טקסון

במיון עולם הטבע, טַקסוֹן (בכתב לטיני: taxon, מיוונית: τάξις/taxis, מיקום או סידור) היא קבוצה שמקבצת את כל האורגניזמים בעלי תכונות משותפות. אמנם לפי הגדרה זו, מיון של טקסון אמור להיות חד-ערכי, אולם ישנם מקרים בהם הטקסונומים חלוקים באשר לסיווג של טקסונים מסוימים, בדרך כלל בשל מחלוקת בנוגע לקריטריונים המאחדים את הטקסון.

הטקסונים מסווגים לעיתים כטקסון טוב (טבעי) או לא טוב (טקסון שאינו טבעי או אמיתי). טקסון טבעי הוא טקסון אשר לכל האורגניזמים המקובצים תחתיו יש מכנה משותף המתבטא בדמיון במקטעי DNA. כיום הטקסונים הפילוגנטיים (קלייד) נחשבים כאלה. טקסון לא-טבעי הוא טקסון אשר קיים דמיון חיצוני אך לא גנטי. דוגמה מוכרת היא מחלקת הזוחלים, המוכרת כיום כקבוצה פרפילטית ולא כמחלקה.

שם הטקסון, בדרך כלל, מגדיר את השם המדעי, ולכל דרגת מיון קיימת סיומת ייחודית לדרגת המיון. למשל, משפחה בממלכת בעלי חיים תסתיים ב-"idae", ואילו סדרה בממלכת בעלי החיים תסתיים ב-"formes".

ראו גם

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.