חטיבת הצנחנים

חטיבת הצנחנים

תג החטיבה החדש, דגל החטיבה
אחרי לצנחנים
פרטים
מדינה ישראל  ישראל
שיוך   צה"ל
סוג חטיבת חי"ר מוצנחת ומוטסת
בסיס האם מחנה בית ליד
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1955
מלחמות כל מלחמות ישראל החל ממבצע קדש
נתוני היחידה
ציוד עיקרי נשק אישי: M4A1 פלאט-טופ, נשק קל נוסף: M16 קצר, מאג, נגב, M2 בראונינג, רקטת M-72 לאו, רובי צלפים M24 SWS וברק. כלי רכב: האמר
פיקוד
יחידת אם עוצבת האש  עוצבת האש
דרגת המפקד   אלוף משנה
מפקד נוכחי יקי דולף
מפקדים מפקדי החטיבה

חטיבת הצנחנים (חטיבה 35) היא חטיבת צנחנים סדירה מובחרת בצה"ל, הכפופה לעוצבת האש. בראש החטיבה עומד קצין בדרגת אלוף משנה, מפקד החטיבה הנוכחי הוא אל"ם יקי דולף.

חטיבת הצנחנים היא החטיבה הסדירה היחידה בצה"ל המוגדרת כחטיבה מוצנחת, מוטסת ורכובה, המתניידת על גבי האמרים ורכבים מיוחדים אחרים. יכולות אלו משפיעות על המקום והאופן בו יופעלו כוחות החטיבה בפעילות מבצעית ובמלחמה.

מהחטיבה צמחו שמונה רמטכ"לים – יותר מכל חטיבה אחרת בצה"ל.

בחטיבה 4 גדודים: גדוד 890 - גדוד אפעה, גדוד 101 - גדוד פתן, גדוד 202 - גדוד צפע וגדוד הסיור 5135 - שרף.

מיון, קבלה והכשרה

לחטיבה, שהיא ממיינת ביסודה, מתמיינים יותר מועמדים מאשר היא יכולה לקלוט. מעט מהמועמדים נושרים עקב תנאי קבלה והאימונים המפרכים של הצנחן שבאים לאחר מכן, הכוללים אימוני כושר גופני קשים, אימוני קרב מגע, התמחות במגוון רחב של כלי נשק, קליעה, שדאות, מסעות ארוכים עם משא כבד, שבועות שטח ושבועות הישרדות מפרכים, ניווטים, אימוני הסוואה, אימוני מסוקים, אימוני צניחה, שיתוף פעולה עם יחידות אחרות, אימוני לוחמה בשטח בנוי ולו"ז. כל האימונים משקפים את התפקיד שהלוחמים יצטרכו לבצע בפעילות מבצעית ובשדות הקרב.

על מנת להתקבל לחטיבה דרוש מעבר גיבוש אינטנסיבי (גיבוש צנחנים/דובדבן) בן יומיים המשלב מבחנים פיזיים ואתגרים מנטליים קשים הבודקים את התאמת המועמד לשירות (מלש"ב) להיות לוחם בחטיבה.

מסלול לוחם בחטיבת הצנחנים נמשך שנה והוא כולל ארבעה חודשי טירונות חי"ר ברמת רובאי 05, שלושה חודשי אימון מתקדם שבסופם רמת הרובאי עולה ל-07, קורס צניחה, מסע כומתה בן 65 ק"מ, שלושה חודשי פעילות מבצעית כפלוגת מסלול וחודשיים אימון מסכם בצפון או בדרום (האימון הוא כלל חטיבתי, ומתבצע אחת לארבעה חודשים) ובסופו מסיים הלוחם את המסלול. לוחמי החטיבה מתמחים בביצוע איגוף אנכי הן בצניחה והן בנחיתת סער באמצעות מסוקי סער. עם סיום השירות הסדיר משובצים לוחמי הצנחנים בחטיבות המילואים של המערך המוצנח.

היסטוריה

הקמת החטיבה

יחידת הצנחנים הראשונה בצה"ל הוקמה בספטמבר 1948 במחנה בהר הכרמל. מפקד היחידה ומייסדה היה יואל פלגי מצנחני היישוב במלחמת העולם השנייה ואיש המוסד לעלייה ב'. ב-24 במאי 1949 בוטלה ופוזרה היחידה, אך מאוחר יותר באותה שנה נקרא יהודה הררי להקים את היחידה מחדש. הצעד הראשון היה הקמת בית הספר לצניחה בבסיס תל נוף (בה"ד 8). צ'רלי בורץ מונה למדריך ראשי וקרל כהנא מונה למפקד הציוד והביטחון. לאחר מכן הוקם, במסגרת הבה"ד, גדוד 890 ובו שתי פלוגות: פלוגת טירונים בפיקוד מרסל טוביאס ופלוגה א' בפיקוד יצחק ולקר. לסגן מפקד הצנחנים מונה צבי צלנר.

