיה ייראו כמו ערבים, ידברו כמו ערבים וירכבו על אופניים בקסבה של שכם, כאילו הם ברחוב דיזנגוף בתל אביב. אנשים שיוכלו לפעול בכיסוי חלקי כדי להגיע למגע מבצעי בלי צורך בכוחות גדולים ובחשיפה מוקדמת."

אלוף פיקוד המרכז, אהוד ברק

דובדבן הוקמה על פי המודל שהכיר ברק מתקופת הקמתה של סיירת מטכ"ל. את מלאכת ההקמה הטיל ברק על מפקד חטיבת איו"ש, אל"ם דובי דקל. זה מינה את רס"ן ימיני כנען, שהיה קצין מטה בחטיבה לפרויקטור. הנחייתו של ברק הייתה להפיץ ביחידות קרביות שדרושים מתנדבים ליחידה מיוחדת, ולאתר קצינים עם מוטיבציה גבוהה[4].

כנען גייס מספר חיילים, ביניהם סגן אודי יונה שהיה מפקד הצוות הראשון. כפרויקטורים מקצועיים לתכנון וביצוע קורס ההקמה גויסו מדריכי לחימה משירות הביטחון הכללי, גבי (שיין) שי ואפי דוברובין. קורס הפח"ע הראשון כלל אימון מקצועי אינטנסיבי קשה ומאתגר. רק  1/3 מהלוחמים יוצאי היחידות המובחרות שגויסו בשיטת חבר מביא חבר, סיימו את הקורס בהצלחה, ביניהם: נוף א', עידו ש', שי יקותיאלי (ז"ל), אלי י', חנוך ד', אהרן מ', יוני ד', אלי א', גיורא פ', רן י' ונדב ב'.

הקורס כלל לוחמה בטרור, לוחמה זעירה והסתערבות, שימוש בכלי נשק חמים וקרים, ירי מתוך רכב, קרב מגע, ערבית בסיסית, התחפשות ואיפור (הסתערבות, מתנחלים, צוותים זרים, נשים ועוד), תנועה סמוייה בקהל, מעקבים ומארבים רגליים ורכובים, ניווטי תצ"א בערי יו"ש ומחנות פליטים, אימוני תנועת לוחם מתנחל בקאסבה וצמד מסתערבים בחיפוי צמוד ועוד.

האימונים נערכו במכון וינגייט, שוק הכרמל, יפו, מרכזי ערים ביו"ש, תיאטרון ידוע (לימוד התחפשות וכניסה לדמות על ידי חיקוי תנועה והתנהגות), איפור (באמצעות ד' מאפרת מרשות ממשלתית) ועוד.

הצוות השתמש ברכבים אזרחיים בעלי לוחיות רישוי שונות בהתאם למשימה. כל לוחם צויד באישור צבאי המאשר לו לנוע בלבוש אזרחי, לא מסופר ולא מגולח.

בסוף שנת 1986 קיבל רס"ן במילואים רמי גרשון את הפיקוד על המשך פרויקט ההקמה, והוא גייס ליחידה חיילים נוספים בשיטת "חבר מביא חבר" וללא תקנים, אמצעי לחימה, נשק, או בסיס קבוע. בהמשך גייס גרשון לפרויקט את שמואל בורוכוביץ' שהיה איש האמל"ח של רשות שדות התעופה, עמיקם אזולאי שהיה מנהל בית הספר לאבטחה של השב"כ ומרסל סטאל שהיה מדריך בכיר לקרב מגע. בהמשך גויסו לצוותים ביחידה לוחמים מהקומנדו הימי ומסיירת צנחנים והיחידה פעלה בצורה מסוערבת בלבד. בקיץ 1987 מונה למפקד דובדבן רס"ן אורי בר-לב[5], יוצא סיירת שקד קטוע רגל, שהיה קצין האג"ם של חטמ"ר בנימין. תחת פיקודו הפכה דובדבן ליחידה בסדר גודל גדודי[6]. בשנות האינתיפאדה הראשונה פעלה היחידה ביהודה ושומרון ואילו ברצועת עזה פעלה יחידת שמשון (יחידה 367) שהוקמה בהשראת הקונספט של דובדבן, ופורקה עם הקמת הרשות הפלסטינית ב־1996 וחלק מחייליה הועבר לדובדבן.

