חסידות סוכטשוב

חסידות סוכטשוב היא חצר חסידית שמקורה בעיר סוכטשוב, היא נוסדה בשנת ה'תר"ל על ידי חתנו של רבי מנחם מנדל מקוצק, הרב אברהם בורנשטיין. חסידות זו נודעה כחסידות למדנית. היא מוכרת בציבור הלומדים גם בשל הספרים שחיברו שני האדמו"רים הראשונים: אבני נזר, אגלי טל ושם משמואל.

אדמו"רי סוכטשוב

  • הרב אברהם בורנשטיין - מחבר ה"אבני נזר" ו"אגלי טל".
  • הרב שמואל בורנשטיין - בנו של רבי אברהם ומחבר סדרת הספרים "שם משמואל".
  • הרב דוד בורנשטיין - בנו של רבי שמואל, נפטר בח' כסלו תש"ג בגטו ורשה. חיבר את הספר "חסדי דוד".
  • הרב חנוך העניך בורנשטיין - אחיו של רבי דוד, מייסד בית מדרש סוכטשוב בירושלים. החל לכהן כאדמו"ר לאחר ששמע על פטירת אחיו. נפטר: כ"ו באלול תשכ"ה.
  • הרב מנחם שלמה בורנשטיין - בנו השלישי של רבי חנוך העניך, כיהן כאדמו"ר מסוכטשוב-רדומסק מפטירת אביו ועד שנהרג בתאונת דרכים בכ"ז באב תשכ"ט.
  • הרב שמואל יצחק בורנשטיין - בנו של רבי מנחם שלמה, האדמו"ר הנוכחי של החסידות. ראו להלן.

תמונות

החסידות כיום

האדמו"ר הנוכחי הוא הרב שמואל יצחק בורנשטיין. נולד בה' אדר תשכ"א בשכונת רבנותו של אביו, יד אליהו בתל אביב. התייתם מאביו בגיל שמונה כשזה נספה בתאונת דרכים. אמו טובה גיטל היא בתו של הרב דניאל מובשוביץ, שהיה רבה של שכונת צ'לנוב בתל אביב. למד בישיבת פוניבז' לצעירים ובישיבת פוניבז' הגדולה. הוא נשוי לבתו של הרב אליהו שטרנבוך, ראש בית הדין של קהילת "מחזיקי הדת" באנטוורפן, ונכדתו של האדמו"ר רבי ברוך הגר מחסידות סרט ויז'ניץ.

הרב שמואל יצחק הוכתר לאדמו"ר 18 שנה אחרי פטירת אביו, על ידי זקני החסידות ובראשם אחי סבו אהרן ישראל בורנשטיין, הרב יהושע משה אהרונסון שהיה מרבני פתח תקוה ופנחס הררי מתל אביב. מתגורר בשכונת בית וגן בירושלים ושם גם בית מדרשו. הישיבה של החסידות נמצאת בשכונת גבעת משה בעיר. בבית המדרש של החסידות בבני ברק ישנו כולל אברכים ללימוד הדף היומי המוציא את העלון מאורות הדף היומי, המופץ מדי שבוע בבתי כנסיות רבים. בית המדרש הוותיק של החסידות ברח' רש"י בתל אביב משמש כיום כבית כנסת לתושבי הסביבה.

לקריאה נוספת

  • מראה הדשא, אהרן ישראל בורנשטיין
  • אבירי הרועים, ישראל ארליך

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.