חרב יפנית

חרב יפניתיפנית: 日本刀, הגייה: ניהונטו) היא מכלול החרבות המסורתיות אשר יוצרו ביפן. ישנם סוגים רבים של חרבות יפניות השונות אחת מהשנייה בגודל, צורה ושיטת הייצור. בתרבות הפופולרית נקראות לעיתים כל החרבות היפניות בשם קטאנה.

תיאור

בתקופה המודרנית אחד הסוגים הכי מוכרים של חרב יפנית היא הקטאנה, חרב המעוקלת בעלת להב יחיד, אשר שימשה את הסמוראים החל מהמאה ה-15. סוגים אחרים של חרבות יפניות כוללים את הצוגורי, חרב בעלת שני להבים; אודאצ'י, אשר היא סגנון ישן יותר של חרב ארוכה במיוחד בעלת להב אחד; ואקיזאשי, חרב קצרה בעלת להב אחד וטאנטו פיגיון בעל להב אחד.

חרבות יפניות עדיין נפוצות כיום. חרבות עתיקות וחדשות עדיין ניתנות לקנייה בקלות יחסית. הנפחים היפנים עדיין מחשלים חרבות, אך תחת מגבלה מסוימת ההופכת אותן לנדירות ויקרות. חרב קטאנה מודרנית שחושלה בימינו נקראת שינקן ומשמשת בעיקר לאימוני לחימה בחרב ואימוני חיתוך, זו חרב חדה ומסוכנת. לצידה נפוצות חרבות אימון קהות (לא חדות) כמו הבוקן מעץ והאיאייטו מסגסוגת מתכת.

סוגי החרבות

אורך

הדבר אשר לרוב מפריד בין החרבות השונות הוא האורך שלהן, אשר נמדד ביחידת המידה שאקו. החל משנת 1891, יחידת המידה שאקו שווה כמעט לרגל (11.93 אינצ'ים); וכאשר מחושבת ביחס לשיטה המטרית, 33 שאקו שווים ל-10 מטרים (30.30 ס"מ). למרות זאת, השאקו ההיסטורי היה מעט ארוך יותר (בערך 13.96 אינצ'ים או 53.45 ס"מ). מכך, לעיתים תהיינה אי הבנות או בלבולים בקשר לאורך הלהב, בהתבסס על איזה אורך נותנים לשאקו כאשר ממירים את ארוכו לשיטת מדידה אחרת.

המחלקות העיקריות לאורכי הלהב הן:

 1. טאנטו - שאקו או פחות (סכין או פגיון).
 2. שוטו - בין שאקו אחד לשניים (ואקיזאשי).
 3. דאיטו - בין שני שאקו לשלושה (קטאנה).
 4. אודאצ'י - מעל שלושה שאקו; להבים גדולים במיוחד אלו אשר אורכם עולה על שלושה שאקו ונקראו לרוב אודאצ'י, מילה אשר משמעותה "להב גדול".

רשימת סוגים

 • קטאנה - חרב ארוכה ומעוקלת, אולי החרב היפנית הידועה והמפורסמת ביותר
 • טאצ'י - חרב ארוכה ומעוקלת שקדמה לקטאנה
 • ואקיזאשי - חרב קצרה, חגירתה ביחד עם הקטאנה נקראת דאישו והיוותה סמל מעמד של הסמוראים
 • טאנטו - פגיון
 • בוקן - חרב אימונים מעץ, מזכירה בצורתה את הקטאנה
 • איאייטו - חרב אימונים ממתכת, בעלת להב קהה, מזכירה בצורתה את הקטאנה
 • שינקן - חרב קטאנה מודרנית בעלת להב חד, משמשת בעיקר לאימונים מתקדמים

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.