לצד הכשרה כמסתערבים הלוחמים אומנו בלוחמה בטרור, קרב מגע, וירי מהיר ומדויק – בדגש על ירי סלקטיבי. באחת הפעולות הוביל בר-לב כוח מן היחידה למבצע בשכם שבמהלכו הרג הכוח חמישה מחבלים. לפעולה אחרת הצטרף גם אהוד ברק, אז כבר סגן הרמטכ"ל, מחופש כשאר הלוחמים. בפעולה נתפסו שישה מבוקשים ואמצעי לחימה[7].

חשיפה תקשורתית

דבר קיומה של היחידה נשמר בתחילה בסוד והצנזורה הצבאית אסרה על פרסום אודותיה. באוקטובר 1988, הפרו מספר כתבי חוץ את הוראות הצנזורה ופרסמו את דבר קיומה של היחידה, תוך כינוייה "יחידת חיסול של צה"ל"[8][9]. בעקבות הפרסום נשללו זמנית תעודות הכתבים של העיתונאים[10]. גם לאחר מכן, נמנעו פרסומים בעיתונות לציין את שם היחידה והתייחסו אליה כ"היחידה המיוחדת"[11][12] או "היחידה עם שם של פרי"[13].

תקופת הסכמי אוסלו

היחידה קיבלה חיזוק משמעותי לאחר חתימת הסכמי אוסלו, שיצרו מציאות חדשה בה צה"ל לא יכול היה לשהות יותר במרכזי הערים הפלסטיניות והתהווה צורך בכוח איכותי בעל יכולת כניסה חשאית למרכזי אוכלוסייה. דובדבן נטלה על עצמה מידי השב"כ וצה"ל את המשימות המורכבות ביותר לאיתור מבוקשים ביהודה ושומרון, במיוחד אלו שהיה רצון להביאם לחקירה בישראל על מנת לחשוף מידע על מחבלים אחרים. בין היתר הרגו לוחמי היחידה[14] את איאד בטאט ראש תשתית החמאס באזור חברון[15].

ביולי 1992 נהרג סמ"ר אלי אישה לוחם היחידה מאש כוחותינו בפעילות ללכידת מבוקש בכפר ברטעה. בעקבות המקרה עתרה לבג"ץ משפחתו של סמ"ר אלי אישה בבקשה להעמיד לדין את האשמים במקרה. בשנת 2000 נקלעה היחידה למשבר בעקבות תקלה מבצעית של ירי דו-צדדי (מצב בו לוחמים נפגעים מאש הכוח אליו הם שייכים). האירוע התרחש בעת מבצע סימפוניית החיים, שמטרתו מעצר המחבל מחמוד אבו הנוד, מי שהוגדר אז כמבוקש מספר 1 בגדה המערבית ופיקד על הזרוע הצבאית של גדודי עז א-דין אל-קסאם. במהלך המבצע שהתקיים בכפר עסירה א-שמלייה, סברו בטעות צלפי היחידה שחמישה מחבריהם ששכבו על שני גגות באזור המבצע הם למעשה מחבלים וירו בהם[16]. מהירי נהרגו סמ"ר רועי אבן-פילשטיינר, סמ"ר ניב יעקבי וסמ"ר לירון שרביט, לוחם נוסף נפצע אנושות וחולץ תחת האש על ידי הלוחם החמישי, מפקדו בשטח. בעקבות הכשל המבצעי הוחלט להשעות את היחידה זמנית מפעילות מבצעית ומפקדה מיקי אדלשטיין, יוצא יחידת שלדג, ביקש להתפטר מתפקידו[17].

