טקסיים

טקסיים
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה מחטנאים
מחלקה מחטניים
סדרה מחטיים
משפחה טקסיים
שם מדעי
קובץ:Wikispecies-logo.svg Taxaceae

טקסייםׁ (שם מדעי: Taxaceae; וכן משפחת הטקסוס) היא משפחה של עצים מחטנים הכוללת 9 סוגים וכ-30 מינים של צמחים. לפי סיווגים ישנים - 3 סוגים ו7-12 מינים.

מאפיינים

הטקסיים הם עצים קטנים רב-ענפיים ושיחים. העלים ירוקי עד, מסודרים בספירלות. אלו צמחים דו-ביתיים, נדיר חד-ביתיים. האצטרובלים הזכריים הם 2–5 מ"מ באורכם ומפזרים את אבקתם מוקדם באביב. האצטרובלים הנקביים קטנים בהרבה עם קשקש אובול ופרי אחד וזרע אחד. כשהזרע מבשיל, הקשקש האובולופרי הופך לאריל בשרני המכסה חלקית את הזרע. האריל הבשל הוא רך, עסיסי ומתוק ויש לו צבע בהיר. צפורים האוכלות אותו מפזרים את זרעו הנוקשה שאינו ניזוק בנפילה מקוריהן. עם זאת זרעים אלה רעילים מאד לבני אדם, כשמכילים את הרעלים "אקסין" ו"טקסול".

משפחת הטקסיים היא עתיקה מאוד, כשהמין Palaeotaxus rediviva הופיע בתור הטריאס. הסוג טקסוס התחיל לצמוח ביורה. הטקסוס השכיח של ימינו הופיע בשלהי תור הרביעון

סיווג

בטקסיים כלולים בדרך כלל יחד עם כל המחטנים האחרים בסדרת המחטיים (Pinales). ניתוח DNA הראה שעצי הטקסוס הם מונופילטיים עם שאר משפחות המחטיים, מסקנה שנתמכה על ידי מחקרים מיקרומורפולוגיים. בעבר נחשבו נפרדים משאר המחטנים, בסדרה משלהם שנקראה Taxales. ארנסט הנרי וילסון קרא לטקסיים בשם taxad (1916).

על סמך מחקרים משנות ה-2000 המוקדמות הועלתה ההצעה כי הסוגים Torreya ו Amentotaxus יועברו ל"צפאלוטקסיים" - (Cephalotaxaceae), זאת מפני שמבחנים גנטיים הצביעו על קרבתם יותר לצפאלוטקסוס (Cephalotaxus), מאשר לטקסוס. מחקרים יותר חדשים כללו בכל זאת גם את צפאלוטקסוס בתוך פירוש מורחב של משפחת הטקסיים כמשפחה יחידה גדולה יותר. (Price 2003 )- לפי תובנה זו, הטקסיים כוללים 6 סוגים וכ-30 מינים.

ההבדלים המדוברים בין טקסיים ובין צפאלוטקסיים נוגעים למורפולוגיה של הזרעים, כשהזרעים הבשלים של הטקסיים קטנים יותר, גדולים תוך 6–8 חדשים עד ל 5–8 מ"מ ואינם מכוסים במלואם על ידי האריל. לזרעי הצפאלוטקסיים הבשלה ארוכה יותר בין 20-18 חדשים, הזרעים הבשלים מכוסים לחלוטין באריל, וגודלם מגיע לידי 40-12 מ"מ.

סוגים

 • Torreya
 • Amentotaxus
 • Cephalotaxus
 • Diploporus - נכחד
 • Sommerxylon - נכחד
 • Taxus - בו המין טקסוס מעורב
 • Pseudotaxus
 • Austrotaxus

הסוגים Torreya ,Amentotaxus ו-Cephalotaxus היו בעבר במשפחת הצפאלוטקסיים (Cephalotaxaceae).

לקריאה נוספת

 • Anderson, E. & Owens, J. N. (2003). Analysing the reproductive biology of Taxus: should it be included in Coniferales? Acta Hort. 615: 233-234. (conclusion is 'yes')
 • Chase, M. W. et al. (1993). Phylogenetics of seed plants, an analysis of nucleotide sequences from the plastid gene rbcL. Ann. Missouri Bot. Gard. 80: 528-580.
 • Price, R. A. (2003). Generic and familial relationships of the Taxaceae from rbcL and matK sequence comparisons. Acta Hort. 615: 235-237.

קישורים חיצוניים

אתר הפילוגניה של מכוסי הזרע

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.