יזמות חברתית

יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

יזמות חברתית (Social entrepreneurship) הוא מונח המתייחס למציאת פתרונות חדשניים לבעיות חברתיות בתחומים שונים (לדוגמה, בתחום החינוך, איכות הסביבה, יצירת מקומות עבודה לאנשים בעלי מוגבלויות, צמצום עוני, זכויות אדם, וכו').

רקע

המונח "יזמות חברתית" אוזכר לראשונה בספרות בשנות ה-70[1] , והפך להיות נפוץ במהלך שנות ה-80 בעקבות פעילותו של ביל דרייטון, מייסד ארגון אשוקה - עולם של יזמות חברתית יזמות חברתית היא אמצעי לשינוי חברתי, אשר עושה שימוש בפרקטיקות של יזמות. העוסקים במלאכה, היזמים החברתיים, מאתרים את הבעיות החברתיות בקהילה שלהם ומוצאים פתרונות לאותן בעיות.

בעוד שמטרת ארגון עסקי הוא לייצר רווח לבעלי המניות, הרי שמטרת ארגון חברתי היא לייצר השפעה חברתית. הצלחת הארגון העסקי נמדדת באמצעות שורת הרווח הכלכלי בלבד ואילו הצלחת ארגון חברתי נמדדת באמצעות בדיקת ההשפעה החברתית שלו.

ישראל, בהיותה מדינה עתירה ביזמים מכל הסוגים, עשירה גם ביזמים חברתיים, ובארגונים אשר תומכים ביזמים כאלה. בשנים האחרונות הולך ומתפתח התחום של השקעות הון סיכון במיזמים חברתיים אשר יכולים להגיע לקיימות עסקית. גם בישראל יש מספר קרנות אשר עוסקות בתחום

קישורים חיצוניים

מחקר של עמותת "נובה" על יזמות חברתית בישראל

הערות שוליים

  1. לדוגמה, המונח שימש לתיאורו של Robert Owen בספר, הסוציולוגיה של תנועות חברתית, לונדון, מקמילן, 1972
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.