יהודה הררי פיקד על היחידה במשך 4 שנים עד ינואר 1954. לאורך תקופה זו נבנה המסד הארגוני והמבצעי של הצנחנים. יהודה הררי, בהיותו גם צייר חובב, עיצב את המדים (הירכית), הנעלים האדומות, כנפי הצנחן ("המצנח המכונף") ותג היחידה ("השפיפון המעופף"). חטיבת הצנחנים ביססה עצמה בשנות ה-50 של המאה ה-20 כחטיבת העילית של צה"ל, לאחר שיחידת הצנחנים בפיקודו של הררי התמזגה עם יחידה 101 עליה פיקדו אריאל שרון וסגנו שלמה באום וכן יסוד גדוד הנח"ל המוצנח, וצוידה בתת-מקלע עוזי. הצנחנים תחת פיקודו של שרון פיתחו תורות לחימה רבות עבור לוחמה בשטח פתוח ובנוי, סיור, פשיטות ופעולות קומנדו. צבי עופר הגדיר בשעתו את השונה בצנחנים מיחידות אחרות שקדמו להן:

בצנחנים מצאתי שוב את אוירת הפלמ"ח. היו אלה כמעט אותם ה'חברה' של הימים ההם, ולכן לא היתה לי כל בעיה של השתלבות, ואף על פי כן, מיד הבחנתי בהבדל שבין הצנחנים של ראשית שנות החמישים לבין אנשי הפלמ"ח של שנות הארבעים. בפלמ"ח לא התבלטו דמויות בודדות של לוחמים. המתבלטים בפלמ"ח היו 'דמויות של מסביב למדורה', של אנשי רוח שידעו לדבר גם ברצינות וגם לספר צ'יזבטים על ספל קפה. כאן, אצל הצנחנים, בלטה במיוחד דמותו של הלוחם המוחשי, כאן חיפשו את האיש בעל כושר הביצוע ולא את החברה'מן.

דברים לזכרו של צבי עופר מתוך: יהודה הראל, "המרדף של הצנחנים"

מבצע קדש

חטיבת הצנחנים ביצעה שתי צניחות מבצעיות לאורך כל שנות קיומה, שתיהן במסגרת מבצע קדש: צניחה במעבר המיתלה בסיני ב-1956, בה כוחות צנחנים נחתו מאחורי קווי האויב ולאחר מכן טיהרו את המעבר, וצניחה בא-טור ב-2 בנובמבר 1956, הוצנח כוח של חטיבת הצנחנים, בפיקודו של מוטה גור (שנפצע בעת הצניחה וטופל על ידי הצנחנית המבצעית היחידה בתולדות צה"ל, חנה יפה), בסמוך לא-טור, במטרה להשתלט על שדה התעופה שנמצא שם ולפתוח משם בתנועה לדרום מזרח לכיוון שארם א-שייח'.

מלחמת ששת הימים

במלחמת ששת הימים השתתפה חטיבת הצנחנים בכיבוש צפון סיני, בעיקר בכיבוש מתחמי המצרים בפתחת רפיח וסייעה בכיבוש העיר עזה.

מלחמת ההתשה

בין מלחמת ששת הימים למלחמת יום הכיפורים גדל צה"ל מאוד, בייחוד חיל האוויר וחיל השריון. הדוקטרינה הצבאית בצה"ל עמדה על הבקעה מהירה של עוצבות שריון. הצנחנים תיפקדו כחיל רגלים שגרתי וכחרמ"ש, אמצעי הלחימה שלהם לא חודשו, ופיתוח תורת הלחימה שלהם הוזנח[1]. דוקטרינה זו גבתה מחיר כבד מלוחמי צה"ל ובמיוחד מכוחות השריון בתחילת המלחמה, שכן המצרים הפעילו מאות "ציידי טנקים" שצוידו בטילים נגד טנקים.

מלחמת יום הכיפורים

במלחמת יום הכיפורים הייתה החטיבה מפוצלת, כאשר גדוד הנח"ל המוצנח אייש את המוצבים בגזרה הדרומית של הגבול ברמת הגולן, ואחר כך לחם בגדה המערבית של תעלת סואץ, גדודים 202 ו-890 השתתפו (בנפרד) בלחימה בחזית סיני וסיירת הצנחנים ביצעה פעולות בעומק סוריה.

מלחמת לבנון הראשונה

במבצע שלום הגליל נחתו כוחות החטיבה בשפך נהר אל-אוואלי ולחמו מול כוחות אש"ף והצבא הסורי.

מלחמת לבנון השנייה

ב-19 ביולי נכנסה סיירת צנחנים יחד עם הפלחה"ן לכפר מארון א-ראס שם נקלעו לקרב קשה מול לוחמי חזבאללה. במהלך הקרב חיסלה הסיירת 26 מחבלים, על קרב זה קיבלה היחידה צל"ש יחידתי. לילה לאחר מכן נכנסה יחידת ה"עורב" לפעולה בצפון הכפר עייתא א-שעב, לאחר מכן חברה לשאר כוחות הגדס"ר, שם חיסלה היחידה 2 מחבלים נוספים.

ב-28 ביולי, כיומיים לאחר הקרב בבינת ג'בל החלו כוחות גדוד 890 וגדוד 101 לחימה בכפר. במהלך הלחימה חיסלו 26 מחבלי חזבאללה.

