יחידות cgs

מערכת היחידות cgs היא מערכת של יחידות מידה אשר הוצעה בשנת 1832 על ידי המתמטיקאי והפיזיקאי הגרמני קרל פרידריך גאוס (ולכן נקראת לעיתים "המערכת הגאוסיאנית"). מערכת cgs הייתה נהוגה בעולם המדע עד שנות ה-40 של המאה ה-20, שבהן הוחלפה בהדרגה על ידי מערכת MKS ומאוחר יותר על ידי נגזרתה, מערכת SI. המערכת קיבלה את שמה על שום האותיות הראשונות של יחידותיה הבסיסיות ביותר, הסנטימטר (centimeter), הגרם (gram) והשנייה (second).

ההבדלים המשמעותיים בין יחידות cgs ליחידות MKS הן היחידות האלקטרומגנטיות. בעוד היחידות המכניות נבדלות זו מזו רק בחזקות של 10, היחידות האלקטרומגנטיות מוגדרות באופן שונה בתכלית. במערכת MKS הגודל הבסיסי הוא האמפר, שהוגדר לפי הכוח הפועל על שני תיילים ובהם זרם. ביחידות cgs הוגדרה יחידת המטען esu כך שבחוק קולון הקבוע K יהיה שווה ל-1. במערכת היחידות cgs לשדה החשמלי ולשדה המגנטי אותם ממדים (כוח ליחידת מטען), בעוד שבמערכת היחידות mks לשדה החשמלי והמגנטי ממדים שונים.

המרת גדלים למערכת היחידות SI

להלן טבלת מעבר בין יחידות במערכת cgs ליחידות במערכת SI:

הגודל הנמדד ביחידות cgs שווה ביחידות SI ל-
אורךסנטימטר10-2 מטר
מסהגרם10-3 קילוגרם
זמןשנייה1 שנייה
מהירותסנטימטר לשנייה10-2 מטר לשנייה
תאוצהסנטימטר לשנייה בריבוע10-2 מטר לשנייה בריבוע
כוחדיין10-5 ניוטון
עבודה ואנרגיהארג10-7 ג'אול
הספקארג לשנייה10-7 ואט
לחץדיין לסנטימטר מרובע10-1 פסקל
מטען חשמלייחידה אלקטרוסטטית (esu) קולון
שדה חשמלידיין ליא"ס ניוטון לקולון
מתח חשמליסטטוולט299.8 וולט
זרם חשמלייא"ס לשנייה אמפר
שדה מגנטיגאוס10-4 טסלה
שטףמקסוול10-8 ובר
התנגדות חשמליתשנייה לס"מ אוהם
קיבולס"מ פאראד
השראותסטטהנרי הנרי

ראו גם

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.