טירת סטירלינג

טירת סטירלינג

טירת סטירלינגאנגלית: Stirling Castle) היא טירה המצויה בסטירלינג שבסקוטלנד, בראש מחשוף של סטירלינג סילסיל מגמטי. מיקומה האסטרטגי של הגבעה וצוקיה התלולים, אשר הפכו את הגבעה קלה להגנה, הפכו את הטירה לחשובה בטירות סקוטלנד. כיום הטירה היא אתר לאומי המנוהל על ידי קרן סקוטלנד ההיסטורית.

היסטוריה

כבר במהלך המאה ה-13 הייתה לטירה חשיבות אסטרטגית רבה. במהלך מסע צבאי בסקוטלנד הטיל המלך אדוארד הראשון מצור על הטירה. המבנים העתיקים ביותר ששרדו עד ימינו מקורם מהמאה ה-14. מבנה הטירה העיקרי נבנה במאות ה-15 וה-16, ואילו הביצורים שנותרו עד ימינו נבנו בראשית המאה ה-18.

מבנה השער והחצרות החיצוניים של הטירה נבנו על ידי המלך ג'יימס הרביעי, והורחבו על ידי המלך ג'יימס החמישי אשר בנה את מבנה הטירה העיקרי בשילוב סגנונות גותי ורנסאנס. מבנה זה נחשב ליפה במבנים שנבנו בסקוטלנד בעת העתיקה.

בטירה הותקנו מגורים עבור בית המלוכה, ואלה עוטרו בציורי תקרות מרהיבים (אשר חלקם מוצגים בטירה, וחלקם הועברו למוזיאון הלאומי באדינבורו).

בצידה המזרחי של חצר הטירה בנה ג'יימס הרביעי את האולם הגדול של הטירה, שאורכו 36 מטרים ורוחבו 11 מטרים.

המלך ג'יימס השישי בנה בצידה הצפוני של חצר הטירה קפלה מלכותית בשנת 1594.

הטירה מהווה סמל לאומי בסקוטלנד, ומופיע על צידו האחורי של שטר ה-20 ליש"ט המונפק על ידי בנק קליידסדייל.

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.