טנדר

טנדר או מטענית הוא רכב קל להובלת מטען, שלפי התקן האמריקאי משקלו אינו עולה על 6,300 קילוגרם.

מקור השם

השימוש במילה טנדר לתיאור כלי רכב זה קיים רק בעברית. באנגלית, המילה tender מתארת סוגים שונים של כלי תחבורה שתפקידם הוא שרות לכלי תחבורה אחרים, ביניהם קרון שרות, הרתום מאחורי קטר ונושא עבורו פחם או מים, ואוניית שרות, שייעודה אספקה לאוניות צי. בתקופת מלחמת העולם הראשונה יצרה חברת קרוסלי הבריטית רכב שרות למטוסים עבור ה-Royal Flying Corps (ומאוחר יותר עבור חיל האוויר המלכותי). שמו, כמו שמותיהם של קרון השרות ואוניית השרות, נקבע לפי תפקידו - "טנדר קרוסלי" (באנגלית Crossley Tender).

מאוחר יותר, בשנות ה-20 של המאה ה-20, השתמשה גם המשטרה הבריטית בטנדר קרוסלי, בין השאר בארץ ישראל[דרוש מקור]. שם הדגם חדר אז לשפה העברית כשם עצם והפך לשמו הגנרי של סוג הרכב. באקדמייה ללשון החליטו על שם נוסף לטנדר, מטענית[1].

ברוב הארצות דוברות האנגלית מכונה כלי רכב זה פיק-אפ (בארצות הברית וקנדה: Pickup Truck, בבריטניה ואירופה: Pickup). באוסטרליה וניו זילנד כלי רכב זה מכונה "ute", קיצור של המילה utility.

מבנה הטנדר

הטנדר מורכב מתא נהג (קבינה) שמאחוריו ארגז פתוח או סגור למטען. טנדרים אמריקאים מוצעים גם ללא ארגז מטען בכלל, ועם מרכב אחוד שמהווה חלק בלתי נפרד ממנו בדומה למשאית אחודה (טנדר עם מכלית או מכולה למשל). מקובל לחלק את הטנדרים לקבוצות לפי גודל תא הנהג - בעלי תא נהג ובו שורה אחת של מושבים (חד קבינה) לעומת בעלי תא נהג שבו שתי שורות מושבים (דבל קבינה), ולחלופין לפי הגודל - טנדר גדול, בינוני, או קטן. השם טנדרון משמש לרכב מסחרי קטן יותר, בדרך כלל סגור, שאין בו חלוקה בין תא הנהג למטען.

הטנדר במורשת העברית

ב-1936 הוקם המשמר הנע ככוח חמוש של משטרת היישובים העבריים, רכוב על טנדרים. ההילה הרומנטית סביב המשמר הנע והשיר שנכתב עליו ב-1939: "הטנדר נוסע" (מילים יעקב אורלנד, לחן משה וילנסקי, הושר במקור בפי אסתר גמליאלית. לאחר מכן ביצעו את השיר עוד זמרות כגון שושנה דמארי, יונה עטרי ועפרה חזה), עיגנו את הטנדר במודעות העברית:

הַטֶּנְדֶּר נוֹסֵעַ, הַטֶּנְדֶּר פֹּה רָץ,
מִשְּׂדוֹת יָם הַמֶּלַח עַד עֵין הַמִּפְרָץ –
הַלַּיְלָה לַיְלָה אָפֵל,
הַטֶּנְדֶּר, מַה לַּיְלָה מִלֵּיל?
הַטֶּנְדֶּר, פְּתַח פִּיךָ בְּשִׁיר,
לִבֵּנוּ רָחָב וְצָעִיר.
אִם אֵשׁ מִלְּפָנֵינוּ, אִם אֵשׁ מֵאָחוֹר –
הַטֶּנְדֶּר, אַל תַּעֲצֹר!

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.