טקסט

טקסטלטינית: Textum – במובן הפשוט "מארג" של מילים; בעברית: תמליל), הוא מונח שמקורו בתחום הבלשנות, המתאר רצף מילים, משפטים ופסקאות היוצרים יחד מכלול, שהוא הטקסט. מילות קישור משמשות לחיבור בין המשפטים.

המונח טקסט התרחב כדי להתאים לניתוח התנהגויות אנושיות במסגרת מדעי החברה. במסגרת מדעי החברה התרחבה משמעות המושג לכדי תיאור של כל פעילות אנושית הניתנת לניתוח תרבותי, בין אם מדובר במוצר מוגמר (כמו ספר, ציור, או מבנה אדריכלי) ובין אם מדובר בפעילות מתפתחת ומשתנה (כמו טקס חברתי מכל סוג שהוא).

אופן הצגת הטקסט

על פי רוב הטקסט הכתוב מוצג לקריאה על גבי נייר מודפס, או על מסך אלקטרוני כמו במחשב ובטלפון סלולרי. עם זאת, עבור אנשים שאינם יכולים להשתמש בתפיסה החזותית לצורך פיענוח הכתוב, כמו עיוורים, הטקסט יכול להיות מוצג בצורה הניתנת למישוש כמו בכתב ברייל.

התפתחותו היסטורית של טקסט, והשפעתו על התרבות והחברה האנושית

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

ניתוח טקסטים

במסגרת תורות הניתוח של הטקסט, ניתן למצוא גם את תורת חקר השיח ואת תורת הרטוריקה. תורות ניתוח שונות מבצעות את ניתוח הטקסט במסגרת הקונטקסט שסביבו - דהיינו, תוך התחשבות גם במוען, בנמען, באופן הפרסום וביחסים בין כל אלו. כיום נהוג ללמד בבתי הספר ניתוח טקסטים על פי סוגיו (טיעוני, מידעי, שימושי ועוד..), מטרותיו ומאפייניו. התלמידים נדרשים לבצע ניתוח של הטקסט ברמות השונות- איתור מידע, הסקת מסקנות וכן הערכה וביקורת של הכתוב.

סוגי טקסטים

נהוג למיין את הטקסטים לסוגים על סמך מטרת הכתיבה.

טקסט טיעוני - המציג עמדה ומנסה לשכנע על ידי נימוקים , הוכחות ואמצעים רטוריים.

טקסט מידעי - מוסר מידע חדש, מבהיר ומסביר, מציג עובדות ונתונים באופן אובייקטיבי (ללא עמדה).

טקסט סיפורי - המתאר עלילה ויש בו יש בו נרטיב ורצף של אירועים והתפתחות.

טקסט מדריך ומפעיל -:מציג ומציע דרך פעולה הכרחית לשם קבלת התוצאה הרצויה.כולל הסברים או הוראות איך לבצע או כיצד לפעול.

ראו גם

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.