טייזר

"טייזר" (Taser) הוא השם המסחרי של נשק הלם חשמלי אשר נמכר על ידי החברה האמריקאית "טייזר אינטרנשיונל". עיקר פעולתו של הנשק היא באמצעות יריית חיצים, מיני קרסים הננעצים בגוף האדם, ומאפשרים ליורה לשתקו באמצעות אבדן זמני של השליטה על השרירים.

הפגיעה מעוררת עצבי חושים ותנועה וגורמת להתכווצויות שרירים בלתי רצוניות. טייזר נחשב אצל מרבית רשויות החוק לנשק אל הרג ועל כן נוהלי הפעלתו מאפשרים שימוש נרחב למגוון מצבים.

בעשור האחרון הטייזר הפך לאמצעי משטרתי נפוץ במדינות רבות בעולם ובכלל זה בישראל. הנשק עשוי לשמש גם לגרימת כאב באמצעות חשמול, הן באמצעות מגע ישיר, והן באמצעות החצים אשר נותרו נעוצים בגוף הנפגע. זאת, בהצטרפות לעדויות מצטברות המראות שהשימוש בו עשוי להביא לתוצאות קטלניות עוררו מחלוקת ציבורית אודות מוסריות השימוש בו.

היסטוריה

פיתוח הנשק החל בשנת 1969 על ידי ג'ק קובר, מדען נאס"א. הפיתוח הושלם בשנת 1974 והנשק נקרא על שם גיבור ילדותו של קובר, "תום סוויפט", אשר מככב בסדרת חוברות מדע בדיוני. אחד מהספרים בסדרה נקרא "תומאס סוויפט והרובה החשמלי" - Thomas A. Swift's Electric Rifle. TASER הם ראשי תיבות של שם החוברת באנגלית ומכאן שמו של הנשק.

הנשק המקורי היה מבוסס על אבק שרפה נטול עשן ועל כן הוגדר ככלי ירייה על ידי הרשות לאכיפת נושאי האלכוהול, הטבק, הנשק, וחומרי הנפץ בארצות הברית. בשנת 1993 ריק ותומס סמית' חקרו דרכים להפעלת "כוח בטוח" על ידי אזרחים וגורמי אכיפה. הם עבדו יחד עם מפתח הנשק המקורי, ג'ק קובר, על מנת לפתח נשק חשמלי. הדגם הראשון כלל מערכת זיהוי על מנת למנוע מעבריינים שימוש בכלי הנשק. לצורך כך הודפסו פיסות נייר עם מספרים סידוריים של הנשק. דרך זו נמצאה כלא יעילה. בשנת 1999 פותח אקדח שכונה "ADVANCED TASER M-26" אשר השתמש בפטנט של פגיעה זמנית בשליטה על שרירים. בשנת 2003 פותח ה-TASER X26 אשר משתמש בטכנולוגיית Shaped Pulse. בשנת 2009 החברה החלה לשווק את TASER X3 אשר יכול לירות שלוש פעמים לפני שעליו להטען שנית.

טכנולוגיה

הטייזר משתמש בחנקן דחוס, בדומה לרובה אוויר או פיינטבול, על מנת לירות חצים. שני חצים נורים למרחק של 10.6 - 4.6 מטרים במהירות הקרובה ל-50 מטר לשנייה. החצים מחוברים לאקדח על ידי חוטים מוליכים ומבודדים אשר מעבירים זרם חשמלי לגוף האדם וגורמים להלם חשמלי המשפיע על מערכת העצבים החיצונית והפנימית. כתוצאה מכך, אובדת השליטה במערכת העצבים והשרירים, לא ניתן לבצע כל פעולה וישנה תחושת אי נעימות.[1] בדגמים הישנים היה צורך להחליף את המחסנית לאחר כל ירי. כיום אפשר להשתמש בכל מחסנית לשתיים-שלוש יריות.

דגמים

 • ADVANCED TASER M26 (1999) - פועל בעזרת סוללות AA רגילות. בעל כוונת לייזר מובנית ושומר מידע אודות הירי.
 • TASER X26 (2003) - קל משקל ובעל יכולת פגיעה גדולה יותר. האקדח כולל "תצוגת מידע מרכזית המחווה על רמת סוללה, ספירה לאחור במהלך הפעלה ומידע אודות האחריות".[2] מאפשר לירות פעמיים בכל מחסנית.
 • TASER X3 (2009) - מאפשר לירות שלוש פעמים בכל מחסנית.

ביקורת ציבורית

השימוש באקדחי טייזר שנוי במחלוקת.[3][4] על פי נתונים שאסף ארגון אמנסטי, בעשור האחרון מתו למעלה מ-390 אנשים לאחר שנורו באמצעות טייזר. במרבית המקרים המוות לא יוחס באופן ישיר לאקדח אלא לגורמים בריאותיים. אולם לירי הייתה "תרומה משמעותית" להתדרדרות המצב הרפואי. בחלק ניכר מהמדינות בהן נעשה שימוש בטייזר, קיימות הגבלות נרחבות.

בשנת 2007 הוקמה בקנדה ועדת חקירה ממשלתית בשל מקרה מוות של מהגר פולני בוונקובר שחושמל מספר פעמים באמצעות אקדח טייזר.

