טורפים אורבים

טורפים אורבים הם טורפים אשר מעדיפים לחכות לטרפם במקום מוסתר, מוסווה ונוח לטורף וממנו לתקוף את הקורבן.

דרך טריפה זו מועדפת על רוב הטורפים בעולם, גדולים וקטנים כיוון שהיא הרבה יותר יעילה באנרגיה ממרדף פעיל או מאבק ממושך וברוב המקרים גם יותר בטוחה ומהירה מציד פעיל. היא משומשת אפילו על ידי צמחים טורפים או פטריות טורפות שונות.

רוב הטורפים בשיטה זו יחכו בשקט עד שהטרף יתקרב אליהם ממקומם החבוי וברגע שהוא מספיק קרוב ופגיע הם יהרגו אותו במהירות על ידי נשיכה בצוואר, הזרקת ארס או שאיבה מהירה של הטרף לפיהם. חיות אחרות יחכו לטרף על אזור שהוא יתקרב אליו כגון שפת מים באזור יבש או פרח לחרקים יונקי צוף ושם יתקפו. אחרים פשוט מפתים את הטרף לבוא אליהם לתוך הלסתות על ידי פתיון או אור מושך.

יונקים

בין היונקים הבולטים מטורפי המארבים הם החתוליים למינם. החתולים לא בנויים לריצה לטווח ארוך או למאבקים ממושכים ולכן הם מעדיפים להסתוות לטרף, לחכות לו במקום שבו הוא פגיע ואז לקפוץ עליו ולשבור את חוליות הצוואר שלו או לנשוך אותו בגרון עד שייחנק. חתולים מתמחים שונים כוללים את הנמר, היגואר, הפומה והאוצלוט, אך גם חתול הבית. גם כמה סמורים כמו הדלק וההרמין ממתינים למכרסמים קטנים ליד מאורתם והורגים אותם בנשיכה. הדוב הלבן מחכה לכלבי ים שיגיחו מחור בקרח וכלב הים הנמרי מחכה לפינגווינים שיצללו ואז תוקף אותם בהפתעה מתחת למים. גם מספר פרימטים ננסיים כמו לוריס איטי, גלגו וטרסיוס עוקבים לאט אחרי טרפם וחוטפים אותו במהירות בעזרת ידיהם.

עופות

רוב העופות לא שמות מארב לטרפם. חלק מעופות המים כמו האנפות מורטות נוצות קטנות ומחכות לדגים שינסו לאכול את הנוצה. השלדג תוקף מצלילה מהאוויר והבזים מתעופפים במהירות אל טרפם בלי שיבחין בהם. מומחים גדולים יותר בכך הם דורסי הלילה כמו לילית השלג שמתעופפים בחשיכה מוחלטת ואינם משמיעים קול כשהם עפים למאורת עכבר שאינו חושד בדבר.

זוחלים ודו-חיים

אלו בין היצורים המותאמים ביותר למארבים. הנחשים הם מומחי מארבים גדולים ומתמחים בדרכי מארב שונות. חלקם כמו הפיתון והאנקונדה מחכים מתחת למים לחיות צמאות. אחרים כמו הבואה ורב חנק איזמרגדי מוסווים על העץ ותופסים עופות שחולפות לידם. הביטיס נראה כמו עלים יבשים, הנחש השוטני נראה כמו עלה צר והעכן מתחבא בחולות ורק ראשו הקטן מציץ החוצה. חלקם גם מפתים את הטרף לבוא כמו פתן המוות ומוקסין המים הצעירים, בעלי זנב שזז כמו תולעת לפיתיון. הם יכולים לנוע מאד מהר כמו נחשי הממבה והגומצן. הם הורגים את הטרף במהירות על ידי הכשה, בליעה או חניקה חזקה והרג במקום.