ב-11 באוגוסט החל "מבצע שינו כיוון 11". מרגע קבלת האישור ליציאה למבצע, החל מבצע הטסה של כוחות מעוצבת האש, תחת פיקוד איל איזנברג, על מנת לבצע איגוף אנכי, במהלכו הונחתו כוחות צנחנים בעומק לבנון ולאורך נהר הליטני[2]. לאחר שמחבלי החזבאללה הצליחו להפיל מסוק יסעור החליטו אייזנברג ואלוף פיקוד הצפוןאודי אדם, לעצור את המבצע[3] כוחות האוגדה פעלו בלבנון במהלך משולב שכלל הטסת כוחות שתוגברו בכוחות שחברו אליהם רגלית. לאחר שהוחלט על עצירת המבצע פגעו לוחמיו של אייזנברג, הן מחטיבת הצנחנים[4] והן מחטיבה 55[5], במחבלים ומשגרי רקטות עד אשר נכנסה הפסקת האש לתוקפה[6]. בנוסף לכך הוכנסו חיילים משלוש אוגדות דרך מעברי הגבול, כל הכוחות האלו בעצם שילשו את מספר חיילי צה"ל הנמצאים בתוך לבנון לכדי כ-10,000 חיילים.

מבצע צוק איתן

במבצע צוק איתן ביולי 2014 לחמה החטיבה במרחב חאן יונס, איתרה 4 מנהרות לחימה תת-קרקעיות, 47 פירי מנהרות והרגה 141 מחבלים[2].

החטיבה לאחר מלחמת ששת הימים

החל משנות ה-70 של המאה ה-20, רוב המטכ"ל היה מורכב מיוצאי צנחנים ורמטכ"לים רבים מונו מקרב מהצנחנים, ביניהם: מרדכי גור, רפאל איתן, משה לוי, דן שומרון, אמנון ליפקין-שחק, שאול מופז, משה יעלון ובני גנץ. בשנת 1977 איבדה החטיבה 44 לוחמים ומפקדים מגדוד 890 שנפלו באסון הנ"ד בבקעת הירדן.

בשנת 2001 נחנך בסיס האימונים החילי של חטיבת הצנחנים המכונה "בא"ח שפיפון" נקרא על שמו של רפאל איתן, בסמוך לשומריה. בסיס האימונים החדש של החטיבה הוקם לאחר פינוי הבא"ח הישן בסאנור. הכספים לבניית הבסיס ניתנו כחלק מהסכם עם ארצות הברית, נועד להכשרת טירונים, אימון בסיסי ואימון מתקדם. הבסיס בתכנונו של האדריכל שמואל שילה היווה פריצת דרך בתכנון בסיסי צה"ל, דבר המתבטא בשיפור תנאי החיילים והאימונים. במקביל לבסיס זה, תוכנן בסיס דומה, גם עבור חטיבת גולני.

סמלים וטקסים

מדים

חיילי חטיבת הצנחנים חובשים כומתה אדומה עם סמל חיל רגלים, ונועלים נעליים אדומות. להבדיל מכל יתר חיילי צה"ל, חיילי חטיבת הצנחנים לובשים ירכית וחוגרים חגורה מעל הירכית בנוסף על חגורת המכנסיים. המדים עוצבו על ידי יהודה הררי המפקד הראשון.

תג היחידה

תגשפיפון" של גדוד הצנחנים 890 עוצב בשנת 1951. התג עוצב על פי הפסוק "אַל תִּשְׂמְחִי פְלֶשֶׁת כֻּלֵּךְ כִּי נִשְׁבַּר שֵׁבֶט מַכֵּךְ כִּי מִשֹּׁרֶשׁ נָחָשׁ יֵצֵא צֶפַע וּפִרְיוֹ שָׂרָף מְעוֹפֵף"(ישעיהו יד כט) אותו ציטט באוזני מפקדי הגדוד דוד בן-גוריון, כהמחשה לדרך שבה על הצנחנים לפעול, באופן תחבולני המנצל נקודות תורפה[3]. התג תוכנן על ידי יהודה הררי - מפקד גדוד הצנחנים הראשון (גדוד 890), וסגנו אריה אפרת על פי הפסוק הנ"ל צפע מעופף כמלאך. בשנת 1956 שימש כתג חטיבת הצנחנים הראשונה - חטיבה 202 והיה בשימוש עד שנת 2001 בה שונה מעט התג.

שמות הגדודים והיחידות

שמות הגדודים ויחידות המשנה ניתנו בסוף 1979 בתקופת המח"ט דורון רובין, על ידי קצינת החינוך של החטיבה, יפעת ענבר.

צבע הכומתה

צבע הכומתה אדום. הכומתה האדומה של הצנחנים הבריטים, שהיו בארץ לפני קום המדינה, הייתה סמל סטטוס, ועל כן הוחלט שגם לוחמי חטיבת הצנחנים של צה"ל יזכו לכומתה בצבע אדום[4].

השבעה

חטיבת הצנחנים מקיימת את טקס השבעה של לוחמיה בכותל המערבי. מסורת זו החלה בחטיבה לאחר מלחמת ששת הימים ב-יוני 1967, עת ביצעה פלוגת צנחנים מגדוד 890, בפיקוד דורון רובין, את טקס ההשבעה הראשון של הצנחנים בכותל המערבי[5].

