חיל המודיעין

חיל המודיעין

סמל הכומתה ודגל חיל המודיעין
פרטים
מדינה ישראל
שיוך   צה"ל
סוג חיל
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1976
מקים היחידה דב תמרי
פיקוד
יחידת אם   אגף המודיעין
דרגת המפקד   תת אלוף
מפקדים מפקדי החיל

חיל המודיעיןראשי תיבות: חמ"ן) בצה"ל הוא גוף המטה של אגף המודיעין (אמ"ן). החיל אחראי על העניינים הארגוניים ובניין הכוח באגף - החל מאיתור מיועדים לשירות ביטחון (מלש"בים) לשירות באגף ועד לקיום ההכשרות השונות. על הקמת החיל, שיפעל בנפרד מאגף המודיעין, הוחלט בעקבות המלצות ועדת אגרנט שבדקה את מחדלי מלחמת יום הכיפורים. הוא הוקם ב-1976 ומפקדו הראשון היה דב תמרי[1].

בראש החיל עומד קצין מודיעין ראשי (קמנ"ר), בדרגת תת־אלוף, המשמש גם כרמ"ט תחת ראש אגף מודיעין, ובכך אחראי על היחידות השונות באגף. הקמנ"ר הנוכחי הוא תא"ל יובל שמעוני.

מבנה החיל

החיל מאגד תחתיו יחידות מטה שונות, ובראשן יחידת האיתור. היחידה אחראית על האיתור, המיון והשיבוץ של מיועדים לשירות ביטחון באגף המודיעין. היחידה אחראית על הקשר השוטף עם המועמדים וכן על טיפול בלימודי מזרחנות והשפה הערבית במסגרות שונות (בתי ספר תיכוניים ומכינות קדם-צבאיות).

הכשרות

הכשרות יסוד

  • טירונות - רוב חיילי המודיעין מוסמכים לרמת רובאי 02 טירונות של כ-3 שבועות המתקיימת במחנה "מפרשית" בדרום.[2] את הטירונות מעביר סגל פיקוד אשר הוכשר במערך מגל ושובץ לחיל המודיעין תחת פרויקט טירונות בסמכות. בסוף הטירונות החיילים מתפזרים לקורסים השונים ולכלל יחידות אגף המודיעין.
  • בית הספר למודיעין (מערך המודיעין להדרכה ולסייבר) - ממוקם במחנה על-שם חיים הרצוג במתחם מחנות גלילות. בית הספר מרכז תחתיו את רוב הקורסים הצבאיים בחיל: השלמה חילית לצוערים, פיתוח והדרכה של סגלי קורסים וכן השתלמויות שונות בנושאי מודיעין, מחשוב וביטחון מידע.
  • קורסים קדם-צבאיים (המכונים "טר"ץ", טרום-צבאיים) המועברים במתקן אזרחי כאשר החניכים לבושים בלבוש אזרחי.

הכשרות מיוחדות

  • תוכנית חבצלות - תוכנית הדגל של החיל, תוכנית מצוינות ואחד המסלולים היוקרתיים ביותר הקיימים בצה"ל. מסלול השירות בתוכנית אורך תשע שנים מתוכן שלוש שנות הכשרה ושש שנות שירות קבע בתפקידי קצונה מרכזיים ומשפיעים באגף המודיעין. ההכשרה כוללת לימודים לתואר ראשון דו-חוגי באוניברסיטת חיפה, הכשרה מודיעינית, הכשרה ערכית והכשרות צבאיות שונות, ביניהן קורס קצינים. שם התוכנית הוא על שם החבצלת בסמל חיל המודיעין.
  • שחקים - מסלול משולב המאגד 6 תתי מסלולים מובילים בחיל. בוגרי מסלולים אלו משתלבים בכלל תחומי העשייה המודיעינית - בהפקה, עיבוד ומחקר של מידע מודיעיני בתפקידים הדורשים יכולות עיבוד וניתוח מידע.
  • גאמ"א סייבר - מסלולי מחשוב המתפצלים לקשת נושאים רחבה אשר את רובה לא ניתן לחשוף.

מפקדי החיל

שםתקופת כהונההערות
דב תמרי1976 - 1977 
חיים בנימיני1977 - 1979 
צבי שילר1979 - 1982
אריה בנטוב1982 - 1984
גיורא זורע1984 - 1988 
אורן שחור1988 - 1992לימים מתאם פעולות הממשלה בשטחים
דורון תמיר1992 - 1995
חיים יפרח1995 - 1998 
דודו צור1998 - 2001 
משה שחורי2001 - 2005 
יובל חלמיש2005 - 2009 
אריאל קארו2009 - 2013 
אלי בן-מאיר[3]2013 - 2014
משה שנייד[4]2014 - 2018
יובל שמעוני2018 -

תגי יחידות החיל

תגי יחידות החיל עד שנת 2002 (ללא מגן דוד)

תולדות התג של גדוד התקשוב של החיל

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

זרועות, פיקודים ואגפּים
אגפּיםאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקהאגף כוח האדםאגף המבצעיםאגף המודיעיןאגף התכנוןאגף התקשוב וההגנה בסב"ראגף אסטרטגיה ומעגל שלישי (בהקמה)
זרועותזרוע היבשהזרוע האוויר והחללזרוע הים
פיקודים מרחבייםפיקוד הצפוןפיקוד המרכזפיקוד הדרוםפיקוד העורף
גופים נוספיםדובר צה"להמכללות הצבאיותהגיס הצפוניהגיס המטכ"ליהפרקליטות הצבאיתהרבנות הצבאיתיחידת בתי הדין הצבאייםמפקדת העומקפיקוד ההכשרות והאימונים (בהקמה)
חילות צה"ל
חילות השדהחיל הרגליםחיל השריוןחיל התותחניםחיל ההנדסה הקרביתחיל הגנת הגבולות
חילות נוספיםחיל החינוך והנוערחיל הטכנולוגיה והאחזקהחיל הלוגיסטיקהחיל המודיעיןחיל משאבי האנושחיל המשטרה הצבאיתהחיל הכלליחיל הקשר והתקשובחיל הרפואה
חילות היסטורייםחיל המדעחיל נשיםחיל האיסוף הקרבי
שונות
מבנה צה"לאמצעי לחימהמילואיםיחידות מובחרותמבצעיםמדיםדרגותעיטוריםכומתותתגי כובעתג יחידהדגליםדין משמעתי
 קטגוריה •  פורטל צה"ל
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.