טכנציום

טכנציום
רותניום - טכנציום - מוליבדן
 
Mn
Tc
Re  
 
 
   
 
43
Tc
 
               
               
                                   
                                   
                                                               
                                                               
   
                                           
כללי
מספר אטומי 43
סמל כימי Tc
סדרה כימית מתכות מעבר
צפיפות 11500 kg/m3
מראה
תכונות אטומיות
משקל אטומי 98 amu
סידור אלקטרונים ברמות אנרגיה 2, 8, 18, 13, 2
תכונות פיזיקליות
מצב צבירה בטמפ' החדר מוצק
לחץ אדים 0.0229Pa ב-2473K
שונות
אלקטרושליליות 1.9
מוליכות חשמלית 6.1 106/m·Ω
אנרגיית יינון ראשונה 702 kJ/mol

טכנציום (Technetium; מיוונית: τεχνητός – "מלאכותי") הוא יסוד כימי שסמלו הכימי Tc ומספרו האטומי 43.

תכונות

טכנציום הוא מתכת כסופה אפורה ורדיואקטיבית. באוויר לח טכנציום מתחמצן ל-TcO2 או ל-Tc2O7. כאשר הוא בצורת אבקה הוא יכול לבעור. טכנציום מסיס בחומצה חנקתית, חומצה גופרתית, אבל לא בחומצה כלורית.

מתחת לטמפרטורה של 11.2K יש לטכנציום עומק חדירה מגנטי הגבוה ביותר לאחר ניאוביום.

שימושים

רפואה גרעינית

99mTc (ה-"m" מסמל איזומר גרעיני יציב למחצה; צורה זו של הטכנציום דועכת ל-99Tc, צורה פחות רדיואקטיבית, הפולטת קרינת בטא חלשה בלבד) זמן מחצית החיים שלו קצר ועומד על 6.01 שעות בלבד. זמן מחצית החיים הקצר מבטיח שהחולה יחשף פרק זמן קצר בלבד לקרינה המסוכנת ולכן אפשר להשתמש בו כסמן רדיואקטיבי לרפואה גרעינית. טכנציום מוזרק לגוף ולאחר מספר שעות משתמשים בציוד מיוחד המאתר קרינת גמא הנפלטת ממנו. הטכנציום נקשר לגידול סרטני ומכך ניתן להסיק שאיפה שנמצא הריכוז הגבוה ביותר נמצא הגידול.

כשטכנציום משולב עם בדיל הוא נקשר לתאי דם אדומים וכך ניתן למפות את מערכת כלי הדם בגוף. קרינה הנפלטת מ-99mTc נשמרת ברמה נמוכה על מנת לגרום כמה שפחות נזק.

תעשייה

ל-95mTc יש זמן מחצית חיים של 61 ימים הוא משמש כסמן רדיואקטיבי בלמידת תנועותיו במערכות של בעלי חיים וצמחים. כמו רניום ופלדיום, טכנציום יכול להיות מועיל בזירוז בתגובות כימיות מסוימות, אך הרדיואקטיביות שלו יכולה להוות בעיה כשמתחשבים בבטיחות.

נוכחות של היון TcO4- במים בריכוז נמוך (5×10-5 M) יכולה להגן על פלדה מקורוזיה, הריכוז הנמוך שנדרש מהווה יתרון על פתרונות אחרים כמו היון CrO42- שזקוק לריכוז גבוה פי עשרה על מנת להגיע לאותן תוצאות.

היסטוריה

במשך מספר שנים היה מקום ריק בין מוליבדן (יסוד 42) ורותניום (יסוד 44). מיקומו בטבלה המחזורית גרם לחוקרים לחשוב שיהיה קל יותר למצוא אותו מאשר יסודות חסרים אחרים. ב-1828 חשבו שמצאו אותו במכרה פלטינה והשם פוליניום ניתן לו. בסופו של דבר התברר שזה בסך הכל אירידיום לא טהור. דמיטרי מנדלייב חזה כי לטכנציום יהיו תכונות כימיות דומות לאלו של מנגן ונתן לו את השם אקא-מנגן.

ב-1877 כימאי רוסי בשם סרגיי קרן דיווח על גילויו של היסוד הנעלם במכרה פלטינה. הוא נתן לו את השם דאוויום. אחרי בדיקה של כימאי אנגלי התברר שהחומר שקרן גילה היה תערובת של אירידיום, רודיום וברזל.

יסוד 43 התגלה סופית בניסוי שנערך ב-1937, שבו מצא אמיליו סגרה מאוניברסיטת פלרמו את האיזוטופ 97Tc בדוגמה של מוליבדן (הדוגמה הופצצה בדאוטריום, איזוטופ של מימן). טכנציום היה היסוד המלאכותי הראשון שהופק על ידי האדם.

צורה בטבע

מכיוון שטכנציום בלתי יציב, מעט ממנו נוצר באורח טבעי בקרום כדור הארץ בדעיכה של אורניום. ב-1999 דייוויד קארטיס העריך כי קילוגרם אורניום מכיל 1 ננוגרם טכנציום.

בנוסף לכך טכנציום נצפה בענקים אדומים בחלל (סוגים S-, M-, N-) בספקטרום הייחודי לו.

אמצעי זהירות

כל האיזוטופים של טכנציום הם רדיואקטיביים, אך לא מהווים סכנה מכיוון שכמעט ולא נמצאים בטבע. לטכנציום אין תפקיד ביולוגי ובמצב נורמלי הוא לא נמצא בגוף האדם.

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.