טונליט

טונליט
סוג הסלע סלע יסוד
סביבת היווצרות פלוטונית
הרכב מעל 50% פלגיוקלז, מעל 20% קוורץ, אמפיבול, ופירוקסנים
תכונות וזיהוי צבע הסלע בין אפור בהיר לאפור כהה. מרקם פנריטי

טונליט הוא סלע יסוד, פלוטוני (סלע מחדר) הדומה לגרניט. בעבר השתמשו בשם טונליט כשם נרדף לקוורץ-דיוריט, אך הסיווג הנוכחי של ארגון IUGS (האיגוד הבינלאומי של מדעי הגאולוגיה) מגדיר טונליט כסלע שבו מעל ל-20% קוורץ וקוורץ-דיוריט כסלע שבו תכולת הקוורץ נעה בין 5% ל-20%.

תיאור ותכולת מינרלים

צבעו של הטונליט בין אפור בהיר לאפור כהה, הרכבו פלסי ומרקמו פנריטי (כלומר גס-גרגיר). המינרלים מקבוצת פצלת השדה הנוכחים בסלע הם פלגיוקלז (בדרך כלל אוליגוקלז או אנדסין) - המינרל העיקרי בסלע (מעל ל-50% מהרכב הסלע) ומינרלים ממשפחת האורתוקלז (כ-10% או פחות מהרכב הסלע). קוורץ מהווה 20% או יותר מהרכב הסלע, הורנבלנדה, וביוטיט הם מינרלים נלווים נפוצים. מינרלים נוספים המצויים בטונליט: אוגיט, אלניט, אפטיט, זירקון, טיטניט ומגנטיט.

מקור השם ותפוצה

מקור שם הסלע מהמקום בו נתגלה לראשונה - בסמוך למעבר טונלה בצפון עמק ואל קמוניקה שבהרי האלפים באיטליה.

טרונדהיימיט הוא סוג של טונליט נטול אורתוקלז עם מעט ביוטיט כמינרל המאפי היחיד והוא קרוי על שם טרונדהיים העיר השלישית בגודלה בנורווגיה.

פרט לשני אזורים אלו ניתן למצוא טונליט בחוף הפסיפי של אמריקה הצפונית ובמספר מקומות בגרמניה, לדוגמה ברכס פיכטלגבירגה, או ברכס אודנוולד (Odenwald).

שימושים

בטונליט משתמשים ליצירת לבנים, אריחים, מרצפות וכיסויים למדרגות וכן כחצץ לכבישים ולמדרכות. בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 היה טונליט פופולרי כאבן טבעי למצבות בגרמניה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.


הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.