חלום יעקב

במסעו צפונה, מבאר שבע לחרן, שכב יעקב לישון באזור היישוב לוז וחלם על סולם מוצב ארצה וראשו בשמים ומלאכים עולים ויורדים בו. בחלום התגלה ה' ליעקב והבטיח לו את הארץ אשר הוא שוכב עליה כמו גם הגנה בדרכו[1].

יעקב קם בבוקר נפעם מהחלום והצהיר שזהו בית א-לוהים ושער השמים, הוא קרא למקום "בית א-ל", והקים שם מצבה כשהוא נודר נדר שאם ה' ישמור ויגן עליו, הוא יקבע את המקום כבית א-לוהים וייתן לה' מעשר מרכושו כאשר יחזור. יש סוברים שהיישוב בית א-ל של היום נמצא באותו המקום ומכאן שמו, אך יש מפרשים שזהו הר הבית.

משמעותו של הסולם

  • יש פרשנים שסוברים שהחלום מסמל את ההיסטוריה של עם ישראל וארץ ישראל: כל מלאך מסמל מעצמה אחת, והמלאכים "עולים ויורדים" - לכל מעצמה ישנה תקופה של עליה, אך אחריה תבוא תקופה של ירידה. (פרקי דרבי אליעזר לה; מובא בפירוש רמב"ן)
  • יש פרשנים שסוברים שהחלום מסמל את הקשר בין ה' לבין האדם, באמצעות הקרבנות, התפילה או הנבואה; המלאכים העולים מסמלים את התפילות או הקרבנות העולים מבני האדם אל ה', והמלאכים היורדים מסמלים את הברכה האלקית או את הנבואה היורדת מה' אל בני האדם. (דעת מקרא)
  • יש הרואים את הסולם בחלום כמשקף את חיי האדם בעולם, המקשרים בין הארץ לשמיים. הסולם מצביע על כך שאין ניתוק בין העולם הגשמי לעולם הרוחני- האדם מתחיל את חייו בארץ, אך הוא יכול להגיע לדרגות רוחניות גבוהות.[דרוש מקור]

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.