יחידות חטיבת צנחנים

גדוד 890 (אפעה)

גדוד 890, המכונה גם גדוד אפעה, הוא גדוד הצנחנים הראשון בצה"ל[6]. הוא הוקם ב-1950 על ידי יהודה הררי והחל תופס את מקומו ככוח לוחם מוביל ומשמעותי כבר בשנת 1952 . במשך שנים כונה בצה"ל "הגדוד", מבלי שהיה צורך אפילו לציין את מספרו[7]. למן השתתפותו בפעולות התגמול בראשית שנות ה-50 ועד ימינו השתתף הגדוד בכל הקרבות והמבצעים של חטיבת הצנחנים, ובהם, כל פעולות התגמול (הנודעות שבהן: כנרת, מבצע חץ שחור, פעולת קלקיליה), מבצע מכבש (הצניחה במיתלה) וקרב המיתלה, קרב החווה הסינית, מבצע אנטבה, מלחמת לבנון הראשונה בה היה הגדוד הראשון מבין גדודי החטיבה שנחת מן הים בשפך נהר האוואלי, בתקופת השהייה ברצועת הביטחון לקחו לוחמי הגדוד חלק בלחימה בחזבאללה הן בפעילות השגרתית השוחקת והן במבצעים מיוחדים[8]. הגדוד היה הראשון לפעול בשטחי A באינתיפאדה השנייה (שם שיכלל ופיתח שיטות למארבים בשטח בנוי) ופעל גם במלחמת לבנון השנייה, במבצע עופרת יצוקה ובמבצע צוק איתן.

מפקדי הגדוד

שםתקופת כהונההערות
יהודה הררי1949 - 1954לימים מפקד פה"ד, רמ"ט פיקוד מרכז, שירות ב"מוסד"
אריאל שרון1954 - 1956לימים שר הביטחון וראש הממשלה ה-11
רפאל איתן1956 - 1958לימים הרמטכ"ל ה-11
יהודה רשף1958 - 1960לימים מפקד חטיבת הבקעה
עמנואל שקד1960 - 1961לימים קחצ"ר
אריק רגב1961 - 1963לימים מפקד חטיבת הבקעה
צורי שגיא1963 - 1965
דוד ביטון[9]1965 - 1967 
יאיר תל-צור1967
דן שומרון1967 - 1969לימים הרמטכ"ל ה-13
שי תמרי1969 - 1971לימים מפקד עוצבת עמוד האש
מתן וילנאי1971 - 1972לימים סגן הרמטכ"ל
יצחק מרדכי1972 - 1974לימים "אלוף שלושת הפיקודים" (כיהן כאלוף פיקוד הצפון, המרכז והדרום) ושר הביטחון
יעקב קרן1974
מאיר ישראל1974 - 1975
נחמיה תמרי1975 - 1976לימים אלוף פיקוד המרכז
עופר כהן1976 - 1978
זאב צל1978 - 1979לימים מפקד חטיבת עודד
אריק מורן1979 - 1980לימים מפקד עוצבת האש
זאב זכרין1980 - 1981לימים מפקד יחידת הקישור ללבנון
מתי הררי1981 - 1982לימים ראש מנהל הסגל
משה יעלון1982 - 1984לימים הרמטכ"ל ה-17 ושר הביטחון.
הלל בר1984 - 1985לימים מפקד חטיבת עציון
עמוס בן-חיים1985 - 1987לימים מפקד אוגדה 560
בני גנץ1987 - 1989לימים הרמטכ"ל ה-20
גדי שמני1989 - 1990לימים אלוף פיקוד המרכז ונספח צה"ל בארצות הברית
אבי רוטשטיין1990 - 1992לימים מפקד עוצבת שועלי מרום
יאיר גולן1992 - 1993לימים סגן הרמטכ"ל
רחמים כהן1993 - 1994
דרור וינברג1994 - 1996לימים מפקד חטיבת יהודה
הראל כנפו1996 - 1998לימים מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה
מוטי ברוך1998 - 2000לימים ראש חטיבת תורה והדרכה באמ"ץ
יהודה יוחננוף2000 - 2002לשעבר מפקד חטיבת החרמון
אמיר ברעם2002 - 2003לימים מפקד הגיס הצפוני ובמקביל מפקד המכללות הצבאיות
יהודה לוין2003 - 2005 
קובי כץ2005 - 2007 
יקי דולף2007 - 2009לימים מפקד החטיבה
גיא לוי2009 - 2011לימים ראש מחלקת תכנון מבצעי באמ"ץ
ערן אוליאל2011 - 2013לימים ראש מחלקת מבצעים באמ"ץ
יואב ברונר2013 - 2015לימים מפקד חטיבה 55
אליאב אלבז2015 - 2017לימים מפקד בא"ח צנחנים
אפרים אבנייוני 2017 -

גדוד 101 (פתן)

גדוד 101, המכונה כיום גם גדוד פתן, הוקם בשנת 1990. לפני הקמתו, "גדוד פתן" נקרא "גדוד 50" וכונה "גדוד הנח"ל המוצנח", בשל העובדה שהשירות בגדוד היה חלק ממסלול חיילי הנח"ל וחייליו היו בני גרעיני נח"ל. אך בשנת 1990 הועבר "גדוד 50" לחטיבת הנח"ל והוקם גדוד חדש בשם "גדוד 101" שקיבל את כינויו של גדוד 50, "גדוד פתן". הגדוד אימץ את המספר 101 כמספר היחידה 101, שהייתה ממעצבות רוח ומורשת הצנחנים. גדוד 50 ומחליפו, גדוד 101 (החל מ-1990) נלחם בכל מלחמות ישראל מאז פעולות התגמול. במבצע קדש השתתף הגדוד, עליו פיקד מוטה גור, בקרב המיתלה וב-2 בנובמבר ביצע את הצניחה הקרבית השנייה בצה"ל בא-טור, שבדרום-מערב חצי האי סיני[10]. בין השאר השתתף גם במבצעים: אביב נעורים, תרנגול 53, פעולת קלקיליה, כיבוש מחנה הפליטים בלאטה באינתיפאדה השנייה ועוד.