באינתיפאדה השנייה ואחריה

פרוץ האינתיפאדה השנייה כשלושה שבועות לאחר האסון טרף את הקלפים ודובדבן חזרה לפעילות מלאה. במהלך האינתיפאדה דובדבן חזרה להיות חוד החנית של צה"ל במאבק בטרור. צה"ל, שקיבל לפתע אישורים מדיניים לפעולות צבאיות, עשה שימוש נרחב ביכולותיה של דובדבן להרתיע מחבלים וארגוני טרור. ביצוע ההחלטה להחלפת מפקד היחידה עוכב[18]., ודובדבן שכאמור חזרה לפעילות מלאה שמה את ידה על מאות מבוקשים ולוחמיה ביצעו סיכולים ממוקדים במבוקשים הגדולים ביו"ש.

באפריל 2001 הוחלף אדלשטיין בסגן-אלוף אייל וייס יוצא גדוד 931 של הנחל אשר היה למפקדה הראשון של היחידה שאת תחילת שירותו הצבאי התחיל בתור לוחם חי"ר שכן עד אליו פיקדו על היחידה יוצאי שייטת 13, סיירת מטכ"ל ושלדג. בפברואר 2002 וייס נהרג לאחר שקרסה עליו חומה שפגע בה דחפור די-9 בזמן שהרס בית של מבוקש. גם לאחר אירוע זה ליחידה לא היה זמן רב להתאושש, בעקבות מבצע חומת מגן שפרץ כחודש וחצי לאחר מותו של וייס.

מתוך הבנה על נפיצות המצב בגדה פיקוד היחידה הועבר במהירות לנדב פדן[19], יוצא סיירת מטכ"ל, אשר לו הוצעה היחידה מלכתחילה ועקב סירובו הוצעה לוייס.

תחת פיקודו של פדן, הייתה היחידה הראשונה שפרצה למוקטעה שנחשבה למעוזה המבוצר של אש"ף. כך תיאר במילותיו פדן את רגעי הפריצה:[20].

"פרצנו ראשונים דרך הפאה בחומה של תאופיק טיראווי, בדרך לשם היה לנו מגע עם ארבעה חיילים של משמר הנשיאות. הם נפלו ואז כבשנו את האגף של טיראווי. תאופיק לא היה שם. אנחנו עולים לקומה הראשונה. הקומה השנייה נושקת לחדר הדיונים של ערפאת. אנחנו עוצרים. ההגדרה הייתה שלא נכנסים. בינינו לבין הלשכה הייתה דלת. היינו יכולים לפתוח ולהיכנס. בכיבוש השני של המוקטעה קיבלנו פקודה לכבוש את המבנה שגשר מחבר בינו ללשכת ערפאת. הדי-9 לא הפיל את כל הגשר אלא הותיר סטריפ צר שחיבר בין שני המבנים. אני חושב שאיזה 200 חיילים שלהם רצו על הקטע הצר של הגשר שנשאר. כמו לוליינים על חבל. אנחנו עומדים עם שני טנקים מולם וכל היחידה עם נשקים כשהם מול הכוונות, כמו מטווח ברווזים.

מפקד דובדבן לשעבר, נדב פדן

על אף האסונות שפקדו אותה, ובהם מותו של סמל רועי דרור ממכת חום בעת אימון לאחר עבירות קשות על כללי הבטיחות[21], המשיכה היחידה לבצע את תפקידה באופן אינטנסיבי ביותר הן בהמשך פעולתה במבצע חומת מגן והן בתקופת מבצע דרך נחושה. היחידה השתקמה מהר מאד ובשנים שלאחר מכן זכתה בצל"שים ואותות הצטיינות על פעילותה האינטנסיבית ללחימה בטרור הפלסטיני ביהודה ושומרון.

