יום עסקים

יום עסקים קובע את הזמן בו נעשים חיובים וזיכויים בפעולות בנקאיות. על מנת לאפשר ביטחון בפעילות הכלכלית, מבקשים לקבוע אותם מראש. המועדים תלויים באירועים רבים, למשל סופי שבוע, חגים, חופשות, וגם, באסונות המוניים בלתי צפויים. על כן הם משתנים בין אזורים שונים, ואף במפתיע. אך על מנת להקל על סחר בין אזורי ובינלאומי, יש ניסיון להתחשב במועדי ימי העסקים שבאזורי סחר עיקריים אחרים.

באתרי מסחר מקוון קמעונאים

באתרי אינטרנט של מסחר מקוון קמעונאי משתמשים לעיתים קרובות במונח ימי עסקים כדי לציין פרקי זמן. במקרים כאלו יש לבדוק באתר למה הכוונה. באופן כללי:

  • כאשר מדובר בפניה למנהל האתר, למשל משך הזמן בו ניתן להתלונן אחרי אירוע, הכוונה יכולה להיות לימי עבודה של המנהל, כלומר כלל הימים להוציא ימי חג, חופשה, וכל יום אחר בהם מנהל האתר לא עובד.
  • כאשר מדובר בפעולה של המוכר, למשל לעניין פרק הזמן המרבי מהתשלום עד המשלוח, הכוונה יכולה להיות ימי עבודה של חברת השילוח. למשל, ימי עבודה של חברת הדואר בארצו של המוכר, אם מדובר בשילוח בדואר.

בישראל

בגלל חשיבותו, משנה הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל לעיתים רחוקות מאד את הזמנים של יום העסקים בבנקים, בהתאם להתפתחויות שונות[1].

מוסדות פיננסים נוספים, וכן עסקאות פיננסיות רבות, מאמצים את הגדרת בנק ישראל ליום עסקים, גם בגלל שהם קשורים לזמנים בהם ניתן לעשות פעולות בנקאיות. ההגדרה של יום העסקים הבנקאי בישראל, בימים שאינם ימי שבתון של כלל המשק, ולהוציא ימים ספורים שהם יוצאי דופן, החל מפברואר 2006[2], היא:

  • שעת ההתחלה של יום העסקים היא שעת הסיום של יום העסקים שקדם לו.
  • שעת הסיום:
    • בימים ראשון עד חמישי, להוציא ימים שחל בהם ערב חג – לא יאוחר מ־18:30.
    • ביום שישי, וכן בכל הימים שחל בהם ערב חג – לא יאוחר מ־14:00.

יוצא ששעת ההתחלה של יום העסקים שחל ביום ראשון היא יום שישי שקדם לו, בשעה 14:00, אלא אם כן יום שישי זה לא היה יום עסקים. ניתן לראות, שיום העסקים הבנקאי לא חופף לשעות פתיחת הסניפים לציבור הרחב[3]. אך קיימים שירותים בנקאיים, למשל חדר סחר מטבע חוץ בסכומים גדולים, בהם שעות הפעילות דומים יותר לימי העסקים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.