במלחמת יום הכיפורים השתתף גדוד 50 בקרב הבלימה מול המתקפה הסורית בדרום רמת הגולן (ובכלל זה קרב תל סאקי) ולאחר שניתנה לו הפקודה לסגת התכנסו חיילי הגדוד בקיבוץ עין גב. על אף שהגדוד נפגע קשות ואיבד רבים מלוחמיו ומפקדיו, הצליח המג"ד דאז, יורם יאיר, לאושש את הגדוד, באמצעות תביעתו מן הפיקוד העליון של צה"ל כי על הגדוד להמשיך לקחת חלק בלחימה. הגדוד הפך לעתודה מטכ"לית והוטס לחזית הדרום. בסיני פעל הגדוד במסגרת אוגדה 162, בפיקוד אברהם אדן ולחם בצד המערבי של תעלת סואץ כנגד הקומנדו המצרי, בקרבות לטיהור החיץ החקלאי, עד לפאתי העיר סואץ[11].

במהלך מלחמת לבנון השנייה ביצע גדוד 101 מספר רב של כניסות לעומק השטח הלבנוני. הידועה שבהם הייתה בקרב בינת ג'בייל, בה הצליחו לוחמי הגדוד להרוג 26 מלוחמי יחידת הקומנדו של החזבאללה[12].

הגדוד זכה ב-2010 בפרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות[13].

במבצע צוק איתן לחם הגדוד תחת פיקוד חטיבת גבעתי בקרבות בגזרת ח'אן יונס וזכה לצל"ש אלוף.

מפקדי הגדוד

שםתקופת כהונההערות
מוטה גור1956 - 1957לימים הרמטכ"ל ה-10
דני מט1957 - 1959לימים מתאם פעולות הממשלה בשטחים
שרגא ישראל1959 - 1961
עמנואל שקד1961 - 1962לימים קצין חי"ר וצנחנים ראשי
עמיחי לוי1962 - 1963
חיים נדל1963 - 1965לימים נשיא בית הדין הצבאי לערעורים
שמואל פרסבורגר1965 - 1967
טיבי שפירא1967 - 1968
משה פלס1968נהרג בקרב במרדף, בהיותו מפקד הגדוד
אריה צידון1968 - 1970
עמוס ירון1970 - 1972לימים ראש אכ"א ונספח צה"ל בארצות הברית וקנדה
אמנון ליפקין-שחק1972 - 1973לימים הרמטכ"ל ה-15
יורם יאיר1973 - 1975לימים ראש אכ"א ונספח צה"ל בארצות הברית
יעקב בנדל1975 - 1976
מנחם זטורסקי1976 - 1977
יהודה דובדבני1977 - 1978לימים נספח צה"ל בארגנטינה
יאיר רפאלי1978 - 1979
מוטי רוזנברג1979 - 1980
דורון אלמוג1980 - 1981לימים אלוף פיקוד הדרום
חזי צפריר1981 - 1982
גיורא איילנד1982 - 1984לימים ראש אג"ת וראש אמ"ץ
יצחק איתן1984 - 1985לימים אלוף פיקוד המרכז
אלי אמיתי1985 - 1986לימים ראש חטיבת המבצעים
ישראל זיו1986 - 1988לימים ראש אגף המבצעים
יחיאל גוזל1988 - 1989לימים נספח צה"ל בצרפת
יגאל שרון1989 - 1991לימים מפקד חטיבת יהודה
שרון דוידוביץ'1991 - 1993לימים מפקד נוער חלוצי לוחם
אביב כוכבי1993 - 1994לימים סגן ראש המטה הכללי
פינקי זוארץ1994 - 1996לשעבר מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה
יוסי בכר1996 - 1997לימים מפקד הגיס המטכ"לי
איתי וירוב1997 - 1999לימים ראש מטה זרוע היבשה
בועז עמידרור1999 - 2001לשעבר מפקד עוצבת הגולן
דוד בלומנפלד[14]2001 - 2003
איציק בר2003 - 2005לימים מפקד מחוז צפון בפיקוד העורף
אליעזר טולדנו2005 - 2006לימים המזכיר הצבאי של ראש הממשלה
אריאל יוחנן2006 - 2008
אבי בלוט2008 - 2010לימים מפקד חטיבת עוז
אלון מדנס2010 - 2012לימים קצין אג"ם של פיקוד המרכז
יובל גז[15]2012 - 2014לימים מפקד חטיבת בנימין
אבינועם אמונה2014 - 2016מפקד הגדוד במבצע צוק איתן
אלעד שושןיוני 2016 -

גדוד 202 (צפע)

גדוד 202, המכונה גם גדוד צפע, הוא הגדוד השלישי בחטיבה. הגדוד הוקם בשנת 1964 במקום גדוד 28 (במקור 771), שהפך לגדוד מילואים והועבר לצורך הקמת חטיבה 55. מפקדו הראשון של הגדוד היה סא"ל אפרים חירם (פיחוטקה) וסגנו דן שומרון. הגדוד השתתף בכל מלחמות ישראל מיום הקמתו ובמבצעים מיוחדים: בין היתר ניתן למנות את כיבוש רפיח במלחמת ששת הימים, במלחמת יום הכיפורים הצטיין הגדוד בקרב ואדי מבעוק, מבצע אנטבה, מלחמת לבנון הראשונה ועוד. הגדוד זכה לפרסום באינתיפאדה השנייה בה הצליחו לוחמי הגדוד לעצור מספר רב של מחבלים באזור שכם ואף לתפוס מספר מחבלים מתאבדים קטינים (כגון חוסאם עבדו) במחסום חווארה.