בשנת 2009 נטלו לוחמי היחידה לראשונה חלק בפעילות מבצעית מחוץ לשטחי איו"ש, והשתתפו במבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה, בפיקודו של מפקד היחידה דאז עופר וינטר[22].

בשנת 2014 לוחמי היחידה, בפיקודו של מפקד היחידה דאז קובי הלר, נטלו חלק במבצע שובו אחים ברצועת עזה[23] ובמבצע צוק איתן[24]. במהלך המבצע, בין היתר, חילצו לוחמי היחידה תחת אש, את מפעיל ה-D9 משה דוינו שנהרג מירי טיל נ"ט ומנעו את חטיפתו בידי המחבלים[25].

מאז הקמת דובדבן נעשתה הפעילות המסוערבת רק לחלק מארסנל היכולות של היחידה כיחידה מיוחדת[26]. בשנת 2018 במהלך פעילות מעצרים במחנה הפליטים אל עמרי סמוך לרמאללה הושלך לוח שיש מגובה על החייל סמל רונן לוברסקי ופצע אותו אנושות. לאחר כ-3 ימים נפטר לוברסקי מפצעיו.[27] הוא ההרוג היחיד של היחידה שנהרג בפעילות מבצעית שלא עקב תאונה.

צל"שים והצטיינויות

גיוס ליחידה והכשרת הלוחם

מועמדים בעלי נתונים מתאימים שאותרו בגיבוש צנחנים כמתאימים ביותר יוגדרו כ"מאותרי דובדבן", יתגייסו לצנחנים ולאחר כשבוע יצאו לגיבוש דובדבן במקביל לגיבושי היחט"יות לצנחנים שאורכו 3 ימים פיזיים ובסוף היום השלישי ראיון על ידי לוחמי היחידה. בסיומו, המתאימים ביותר יתחילו את המסלול שמשכו כ-16 חודשים[דרוש מקור].

עוד דרך להגיע לדובדבן, היא מעבר יום סיירות לגיבוש סיירת מטכ"ל או לגיבוש שייטת 13. יש להביע רצון להגיע ליחידת דובדבן בשאלון שמחולק בתחילת הגיבוש ולאחר מכן צליחת אחד מהגיבושים הנ״ל בציון ״קבלה לחטיבת הקומנדו״.

מסלול הכשרת הלוחמים בדובדבן כולל הכשרה בסיסית (טירונות) בקליעה, שדאות, כושר גופני וביצוע תרגילים ברמת הפרט, הצוות והחוליה, קורס הכשרה של רובאי 08, קורס לוחמה בטרור, קרב מגע, ניווטים בשטח פתוח ובנוי, קורס לוחמה זעירה, הכשרה ייעודית בנושאי לחימה בטרור ונושאים רבים נוספים.

היחידה מפעילה גם צלפים שתפקידם לחפות על הלוחמים בשטח, לתצפת על זירת הפעולה ולספק מודיעין טקטי ובמידת הצורך לחסל מחבלים המאיימים על ביטחון הלוחמים בשטח.

אמצעי לחימה

לוחמי היחידה חמושים בנשק קל ואמצעים טכנולוגיים מיוחדים, חלקם מסווגים. הנשק האישי של כל לוחם כולל אקדח ורובה סער. האקדחים הם מדגמי זיג-זאואר SIG P228 וגלוק 17/19/26. רובי השירות הם רובי סער מקוצרים מדגמי M4A1 פלאטופ ומיקרו-תבור. היחידה מפעילה גם צלפים החמושים ברובי צלפים שכוללים את הרמינגטון M24 והמאוזר 86SR הבריחיים וה-SR-25 Mk 11 החצי-אוטומטי, שני האחרונים מותאמים ללוחמה בטרור. צלפי היחידה מתאמנים גם על רובי רמינגטון M24 וברק (HTR 2000). להתמודדות עם מהומות אלימות והפרות סדר, משתמשים צלפי וקלעי היחידה ברובי רוגר 10/22 מושתקים. בנוסף חמושה היחידה במקלעי מאג ונגב[דרוש מקור].

