טמפונדה קרדיאלית

טמפונדה קרדיאלית

טמפונדה לבבית (קרדיאלית), היא מצב חירום רפואי הנוצר בעקבות התמלאות החלל שבין כיס הלב (פריקרד) ושריר הלב (מיוקרד) בנוזל כלשהו (בעיקר דם) שיוצר לחץ על שריר הלב ומונע ממנו להתרפות כראוי. מצב זה עלול להיות פטאלי אם הוא איננו מטופל במהירות. הסיבות העיקריות להיווצרות טמפונדה לבבית כוללות מחלה נאופלסטית (גידול), פריקרדיטיס מסיבה לא ידועה (אידיופתי) ואי-ספיקת כליות. טמפונדה יכולה להיווצר גם כתוצאה מדימום לתוך המרווח הפריקרדיאלי לאחר ניתוחי לב, טראומה, או טיפול של חולים הסובלים מפריקרדיטיס חריף על ידי נוגדי קרישה (המגבירים את הדמם ומכאן את הסכנה להיווצרות טמפונדה).

הגורמים

הגורמים יכולים להיות קרע באבי העורקים (אאורטה), סרטן ריאות בשלב מתקדם, פציעות חיצוניות לאזור הלב, התקף לב, ניתוח לב פתוח, דלקת כיס הלב (פריקרדיטיס) וטראומה.

תסמינים קליניים ובדיקות נוספות

קיימים שלושה מאפיינים עיקריים לטמפונדה לבבית הקרויים גם Beck's triad:

  • תת-לחץ דם
  • קולות לב מוחלשים או היעדר קולות לב בהאזנה על ידי סטטוסקופ
  • הרחבה של ורידי הצוואר.

בטמפונדה נוצרת הגבלה על המילוי החדרי וכתוצאה מכך ירידה בתפוקת הלב. לעיתים מספיק כ- 200cc של נוזל כדי לייצר את הסימפטומים והקליניקה- בעיקר בהם הדליפה מתפתחת במהירות, ולעיתים מעל 2000 מ"ל במידה וההתפתחות היא איטית.

באק"ג ניתן לראות ירידה במשרעת עצמה (אמפליטודה) של ה- QRS, כאשר שינויים במראה גלי P, T, או QRS צריכים גם הם להחשיד לכך.

  • דופק פרדוקסלי (paradoxical pulse) הוא מאפיין נוסף של טמפונדה. במצב זה, נמדד לחץ דם נמוך יותר בשאיפת אוויר (מעל 10 מ"מ כספית) מול הוצאת אוויר- כלומר, כאשר המטופל שואף אוויר קיים קושי למשש דופק ביד או שהדופק יהיה מוחלש יותר לעומת הוצאת אוויר.(באדם בריא יש באופן נורמלי ירידה בלחץ דם הסיסטולי בזמן שאיפה עד כ 10 מ"מ כספית אך בטמפונדה הירידה משמעותית יותר) הסיבה לכך היא המכניזם של הטמפונדה- שני חדרי הלב עטופים בשק אשר מתמלא בנוזל ומונע מהם להתרחב. בעת שאיפת אוויר, יש עליה בזרימת הדם לחדר ימין והוא מתרחב על חשבון חדר שמאל, וכתוצאה מכך יש ירידה בנפח האפקטיבי של דם אשר יוצא מחדר שמאל לשאר הגוף- ולכן קיים קושי במישוש הדופק בזמן שאיפה. מצב זה יכול להתרחש לא רק בטמפונדה לבבית כי אם גם אצל כשליש מן החולים הסובלים מפריקרדיטיס קונסטרוקטיבי, וכן במצבים של תסחיף ריאתי ומחלות ריאה חסימתיות.

טיפול

טמפונדה לבבית היא מצב מסכן חיים המחייב פינוי מיידי לבית חולים. הטיפול הרפואי הראשוני יכלול בירור הגורם לטמפונדה, חמצן, החדרת נוזלים דרך הוריד (עירוי) להעלאת לחץ הדם וייתכן ויינתנו אף תרופות המגבירות את יכולת הכיווץ של הלב (כדי להגדיל את המרווח בין הסיסטולה (כיווץ הלב) לדיאסטולה (התרפות הלב)). פעולות רפואיות אלו ניתנות לביצוע על ידי צוותי רפואת החירום בשטח במסגרת טרום-אשפוזית. פעולות מתקדמות יותר, שניתן לבצע רק בבי"ח הם ניקוז הנוזל מאזור הלב או אפילו כריתת חלק מכיס הלב על מנת לאפשר ללב להתרחב כראוי שוב.

סיבוכים אפשריים

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.