מפקדי הגדוד

שםתקופת כהונההערות
אפרים חירם1964 - 1966לימים מפקד עוצבת הגליל
יואב שחם1966נהרג בעת פעולת סמוע
דן שומרון1966 - 1967לימים הרמטכ"ל ה-13
צבי בר1967 - 1968לימים ראש עיריית רמת גן
יעקב חסדאי1968 - 1970
חיים בנימיני1970 - 1972לימים קצין מודיעין ראשי
שמואל שחם1972 - 1973
דורון רובין1973 - 1974לימים ראש מחלקת ההדרכה
אסף חפץ1974 - 1975לימים מפכ"ל ה-12
עמוס קוצר1975 - 1976
שמואל ארד1976 - 1978לימים אלוף פיקוד העורף
שאול מופז1978 - 1979לימים הרמטכ"ל ושר הביטחון
שבתאי פולג1979 - 1980
עופר בן צבי1980 - 1981
ישראל רמות1981 - 1982
מיכה טמיר1982 - 1983לימים מפקד עוצבת עמוד האש
יום טוב סמיה1983 - 1984לימים אלוף פיקוד הדרום
שמאי רן1984 - 1985
אלעזר שטרן1985 - 1987לימים ראש אכ"א
יצחק גרשון1987 - 1988לימים אלוף פיקוד העורף
מאיר כליפי1988 - 1990לימים המזכיר הצבאי של ראש הממשלה
מוטי יוגב1990 - 1991
רמי צור חכם1991 - 1992לימים נספח צה"ל בסין, ומנכ"ל עמותת הצנחנים
גל הירש1992 - 1993לשעבר מפקד עוצבת הגליל
נועם תיבון1993 - 1995לשעבר מפקד הגיס הצפוני
חגי מרדכי1995נפצע קשה בתקרית, והוחלף זמנית על ידי נועם תיבון
אמיר נדן1995 - 1997לשעבר מפקד עוצבת חירם
חגי מרדכי1997 - 1999בשנית, לאחר החלמה. לשעבר ראש מטה זרוע היבשה
אהרון חליוה1999 - 2001לימים ראש אט"ל
רוני נומה2001 - 2002לימים מפקד פיקוד המרכז
מיקי אדלשטיין2002 - 2003לימים נספח צה"ל בוושינגטון
גיא חזות2003 - 2005לימים מפקד עוצבת אדום
יניב אלאלוף2005 - 2007לימים מפקד בה"ד 1
אודי שגיא[16]2007 - 2009
גיא ברגר2009 - 2011לימים קצין אג"ם של מפקדת העומק, לשעבר מפקד חטיבת אפרים
איתמר בן חיים2011 - 2012לימים מפקד חטיבת הנגב, לשעבר קצין אג"ם של אוגדת איו"ש
קובי ולר[17]2012 - 2014לימים מפקד חטיבת עציוני
עמי ביטון2014 - 2016מעוטר צל"ש מח"ט
רועי צוויג-לביא2016 - 2018
רן פרידמןאפריל 2018 -

גדס"ר 5135 (שרף)

גדוד הסיור (5135) של חטיבת הצנחנים (המכונה גם גדוד שרף) נוצר לראשונה במלחמת לבנון הראשונה תחת פיקודו של דורון אלמוג בשם "כוח עוגן"[18]. הגדוד, שכלל את הפלס"ר, הפלנ"ט והפלחה"ן של החטיבה וכן פלגה מפלוגת הרפואה החטיבתית, הוביל את החטיבה בהצלחה רבה מהנחיתה בשפך נהר האוואלי ועד ביירות[19]. בכ"ט בנובמבר 2002 הוקם באופן רשמי גדוד הסיור של החטיבה, תחת המג"ד סא"ל שמואל קלמי[20]. הגדוד מכונה "גדס"ר צנחנים" או "יחס"ר צנחנים". בעשור השני של שנות האלפיים ייעודו של גדוד הסיור הוא להוות יחידת סיור מובחרת של חטיבת הצנחנים בלוחמה קונבנציונאלית או בלחימה בעצימות נמוכה[21].

מפקדי הגדס"ר

שםתקופת כהונההערות
שמואל קלמי2002 - 2003לשעבר ראש מחלקת הגנה באמ"ץ
אבי גיל2003 - 2005לשעבר מפקד בה"ד 1, כיום מפקד עוצבת עידן
נמרוד אלוני2005 - 2007פיקד על הגדוד במלחמת לבנון השנייה[22], לימים מפקד החטיבה
ירון פינקלמן2007 - 2009פיקד על הגדוד במבצע עופרת יצוקה[23], לימים מפקד חטיבת גבעתי
איתן בן גד2009 - 2011לימים סגן מפקד החטיבה, מפקד צוות במכללה לפיקוד טקטי וקמב"ץ פיקוד המרכז
נמרוד לוטן2011 - 2013
ירון שרוני2013 - 2015פיקד על הגדוד במבצע צוק איתן, לימים מפקד חטיבה 226
אורי דאובה2015 - 2017
ישי רוזיליויולי 2017 -
 • יחידת סיור (פלס"ר) - מכונה גם סיירת צנחנים - טייפן
 • יחידה נגד טנקים (פלנ"ט) - פתן שחור, מכונה גם עורב צנחנים
 • יחידת חבלה והנדסה (פלחה"ן) - זעמן, מכונה גם חבלה מוצנחת

פלס"ר צנחנים

פלס"ר (פלוגת סיור) של חטיבת הצנחנים, נקראת גם "סיירת צנחנים". במסגרת תהליך ארגון מחדש של חטיבות החי"ר, הוכפפה הסיירת למפקדת גדוד סיור ב-29 בנובמבר 2002. בסיס היחידה הוא מחנה בית ליד.