יחידת המילואים של דובדבן

במהלך חודש ינואר בשנת 2014 נפתח לראשונה גדוד המילואים של היחידה המובחרת[35]. הגדוד החדש מכיל מאות לוחמים בוגרי היחידה הסדירה. יוזמי הרעיון לפתיחת גדוד המילואים החדש הם מפקד פיקוד המרכז לשעבר, האלוף ניצן אלון, מפקד אוגדת איו"ש לשעבר, תא"ל חגי מרדכי ומפקד היחידה הסדירה בעבר אל"ם שמעון אדרי. עד הקמת הגדוד הופנו יוצאי היחידה המובחרת לשירות מילואים ביחידות חי"ר סדירות, בעיקר תחת חטיבת הצנחנים.

עמותת דובדבן

עמותת דובדבן הוקמה בשנת 1992 על ידי מר אורי הירשמן, אביו של סרן דורון הירשמן. מטרתה העקרית היא להוות כתובת משותפת לחיילי היחידה, בוגריה והמשפחות השכולות. העמותה פועלת במספר מישורים שונים. מישור אחד, הוא תמיכה במשוחררים החדשים, על ידי חלוקת מלגות והצמדת מנטורים שיסייעו להם בהתחלות החדשות. מישור נוסף, הוא תמיכה בקהילה. חלק מחזון היחידה הוא ניצול כוח האדם האיכותי של חיילי היחידה, ושילובו בפעילויות המעודדות מעורבות ואחריות חברתית למען החברה הישראלית. על כן, חברי העמותה המקבלים מלגה נדרשים להתנדב בעמותות שונות. כמו כן, העמותה דואגת לתמוך, לטפח ולשמר את הקשרים עם היחידה, עם המשפחות השכולות ובוגרי היחידה. על מנת ליישם את חזון העמותה, פועלת העמותה במספר פרויקטים שנקבעו על ידי הוועד המנהל ומנוהלים על ידי מנכ"ל העמותה. דובדבן נחשבת ליחידה מאד משפחתית ומאוחדת, תוך כדי השירות ואחריה.

מפעליה של העמותה:

 • חלוקה של כ-100 מלגות לימודים בשנה לבוגרי היחידה.
 • מנפקת לבוגרי היחידה כרטיס אשראי מאסטרקארד 'דובדבן' אשר מקנה הנחות לכל בתי העסק והחברות של בוגרי היחידה.
 • מקפידה על כך שבוגרי היחידה ישתמשו רק בשירותים של בוגרי היחידה.
 • תומכת ביחידה הסדירה.
 • תומכת במשפחות השכולות ובהנצחת הנופלים.
 • יוזמת ימי גיבוש, מירוצים ואירועים פנים יחידתיים.
 • מקיימת שת"פ עם שייטת 13, וכן בהתנדבות של צוותים אורגניים לתגבור מג"ב.

מפקדי היחידה

בין מפקדי היחידה נמנים:

