חיסום

חיסום הוא סוג של טיפול תרמי הניתן לחומרים לשם שינוי חלק מתכונותיהם המכניות. החיסום מתבצע על ידי חימום החומר לטמפרטורה גבוהה, החזקתו זמן מה בטמפרטורה זו ולאחר מכן קירור מהיר. בסיום החיסום מבצעים לעיתים פעולה של הרפיה המצמצמת במידת מה את תוצאות החיסום על ידי שחרור מאמצים בחומר.

חיסום מבוסס על הפולימורפיזם של החומרים, יכולתם להופיע בצורות גבישיות שונות. החיסום משנה את רשת הגבישים הפנימית, שינוי הגורר גם שינויים בתכונות החומר.

פעולת החיסום מוכרת לאדם זה זמן רב. בכרוניקה של בית "מקדש" מאסיה הקטנה מסופר איך מבצעים את חיסומה של פלדת דמשק: "מחממים את הפלדה עד שתאיר כמו השמש הזורחת במדבר ואז מקררים אותה עד להשגת צבע ארגמני על ידי תקיעתה לתוך גוף של עבד שרירי. חיוניות העבד תעבור אל החרב."

חיסום פלדה

הפלדה היא סגסוגת של ברזל ופחמן ותהליכי החיסום וההרפיה מיועדים לשפר את התכונות המכניות שלה, על ידי חימומה ובכך שינוי המבנה המטלוגרפי שלה. את החיסום וההרפיה מבצעים בעזרת תרשימים של ברזל ופחמן, שמגדירים את המבנה המטלוגרפי של סגסוגת ברזל-פחמן, בהתאם לטמפרטורה ולאחוזי הפחמן בסגסוגת.

חיסום זכוכית

בייצור רגיל של זכוכית, הזכוכית מתקררת בהדרגה לטמפרטורה של החדר. חיסום זכוכית מתבצע על ידי קירור פתאומי (בעזרת מים קרים מאוד) של זכוכית המצויה בטמפרטורה גבוהה, קרובה לטמפרטורת ההמסה שלה. הקירור הפתאומי גורם לכך שפני הזכוכית מתקררים מהר יותר ולכן גם מתכווצים וכולאים את יתר החומר, שעדיין לא הספיק להתכווץ. תהליך זה יוצר לחץ גדול בפני הזכוכית ומגדיל את קשיותה פי חמישה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.