הסיירת הוקמה בשנת 1954 על ידי מאיר הר-ציון ומיכה בן ארי ('קפוסטה'), כפלוגה א' בגדוד הצנחנים 890, ועברה מספר שינויים ארגוניים, עד שבשנת 1956 הפכה לפלוגת הסיור העצמאית של הצנחנים. בין פעולות הסיירת ניתן למנות את הבאות: 'מבצע חץ שחור', 'אגד', 'הר געש', 'עלי זית', 'גוליבר', 'לולב' ו'שומרון' בתקופת פעולות התגמול בשנות החמישים, הקרב על הרכס הצפוני במעבר המיתלה במסגרת מלחמת סיני, כיבוש רפיח וקנטרה במלחמת ששת הימים, מבצע הלם בנגע חמאדי שבעומק מצרים, מבצע תרנגול 53, מבצע ברדס 54–55, מבצע אביב נעורים, מבצע כותונת, מלחמת יום הכיפורים, מבצע מרכבות האלים בשנת 1997 בלבנון.

במלחמת יום הכיפורים במבצע כותונת ומבצע דוידקה, תחת בפיקודו של מפקד הסיירת דאז, שאול מופז, פשטה הסיירת על יעדים בחלקה המזרחי של סוריה לשם שיבוש הזרמת תגבורות ואספקה מעיראק לסוריה. במבצע יונתן באנטבה הסיירת, תחת פיקודו של דורון אלמוג[24], הייתה לכוח הראשון שפעל באנטבה, ולוחמיה, שקפצו מן המטוס הראשון בעודו נוחת על המסלול, איבטחו את נחיתת שלושת המטוסים האחרים, הניחו פנסים על מסלול הנחיתה החשוך כדי להאירו בעבור המטוסים הנוחתים והשתלטו על מגדל הפיקוח החדש. במבצע ליטני הובילה הסיירת את כוחות החטיבה בהתקדמות לעומק לבנון. במבצע חוק וסדר, המבצע המשמעותי הראשון של צה"ל נגד כוחות חזבאללה, פשטה הסיירת על חלקו הצפוני של הכפר מיידון. הסיירת הייתה הכוח הראשון שחדר למחנה פליטים פלסטיני בתקופה שאחרי הסכמי אוסלו (מבצע "מסע בצבעים" במחנה הפליטים בלאטה). בשנות ה-90 פעלה הסיירת בלבנון, בדגש על פעילות עומק, על בסיס פעילות זו, בעיקר בתקופת פיקודם של חגי מרדכי, יוסי בכר ומוטי ברוך. פעילויות אלו, דוגמת מבצע מרכבות האלים ואחרים, הן שסיפקו אבטחה לישובי הצפון בשנות ה-90. על פעילותה של הסיירת במהלך מבצע חומת מגן קיבלה ציון לשבח יחידתי.

במלחמת לבנון השנייה נכנסו הפלס"ר והפלחה"ן לכפר מארון א-ראס ובקרב שניהלו עם החזבאללה הצליחו לוחמי הפלס"ר להרוג 26 מחבלי חזבאללה ולכבוש את הכפר ללא נפגעים. על פעילותה במלחמה הוענק לסיירת ציון לשבח יחידתי.