הדו-חיים פשוטים יחסית ומחכים לטרף על שפת מים או באזור אחר ואז קופצים לעברו עם לשונם הדביקה. חלקם כמו צפרדע ארגנטינאית רחבת-פה מפתים את הטרף לעבר הפה הגדול שלהם. אחרים מוסווים כמעט לגמרי ויכולים לשאוב מה שעובר לידם כמו אצל הצפרדע פיפה מצויה. יכולת השאיבה נמצאת גם אצל כמה צבים טורפים כמו המטמטא (Chelus fimbriata) ששואבים כל חיה קטנה שמתקרבת אליהם. צבים טורפים נוספים הם צב אליגטור מצוי שפוער את פיו הענקי ומציג לשון דמוית תולעת שמושכת דגים קטנים לפיו. צבים אחרים מוסווים ושוכבים מתחת לבוץ בהמתנה לטרף כמו הצב Pelochelys cantorii.

התניניים מותאמים ביותר למארבים בביצות ובשפת אגמים או נהרות. התנין נראה כבול עץ צף מחכה שחיה כלשהי לא תיזהר וגורר אותה לתוך המים על ידי לסתותיו. תנינים מסוימים גם שוכבים בבוץ ללא תנועה מחכים לחיה צמאה שתגיע. כולם בעלי לסתות חזקות ביותר שתופסות במהירות את הטרף.

מבין הלטאות הבולטות ביותר הם הזיקיות שיכולות להחליף צבעים ולתפוס טרף שמרוחק מהם יותר מ2 מ' על ידי לשונם הארוכה והדביקה. לטאות אחרות כמו שממיות מחכות לחרקים ליד מנורות ותופסות אותם כשהם מתקרבים.

דגים

דגים שונים מתמחים בהסוואה תת-מימית ובציד ממארב. בי הבולטים ביניהם ניתן למנות את דג התנין וזאב הנהר שאורבים מבין צמחים ותוקפים במהירות גבוהה דגים קטנים. אחרים שוכבים על קרקעית הים ותופסים מי שמתקרב כמו מיני הסולית, החשמלנים, הכרישטיחיים וכרישי המלאך. גם סוסוני הים, האבנון, דגי העלה ופיתיונאיים שואבים במהירות יצורים קטנים מהם, כולם מוסווים ודומים לצמחים או אבנים ולא לחיות טורפות. דג הזהרון שואב יצורים קטנים ופורש את זרועותיו שלא יברחו בזמן. בעומק הים דגי החכאי מפתים דגים לבוא לעברם על ידי פתיון נוצץ ליד שיניהם המרושעות. לעומתם המורנה והדקר, מחכים מבין האלמוגים והסלעים לטרף לא זהיר שיעבור.

חלק מהדגים צדים חיות יבשתיות והם עושים זאת על ידי קפיצה לעברם כמו הארואנות או יורקים לעברם כמו דג הצלף.

חסרי חוליות

העכבישים מכינים מארבים שונים בדרכיהם. חלק מפתים את הקרבנות על ידי ריחות של נקבות והזכרים נתפסים ברשת. ככה נוהגים מספר פשפשים, בייחוד ממשפחת הטורפניתיים. אחרים חופרים בור באדמה, קוברים אותו וכשחרק קטן עובר ליד, הוא נתפס. עכביש אחר טווה קורים בין זרעותיו ומפיל על חרק שעובר מתחתיו והקופצן קופץ על חרקים אחרים. עכבישי הסרטביש כמו גמלי שלמה מסוימים מחכים על פרחים לחרקים לא זהירים, כשהם נראים בדיוק כמו הפרח. זחלי יתוש הArachnocampa מניו זילנד טווה קורים ואח""כ מפתה חרקים על ידי אור מקצה גופו.

הארינמל הזחל מייצר גומת חול וכשנופלת לתוך הגומה נמלה היא ממחליקה בחול עד לאמצע הגומה שם ניצב הזחל. כמותו מתנהגים זחלי חיפושיות מסוימות שמחכים בבור מסווה ובקצהו הלסתות של הזחל הטורף.

במים ישנם טורפי מארב כמו התמנון והדיונון שמשנים את צורתם וצבעיהם בצורה יוצאת דופן ומתקיפים במהירות עם זרועות גדולות לתוך פיהם הארסי. יצורים אחרים כמו זחלי שפיריות וחרקי מים גדולים מוסווים ותוקפים יצורים קטנים על ידי לסתותיהם הגדולות. לעומתם שושנת הים נראית כמו צמח בלי צבעי הסוואה וכך היא מפתיעה מיני סרטנים ודגים קטנים.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.