חמצן דו-חנקני

חמצן דו-חנקני, Nitrous oxide, גז צחוק
שם סיסטמטי Dinitrogen monoxide
נוסחה כימית N2O
מסה מולרית 44.013
מראה גז שקוף
מספר CAS 10024-97-2
מסיסות 1.5 גרם בליטר
ממסים אתנול, אתר, חומצה גופרתית
טמפרטורת היתוך −90.86
טמפרטורת רתיחה −88.48
מקדם שבירה 1.33

חמצן דו־חנקני (Nitrous oxide נייטרוס אוקסיד, קרוי גם גז צחוק) הוא גז שנוסחתו הכימית N2O, בעל קשר קוולנטי כפול בין האטום המרכזי (חנקן) לבין חמצן, וקשר קוולנטי יחיד בין החנקן לבין החנקן השני.

שימושים

גז צחוק בשימוש רפואי

משמש בחדרי ניתוח להרדמה כללית וכן ברפואת שיניים ורפואת ילדים הוא משמש כסם הרגעה (הגורם להרגשת אופוריה). חמצן דו חנקני מוכר כחומר הרדמה בעולם הרפואה מאז 1868 ונעשה בו שימוש ברפואת שיניים, חדרי ניתוח, חדרי לידה ועוד. "גז הצחוק" הוא תערובת של חמצן נקי וחמצן דו חנקני נשאף מתוך מסכה המונחת על אפו של המטופל והוא בטוח לחלוטין לשימוש. השפעתו של n2o מרגיעה את הכאב באופן מיידי והגז מתנדף במהירות מהגוף וממחזור הדם, ועל כן הוא נחשב לפתרון מיטבי, לעומת האופציות החלופיות, כאמצעי הרגעה בעת הטיפול, במיוחד עבור ילדים. גז צחוק הוא חומר מסוכן, שאמור להיצרך בפיקוח רופא בלבד. בכמויות גדולות, הסם גורם לנזק מוחי ואף למוות. בחול המועד סוכות 2010, מתו בישראל שני בני נוער משאיפת גז צחוק בכמויות גדולות.[1] מינואר 2006 קובעות תקנות הרוקחים בישראל כי אין לייצר, לייבא או לשווק את החומר ללא היתר מראש ממשרד הבריאות; עונשו המקסימלי של העובר על תקנות אלה הוא קנס ומאסר של עד 6 חודשים. למרות זאת, הסם מופץ לעיתים לצריכה, במסיבות, בתוך בלונים.

שימושים אחרים

חמצן דו־חנקני משמש גם כחומר משפר בערה במנועי מכוניות מרוץ ואופנועים, שם היא מכונה NOS - Nitro Oxygen System (מערכת חנקן וחמצן) או "נייטרוס". הוספתה לחלל השריפה משחררת כמות חמצן גדולה המשפרת את הבעירה במנועי בעירה פנימית ומעלה את תפוקתם באופן רגעי. שימוש זה בחמצן דו־חנקני מופיע באופן תדיר בסדרת סרטי מהיר ועצבני. כמו כן הוא משמש כחומר עזר להקצפה במאפיות ובתרסיסי קצפת מוכנה. מספר E של החומר כתוסף מזון הוא E942.

השפעה סביבתית

חמצן דו־חנקני הוא גז חממה וכל יחידה שלו שוות ערך לכ־310 יחידות של פחמן דו־חמצני בחישוב למאה שנה, לכן הוא תורם משמעותי להתחממות העולמית. תגובה של החומר אטומי חמצן יוצרת חנקן חמצני NO המגיב עם אוזון, לכן חמצן דו חנקני הוא המווסת הטבעי העיקרי של אוזון בסטרטוספירה

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. טובה דדון ואלי סניור, עומר ואבישי חגגו עם גז צחוק בריכוז גבוה - ומתו, באתר ynet, 25 בספטמבר 2010
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.