יוליאנוס הכופר

יוליאנוס הכופר
דמותו של יוליאנוס הכופר על מטבע מאנטיוכיה

פלאוויוס קלאודיוס יוליאנוסלטינית: Flavius Claudius Iulianus), המכונה יוליאנוס הכופר (בלטינית: Iulianus Apostata; 331 או 332 - 26 ביוני 363), היה קיסר רומא בין השנים 361 ל-363.

ביוגרפיה

יוליאנוס היה אחיינו של הקיסר קונסטנטינוס הגדול. דודנו, קונסטנטיוס השני, מינה אותו בשנת 355 לקיסר המערב בשל מרידות פנים ופלישות הגרמאנים. יוליאנוס לא היה איש מלחמה, אלא נמשך ביותר לפילוסופיה ומילא את חצרו באנשי רוח. למרות זאת הוא ידע לתפקד באופן מרשים כמדינאי והתגבר על האויבים מחוץ ומבית. בפברואר 361 הכתירו אותו לגיונותיו כאוגוסטוס, כלומר, קיסר שווה-ערך לקונסטנטיוס. קונסטנטיוס התכונן למלחמת אזרחים, אך מת בנובמבר 361 ויוליאנוס הפך שליט יחיד ברומא. הוא החזיק בתפקיד עד מותו בשנת 363 בקרב קטסיפון נגד הפרסים. יוליאנוס היה הקיסר האחרון מבית קונסטנטינוס, ועם מותו הקיץ הקץ על בית זה.

יוליאנוס למד בצעירותו פילוסופיה ונטה אחר הזרם הנאופלאטוני. על אף חינוכו הנוצרי כילד, בנעוריו המיר יוליאנוס את דתו לפגאניזם היווני-רומי. הוא האמין בדת ההלניסטית (אמונתם של הקיסרים שקדמו לקונסטנטינוס) וראה במיזוג בין הקיסרות לבין הנצרות אסון מדיני. לאחר 40 שנה של השפעת הנצרות על רומא, פעל יוליאנוס להחייאת הפולחן היווני-רומי. הוא פתח את המקדשים הישנים וחידש את הפולחן ואת סדרי הכהונה הפוליתאיסטים. הוא לא היה מעוניין להילחם בנצרות בכוח הזרוע, מאחר שהנוצרים היוו יותר משליש האוכלוסייה, והרדיפות היו עלולות לחזקם. תחת זאת הוא הכריז על חופש דת מוחלט וניסה לשכנע את התושבים כי הדת ההלניסטית הישנה היא הטובה והחזקה, ולכן שאף להשיג ניצחון מול הפרסים כך שיוכל להוכיח את כוחם של האלים הישנים. בשל פעילותו האקטיבית נגד הנצרות ניתן לו הכינוי "הכופר" בידי הכנסייה.

יוליאנוס מינה את עצמו לתפקיד הכהן העליון (פונטיפקס מקסימוס), ולכל פרובינקיה מינה כהן ראשי. הוא חיקה את דרך הנוצרים בטיפול בעניים ובחולים וביצירת ארגוני צדקה; לבסוף ביטל את זכויות היתר של הנוצרים. גם את יסוד כפרת העוונות חיקה יוליאנוס. הוא דרש שהרכוש שהוחרם לטובת הנוצרים יוחזר להלנים ופתח את המקדשים ההלניסטיים העזובים. כיוון שיוליאנוס נמשך אחר התורה הנאופלאטונית, חידש את פולחן הקרבנות משום שבלעדיהם אין התפילה שלמה.

על-מנת לרכוש כוח פוליטי, יוליאנוס העניק זכויות יתר לתושבי הערים ששמרו על הדת ההלניסטית ושלל זכויות אלה מערים נוצריות. הוא אף שלח מכתבי תעמולה אל ערי האימפריה, כדי לשכנען לחזור לאמונה הפוליתאיסטית.

כמדינאי מוצלח, ידע יוליאנוס שפילוג כוח האויב מוביל לניצחון, ולכן ליבה בקרב הנוצרים מריבות נושנות על ידי ביטול צווי הגירוש שקונסטנטיוס הטיל על הכתות הנוצריות שנדחו. הוא גם שאף להוציא את הנוצרים משורות הצבא, אך כיוון שהם היו רבים, השאירם במשרותיהם. במסגרת אדיקט החינוך שלו, אסר יוליאנוס על מורים נוצריים ללמד באקדמיות, איסור שעורר עליו ביקורת בקרב נוצרים ואף בקרב פגאנים מלומדים.

יחסו ליהודים והכרזתו על בניית בית המקדש

ערך מורחב – בית המקדש של יוליאנוס

יחסו ליהודים היה מורכב: מחד גיסא הוא התייחס בכתביו בשלילה לדת היהודית, מאחר שממנה נבעה הדת הנוצרית. הוא טוען כי היהודים אינם העם הנבחר, ולראיה - הם חיו לרוב תחת עמים אחרים. מאידך גיסא, הוא ראה ביהדות דת לגיטימית המתבססת על מסורות עתיקות, בניגוד לנצרות שהייתה לדעתו המצאה חדשה.

