טסטוסטרון

על מנת להתאים דף זה למכלול דרוש לבצע בו תיקון כבד. הדף הועבר לטיפולם של עורכי אספקלריה.
אנחנו כאן בשבילך! אם הערך נחוץ לך, תוכל להגיש בקשת טיפול לעורכי אספקלריה, גש ללשונית שמימין לתיבת החיפוש, מתחת "רענון" מופיע "בקש טיפול". יש למלא את הסיווג המתאים. אם אין כזה, בחרו: שונות.

טסטוסטרון
המבנה הכימי של טסטוסטרון
שם סיסטמטי (8R,9S,10R,13S,14S,17S)- 17-hydroxy-10,13-dimethyl- 1,2,6,7,8,9,11,12,14,15,16,17- dodecahydrocyclopenta[a] phenanthren-3-one
נוסחה כימית C19H28O2
מספר CAS 58-22-0
טמפרטורת היתוך

טסטוסטרון (באנגלית: Testosterone) הוא הורמון המין הזכרי העיקרי. הוא מיוצר בכמויות גבוהות אצל הגבר באיברי הרבייה, בהשפעת ההורמון LH המיוצר בבלוטת יותרת המוח, ובאיברי הרבייה של האישה, בכמויות קטנות יותר.

לטסטוסטרון תפקיד מפתח בדחף התשוקה הגופנית, הן אצל הגבר והן אצל האישה. הורמון זה גם אחראי על סימני המגדר המשניים הגבריים: שׂיעור הפנים והחזה, עיבוי הקול, העלאת מסת השרירים, עיבוי העצם, כח גברא והתשוקה הגופנית. בתחום ההתנהגותי, רמות גבוהות של הורמון זה מובילות לאגרסיביות ותחרותיות, ואילו רמות נמוכות עלולות לגרום לירידה במצב הרוח, דיכאון, עייפות ופגיעה בזיכרון[1].

בתחילת יצירת העובר הזכר מופרש ההורמון מאשכיו של העובר, והוא משפיע על סימני הזיווג המשניים אצל הגבר. במהלך החיים, הפרשת ההורמון פוחתת מגיל 30 ואילך. מגיל 50 יש ירידה משמעותית בייצורו. אלכוהול, סמים, השמנה וספורט תחרותי מוגזם פוגעים בייצור הטסטוסטרון.

חוסר בטסטוסטרון

היפוגונדיזם הוא המונח הרפואי ל"תסמונת חוסר בטסטוסטרון": הפרשת הטסטוסטרון מגיעה לשיאה בגיל הבגרות, אולם עם השנים רמת הטסטוסטרון פוחתת והחל מגיל 60-50 עשויה לחול ירידה משמעותית בייצורו. אצל גברים מסוימים חלה ירידה קיצונית החורגת מתחום הנורמה, ואז מדובר בתסמונת חוסר בטסטוסטרון היפוגונדיזם. כ-10% מבני ה-60-50 לוקים בתסמונת, ומעל גיל 60 מדובר ב-20% מהגברים. הגברים שנמצאים בסיכון יתר לתסמונת הם אלו שכבר סובלים מהשמנה בטנית מוגברת, סוכרת, רמת שומנים גבוהה ויתר לחץ דם[2]. כשגבר סובל ממחסור בטסטוסטרון, בעיקר עם הגיל, כאשר נוצרת ירידה טבעית בכמותו עקב הזדקנות הרקמה באיברי הרבייה המפרישים אותו אותו, תפקוד יחסי האישות שלו עלול להיפגע, מסת השריר עלולה להצטמצם ומצב רוחו עלול להידרדר עד לכדי דיכאון.

טיפול בחוסר בטסטוסטרון

לגברים הסובלים מהיפוגונדיזם, הטיפול המקובל הוא מתן טסטוסטרון בתרופה להשלמת ההורמון החסר. נבידו - טיפול ארוך טווח להעלאת רמות הטסטוסטרון, הניתן בהזרקה, ומשפר את רמות הטסטוסטרון. נבידו מאושר ומשווק באירופה ובישראל ובמדינות נוספות בעולם. הטיפול פשוט ומביא לשיפור מהיר בתסמינים אם אכן מקור הבעיה הוא החסר בטסטוסטרון. לאחר תחילת הטיפול חשוב לבחון את השינוי בהרגשה הכללית ואת השיפור בתסמיני חסר הטסטוסטרון מהם סובל הגבר. חשוב מאד לעקוב אחר רמת הטסטוסטרון ולוודא כי הרמה אינה גבוהה או נמוכה מדי ולהתאים את מינון התרופה לפי תוצאות בדיקות הדם[3].

טסטוסטרון וסוכרת

מחסור בטסטוסטרון תורם להשמנה בטנית ולעלייה ברמת השומנים בדם וכך לעלייה בסיכון לסוכרת - מה שמעלה את הסיכון למחלות לב וכלי דם. זאת מכיוון שכאשר נוצר מחסור בטסטוסטרון, האנזים LPL, שמטרתו להעביר את חומצות שומן מהדם אל תוך התאים ולפרק טריגליצרידים (שומנים בדם), מתחיל לעבוד ביתר שאת במערכת העיכול מסיבה שאינה ידועה וכך גורם לספיגה מוגברת של שומנים במעי[4].

טסטוסטרון והתסמונת המטבולית

כאשר אצל גברים חלה ירידה חריגה ברמת ההורמון טסטוסטרון בגוף, הם נמצאים בסיכון יתר לתסמונת מטבולית. מחקרים מצאו קשר בין רמות נמוכות של טסטוסטרון להופעת מחלות לב ומחלות כלי דם, הפרעה בשומני הדם (Dyslipidemia), טרשת עורקים וסוכרת מסוג 2[5], כך שחוקרים רבים סבורים שרמות נמוכות של טסטוסטרון הן חלק מהתסמינים המאפיינים תסמונת מטבולית, ואף מהוות גורם סיכון להופעתה[6].

ניתן לטפל בחוסר בטסטוסטרון באמצעות נבידו - טיפול ארוך טווח הניתן בהזרקה ומשפר את רמות הטסטוסטרון.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.