שםתקופת כהונההערות
אורי בר-לב1987 - 1989מקים היחידה ומפקדה הראשון. לימים ניצב במשטרת ישראל בדימוס
אבי סיוון[36]1989 - 1991נהרג בהתרסקות מסוק בקמרון בשנת 2010
עמוס גולן[37]1991 - 1992הודח בעקבות תקרית אש כוחותינו בשנת 1992
רם רוטברג[38]1992 - 1994לימים מפקד חיל הים
נבו ארז1994 - 1996לימים מפקד שייטת 13
גולן בר לוי[39]1996 - 1997לימים מפקד מערך מגן
רוני נומה1997 - 1999לשעבר מפקד פיקוד המרכז
מיקי אדלשטיין1999 - 2001לימים נספח צה"ל בארצות הברית
אייל וייס2001 - 2002נהרג בעת מילוי תפקידו
נדב פדן2002 - 2003לימים מפקד פיקוד המרכז
רון וייזל2003 - 2005לימים נספח צבאי בהולנד
אבי גיל2005 - 2007לימים מפקד עוצבת געש
עופר וינטר2007 - 2009לימים המזכיר הצבאי של שר הביטחון
שמעון אדרי[40]2009 - 2012מפקד היחידה הראשון שהתחיל את שירותו הצבאי ביחידה.
יריב בן עזרא2012 - 2014לשעבר מפקד חטיבת יהודה
קובי הלר2014 - 2016לשעבר מפקד גדס"ר גולני ומפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה, לימים מפקד חטיבת עוז
עמי ביטון2016 - 2018
ע׳2018 -מפקד היחידה הנוכחי