כדי להראות את צדקת דרכו הפגאנית, יוליאנוס רצה להוכיח שהנבואות הנוצריות מוטעות, ובפרט נבואת אותו האיש על בית המקדש, כי לא תישאר בו אבן על אבן, אשר לא תיהרס. במשך 200 שנה נהגו הנוצרים להצביע על בית המקדש החרב, כעל הוכחה בצדקת הנצרות[1].

יוליאנוס החליט לשתף פעולה עם חלק מההנהגה היהודית שהייתה מעוניינת בבניית בית מקדש שלישי. הוא ביקש לסייע ליהודים שחיו בארץ ישראל על ידי הגברת הנוכחות היהודית לעומת זו הנוצרית. בתקופה זו לא הצליחו הנוצרים להתבסס בארץ ישראל ורק בירושלים היה להם רוב. הכניסה לעיר הייתה אסורה על היהודים והוא רצה לשנות מצב זה. לאחר שנפגש עם ראשי היהודים באנטיוכיה ב-362 ולשאלתו מדוע אינם זובחים לאלוהיהם, ענו כי אסור להם לזבוח מחוץ לירושלים, הבטיח להם יוליאנוס להחזיר להם את השליטה על העיר ולהקים את בית המקדש.

פעולה זו של ניסיון הבנייה מחדש של בית המקדש, לא יצאה בסופו של דבר לפועל - תחילה בגלל רעידת אדמה (בי"ח באייר - ל"ג בעומר)[2] שהרסה את מה שכבר הספיקו לבנות, ולאחר מכן בשל מותו של יוליאנוס. יוליאנוס יצא למסע נגד הפרסים לאחר שהכניע את השבטים הגרמאניים וגייס כסף רב. הוא ניסה למשוך אליו את יהודי מסופוטמיה, ואמנם הם סייעו לו בכך שחלקם עזבו את האזורים שאליהם התקרב.

לפי אחת מהמסורות, יוליאנוס נהרג על ידי אחד מחייליו, נוצרי שהתנגד למאבקו של הקיסר בנצרות.

לפי האגדה הנוצרית, מילותיו האחרונות של יוליאנוס היו "(אותו האיש ה)גלילי, ניצחתני" ("Vicisti, Galilæe"), שהעידו על הכרתו בכשלונו לשרש את הדת הנוצרית מהאימפריה.

לאחר מותו

ההנהגה הנוצרית תיארה את סיפור כשלונו של יוליאנוס כנס גלוי[3], אשר מוכיח, כביכול, את ניצחון דרך הנצרות, שכן יוליאנוס החליט להוכיח את כפירת הנצרות על ידי בניית בית מקדש המנוגד לנבואת אותו האיש, ולא רק שרעידת האדמה (אשר פורשה, כמובן, כהתערבות אלוקית) עצרה זאת, אלא גם יוליאנוס עצמו קיבל, כביכול, את עונשו מידי שמיים.

אחד המקורות הנוצרים אף הפליא לתאר "כדורי אש שיצאו ושרפו את אתר הבנייה על כל מה שנבנה שם ובוניו". חלק מההיסטוריונים משערים שתיאור זה אפשרי בעקבות גז מתקופת בית-שני שהוצת, והיסטוריונים אחרים טוענים שאין בתיאור זה דבר מלבד סיפורי מיתוס נוצריים במטרה לחזק את דימוי הנס הגלוי.

הזעזוע הקשה שגרמה תוכניתו של יוליאנוס לנוצרים, ניכר היטב במקורות המתייחסים לקיסר ולפעולותיו – תיאוריהם משוחדים ורווי שטנה. הם מתארים בסיפוק רב את מעשי הניסים ששמו לאל את תוכניותיו של יוליאנוס, שנוא נפשם.[1] בעקבות מאמצאיהם אלו של הפקידים הנוצרים, נזכר בדיעבד יוליאנוס בשם "יוליאנוס הכופר".

לקריאה נוספת

  • H. C. Teitler, The Last Pagan Emperor: Julian the Apostate and the War against Christianity, Oxford University Press, 2017 ISBN 978-0190626501

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1 2 הקיסר יוליאנוס "הכופר" – סיכום | טקסטולוגיה, www.textologia.net
  2. אחד מהמקורות הנוצרים מתאר "כדורי אש שיצאו ושרפו את אתר הבניה על כל מה שנבנה שם ובוניו". היסטוריונים משערים שזה גז עוד מימי החורבן השני שהוצת, יש משערים שזו תחבולה של הנוצרים בעיר שלא ראו בעין יפה את בניית בית המקדש, אבל הדעה הרווחת שזו הייתה רעידת אדמה
  3. יוליאנוס הכופר- הקיסר הרומי שכמעט בנה את בית המקדש, histori-aolamit.blogspot.co.il
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.