שימוש בישראל

החל מפברואר 2009 החלו יחידות סיור במשטרת ישראל להצטייד באקדחי טייזר. האקדחים משווקים בישראל באמצעות חברת קונטקט אינטרנשיונל (קליע) בע"מ החל משנת 2001.

על פי משטרת ישראל, נכון ל-2013 ברשותם כ-500 אקדחים וישנם כ-1,800 שוטרים שמוכשרים לעשות בהם שימוש. לדבריהם, באקדח מבוצע שימוש עשרות פעמים בשנה[5]. עם זאת, לאורך השנים עלו תלונות רבות על שימוש לא מוצדק בטייזר.יש המשערים כי בשל החשש מהגשת תלונות כנגד שוטרים, המספרים האמיתיים גבוהים בהרבה[6][7].

באוגוסט 2013, לאחר מספר אירועים של שימוש מופרז באקדח[8][9][10][11][12][13][14], הוקפא השימוש בו עד לסיומה של ועדת בדיקה. בספטמבר השימוש הותר בשנית וההקפאה בוטלה[15][16].

ב-19.3.2014 הורשע לראשונה שוטר בשימוש בטייזר[17]

ב-9.12.2014 פרסם מבקר המדינה חוות דעת על השימוש בטייזר על ידי משטרת ישראל[18]. הדוח חשף כי ביוני 2013 מת בישראל אדם לאחר שהופעל נגדו טייזר 8 פעמים ברצף, למרות נהלים שאסרו באותה תקופה על הפעלת הטייזר יותר מפעמיים רצופות אך המשטרה לא הסיקה מסקנות כלשהן מתוצאות האירוע ולא נשלל השימוש באקדח הטייזר מהשוטר היורה. חוות הדעת העלתה ליקויים משמעותיים, הנוגעים לעבודת המטה במשרד לביטחון הפנים ובמשטרה ולנוהלי השימוש, הדיווח והבקרה של הטייזר. לפי חוות הדעת הטייזר הוא כלי קטלני, אך לא קיים מספיק מידע כדי לקבוע האם השימוש בו על ידי המשטרה מידתי.

ב-12.2.2015 הורשעו שני שוטרים בפציעה בנסיבות מחמירות, לאחר שתקפו בטייזר עציר אזוק.[19]

בפרשת מותו של יוסף סלמסה נטען כי הפגיעה שנגרמה לו מאקדח טייזר גרמה לו לנזק נפשי, ומשפחתו חששה לחייו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. שאלות ותשובות באתר החברה
 2. אתר חברת טייזר ישראל
 3. האגודה לזכויות האזרח בישראל, הצורך בבחינה מחדש ושינוי נוהלי המשטרה באשר לאופן השימוש באקדחי טייזר, 29 בפברואר 2012
 4. "תקציר דו"ח שנתי 2010", אמנסטי אינטרנשיונל
 5. סערת הטייזר: "500 אקדחים, תלונות בודדות", באתר ynet
 6. גלעד שלמור, מדוע נורה ב"טייזר" חסר בית אזוק?, חדשות 2, 21 בספטמבר 2012
 7. נועם דביר, "השוטר ירה בטייזר, הכה אותי אחרי שנאזקתי", ynet, 19 בדצמבר 2012
 8. עומרי אפרים, אחרי הצילום מיצהר: הוקפא השימוש בטייזר, ynet, 18 באוגוסט 2013
 9. איתמר פליישמן, העצור שחושמל: "בלי צילום זה היה נמשך", 18 באוגוסט 2013
 10. נעמה כהן פרידמן, אישום נגד שוטר: ירה בעצור 24 פעמים בטייזר, ynet, 28 באוגוסט 2013
 11. עו"ד ניר יסלוביץ, יד קלה על הטייזר - כששוטרים הופכים אלימים, ynet, 28 באוגוסט 2013
 12. אטילה שומפלבי ורענן בן צור, מותקף בטייזר: "לא יכולתי לשלוט בצרכים", ynet, אוגוסט 2013
 13. יניב קובוביץ, לראשונה: שוטר שעשה שימוש בלתי סביר באקדח טייזר עומד לדין, הארץ, 25 באוגוסט 2013
 14. תושב מזרח ירושלים חושמל באקדח הלם לעיני משפחתו כשהוא אזוק, הארץ, 23 באוגוסט 2013
 15. רויטל חובל, הטייזר חוזר לשירות: "אמצעי יעיל וראוי לאכיפה", הארץ, 3 בספטמבר 2013
 16. עומרי אפרים, הטייזר חוזר: "השתמשנו בו אלף פעם", ynet, 3 בספטמבר 2013
 17. אתר נענע שוטר סיור הורשע בהתעללות בעצורים, ובחשמול שלא לצורך עשרות פעמים בעזרת טייזר
 18. מבקר המדינה, חוות דעת: שימוש משטרת ישראל במכשיר שליטה חשמלי מסוג טייזר
 19. איתמר לוין, המשטרה המצוינת של דנינו - שני שוטרים הורשעו בתקיפת עציר אזוק בטייזר
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.