ראו גם

לקריאה נוספת

 • אשר קרביץ, סמל ראשון מוסטפא רבינוביץ`, הוצאת ידיעות ספרים, 2008.
 • משה גבעתי, הישרדות בספטמבר - לקחים מבצעיים ממלחמות ישראל, חולון: הוצאת 'רעות', תשע"ג-2013, עמ' 424–425.
 • משה גבעתי, אביר 21 - סיפורו של אלי אברם מפקד יחידת המסתערבים, ירושלים: הוצאת 'רעות', תשס"ג-2003.
 • בועז אפרת ועילי זוזובסקי, הוקם גדוד מילואים ראשון ליחידה המובחרת "דובדבן", במחנה, 5 בפברואר 2015
 • עינב ועידו, כי בתחבולות - הצצה נדירה ליחידת דובדבן, בהוצאת ידיעות ספרים, 2014.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. אתר הגבורה, , עיטור ציון לשבח לצוות הפריצה של יחידת "דובדבן", 06.04.2009
 2. אתר הגבורה, , באתר הגבורה, עיטור ציון לשבח על פעילות ייחודית חדשנית ומסוכנת, 05.09.2007
 3. אמיר בוחבוט, מסתערבים ביו"ש – ומוכנות מיידית לקרב: הפנים החדשות של דובדבן, באתר וואלה! NEWS, 28 בדצמבר 2017.
 4. אילן כפיר, ברק - הביוגרפיה, אלפא תקשורת, מהדורה עשירית, 1999, עמ' 204-203
 5. בן כספית ואילן כפיר, "אהוד ברק: חייל מספר אחד", הוצאת קוראים, 1998, עמוד 197.
 6. שלומי ציפורי, "צדק מסוערב", הוצאת אגם, 2004, עמוד 51.
 7. עמיר רפפורט, "הרגיש והנחוש", אורי בר-לב איבד רגל בפיצוץ. דן הראל בקושי גמר תיכון. השבוע הם נבחרו לאנשי השנה של מעריב, והם בסה"כ רצו להחזיר את המדינה הביתה בשלום, מעריב, 16.09.2005.
 8. סופר רויטר בירושלים, יחידת חיסול חשאית "דובדבן" פועלת נגד ראשי האינתיפאדה, מעריב (עיתון), 24 באוקטובר 1988; המשך
 9. טיים: חבר לשעבר בדובדבן: "תרגילים מלוכלכים הם חלק מהמשחק", מעריב (עיתון), 31 באוקטובר 1988
 10. פרשת דובדבן, מעריב (עיתון), 25 באוגוסט 1989
 11. הדס מנור, האלוף מצנע הכחיש כי הורה לשבור ידיים ורגליים, מעריב (עיתון), 14 במאי 1990
 12. חוסלה חוליה מהמסוכנות שפעלו בשכם, מעריב (עיתון), 3 בספטמבר 1989; המשך
 13. הדס מנור, יהודה מאיר, סיכום ביניים, מעריב (עיתון), 6 ביולי 1990
 14. עמוס הראל, מונה המח"ט הצעיר ביותר בצה"ל: אל"מ ידאי, בן 32, באתר הארץ, 4 ביוני 2002.
 15. גדעון לוי, תמונת מחזור מסויטת, באתר וואלה! NEWS, 25 בדצמבר 2004
 16. פליקס פריש, הרמטכ"ל: אבו הנוד תיכנן 3 פיגועים קשים, באתר ynet, 12 בספטמבר 2000.
 17. אביחי בקר, בצל הדובדבן, הארץ, 08.09.2000, כפי שהועלה באתר פרש.
 18. יואב לימור ואלון בן דוד, מקום שלישי: דובדבן, באתר ynet, 28 בינואר 2008.
 19. אמיר בוחבוט, הגבורה שמאחורי הכתם, באתר nrg, 23 במרץ 2007
 20. עמרי אסנהיים, "על הכוונת", מפקד בה"ד 1, אל"ם נדב פדן, נאשם בגרימת מותו של חייל, וממשיך להכשיר את קציני העתיד, מעריב, 18.11.2005.
 21. עמיר רפפורט, מפקדים בדובדבן זילזלו בכללי הבטיחות, באתר ynet, 4 ביולי 2002.
 22. לילך שובל, "לא אומרים לא למבצע", ראיון עם סא"ל עופר מפקד דובדבן, ישראל היום, 25.12.2009.
 23. עודד הרשקוביץ, לילה עם דובדבן בכפר, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 27 ביוני 2014 .
 24. יוחאי עופר, מפקד דובדבן: "רואים פחדנות גדולה בחמאס", באתר nrg, 27 ביולי 2014.
 25. אמיר בוחבוט, "בזמן שיורים עלינו, אנחנו רצים ספרינט בחול טובעני", באתר וואלה! NEWS, 08 באוקטובר 2014
 26. סמדר קרמפף, "לא רק מסתערבים", בטאון ביבשה, גיליון 24 יוני 2013.
 27. מערכת ישראל היום, מת מפצעיו לוחם דובדבן שנפצע אנושות במהלך פעילות מבצעית בפאתי רמאללה, באתר ישראל היום, 26 במאי 2018 20:20
 28. צל"ש יחידתי - יחידת דובדבן, באתר הגבורה
 29. צל"ש יחידתי - יחידת דובדבן, באתר הגבורה.
 30. צל"ש מפקד אוגדה - יחידת דובדבן, באתר הגבורה.
 31. פרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות על פעילות מבצעית - יחידת דובדבן, באתר הגבורה.
 32. צל"ש אלוף לצוות ביחידת דובדבן, באתר הגבורה.
 33. מקסים לנגו, ציון לשבח ליחידת דובדבן על פעילותה בשנה האחרונה, באתר חדשות 0404.
 34. לילך שובל, פרס הרמטכ"ל: דובדבן במקום הראשון, גולני עוקפת את שייטת 13, באתר nrg
 35. בועז אפרת ועילי זוזובסקי, הוקם גדוד מילואים ראשון ליחידה המובחרת "דובדבן", במחנה, 2015, עמ' 16
 36. אריאלה רינגל-הופמן, עוד לא המציאו את הכדור שיהרוג אותי, ידיעות אחרונות, המוסף לשבת, 26.11.2010, עמודים 10–11, כפי שהועלה באתר פרש.
 37. עמיר רפפורט, "למה לא לירות משני קנים", "ישראל דיפנס" 8, מאי - יוני 2012, עמודים 74-75.
 38. פרק ראשון מתוך "אביר 21" מאת משה גבעתי, באתר וואלה! NEWS, 27 באפריל 2009.
 39. יואב לימור ואלון בן דוד, מקום שלישי: דובדבן, באתר ynet, 28 בינואר 2008.
 40. שוש מולא, "עונת הדובדבנים", ידיעות אחרונות, 02.12.2010.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.