מפקדי הסיירת
שםתקופת כהונההערות
מאיר הר-ציון1954 - 1955
יהודה רשף1956לימים מפקד חטיבת הבקעה
מיכה קפוסטה-בן ארי1956
יוסי יפה1956 - 1957
משה לוי1957לימים הרמטכ"ל ה-12
יאיר פלד1958 - 1959(נהרג בידי בדואים בעת שסייר לבדו בקרבת הגבול עם מצרים[25])
צורי שגיא1959 - 1960לימים מפקד מרחב שלמה
עמוס נאמן1960 - 1961
דב תמרי1962 - 1963לימים מפקד עוצבת עמוד האש
אלי ידגרוב1964 - 1965
אריה צידון1965 - 1966לימים מפקד חטיבת הצנחנים
גיורא חייקה1966 - 1967לימים מפקד המרכז לאימוני יבשה
מתן וילנאי1967 - 1968לימים סגן הרמטכ"ל ושר
גד נגבי1968 - 1969לימים מפקד עוצבת חצי האש
מוטי פז1969 - 1970לימים מפקד עוצבת אדום
נחמיה תמרי1970 - 1972לימים אלוף פיקוד המרכז
אבנר חרמוני1972 - 1973לימים מפקד חטיבה 646
שאול מופז1973 - 1974לימים הרמטכ"ל ה-16 ושר הביטחון
יפתח רייכר-עתיר1974 - 1975לימים מפקד מערך המבצעים המיוחדים ונספח צה"ל בסין
דורון אלמוג1975 - 1976לימים אלוף פיקוד הדרום
מיכה טמיר1976 - 1978לימים מפקד עוצבת עמוד האש
משה יעלון1978 - 1980לימים הרמטכ"ל ה-17 ושר הביטחון
שמאי רן1980 - 1981לימים מפקד חטיבת הנח"ל
ישראל זיו1981 - 1982לימים ראש אגף המבצעים
אייל קרים[26]1982 - 1984לימים הרב הצבאי הראשי
איציק נחמיאס1984 - 1985
עדי קדושטביץ1985 - 1986
אבי רוטשטיין1986 - 1987לימים מפקד חטיבת ביסלמ"ח
גדי שמני1987 - 1988לימים אלוף פיקוד המרכז ונספח צה"ל בארצות הברית
שלמה בן דוד1988 - 1990
יהושע רינסקי1990 - 1992לימים מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה
חגי מרדכי1992 - 1994לשעבר ראש מטה זרוע היבשה
יוסי בכר1994 - 1996לימים מפקד הגיס המטכ"לי
מוטי ברוך1996 - 1997לימים ראש חטיבת תורה והדרכה באמ"ץ
איתן בלחסן1997 - 1999נפל בקרב מול מחבלי חזבאללה
אמיר ברעם1999 - 2000לימים מפקד עוצבת הגליל
איתי טוויטו2000 - 2001
נמרוד אלוני2001 - 2002לימים מפקד חטיבת הצנחנים
טל דביר2002 - 2004
גיא ברגר2004 - 2005לשעבר מפקד חטיבת אפרים
עמית לידור2005 - 2007
נמרוד לוטן2007 - 2009לשעבר מפקד גדס"ר צנחנים
עמי ביטון[27]2009 - 2011לשעבר מפקד גדוד 202
אלעד שושן[28]2011 - 2012לימים מפקד גדוד 101
יאיר חביביאן2012 - 2014
חגי בן-ארי[29]2014יועד לשמש מפקד הסיירת, נפצע אנושות במבצע צוק איתן, ומונה באופן סמלי, בעודו מחוסר הכרה[30]
יואב ספקטור2014 - 2016
נועם מיכאל2016 - 2018
נבו דה-האן2018 -

לוחמי הסיירת נבחרים מבין המתגייסים לשורות חטיבת הצנחנים לאחר שעברו סדרת מיונים ארוכה. מסלול ההכשרה של לוחמי הסיירת כולל הכשרה בסיסית, הכשרה מתקדמת, קורס צניחה, קורס סיור, קורס לחימה בטרור, ניווט, הסוואה ולחימה בשטח בנוי. אורך המסלול היה כשנה ושמונה חודשים וקוצר החל משנת 2000 לשנה וחודשיים עד שנה וארבעה חודשים, תלוי במחזור. תקופה מבצעית של לוחם בסיירת אורכת כשנתיים, במהלכם שליש מהזמן מוקדש לאימונים ושני שלישים להכנות ולביצוע של פעולות מורכבות נגד האויב.

בוגרי היחידה מאיישים את פלוגות הסיור של חטיבות המילואים של צנחנים. במהלך השנים איבדה הסיירת 83 מלוחמיה.

חבלה מוצנחת

פלחה"ן (פלוגת החבלה וההנדסה) בחטיבת הצנחנים. נקראת גם "חבלה מוצנחת". יחידת החבלה הוקמה רשמית בשנת 1963, ומשה פלד (חדד) היה מפקדה הראשון. אם כי ראשית דרכה של היחידה הייתה בשנת 1956 ביוזמתו של מייק מיכאלי קיש, בוגר חיל ההנדסה הבריטי, שהקים מחלקת חבלה במסגרת חטיבת המילואים 80. מאז השינויים הארגוניים שנעשו ב-29 בנובמבר 2002 היחידה מופעלת במסגרת גדוד סיור. יעוד היחידה ביצוע פשיטות חבלה ומבצעים אחרים. פלוגת החבלה מתמחה בשימוש במטענים, הטמנת מוקשים בשטח האויב ובסילוקם של מטענים ומוקשים של האויב למעבר כוחותינו. הפלוגה פועלת בקדמת כוחות החטיבה ובאגפיה ככוח מוביל. לוחמי היחידה הופעלו בזירות לחימה שונות וביניהן מלחמת ששת הימים שם לחמה היחידה בפתחת רפיח, מלחמת לבנון הראשונה, מלחמת לבנון השנייה ובכל גזרות הלחימה ביהודה ושומרון. מי שעתיד להפוך להיות ללוחם ביחידת החה"ן צנחנים עובר הכשרת לוחמים בסיסית ומתקדמת. במהלך מסלול האימונים שאורכו כשנה ו-3 חודשים הלוחמים עוברים הכשרה בתחומים כמו צניחה, חבלה, ניווט, לחימה במתארי שטח שונים והסוואה. המועמדים לשירות ביחידה נבחרים מתוך המתגייסים לחטיבת הצנחנים שעברו גיבוש סיירות ואותרו כמתאימים לאופי היחידה. לאחר תום מסלול ההכשרה לוחמי היחידה עוברים סבבי אימונים יחידתיים וצוותיים ומבצעים פעילות מבצעית מורכבת בכל גזרות הלחימה. לוחמים המסיימים את השירות ביחידה משתלבים בפלוגות החבלה בחטיבות המילואים של הצנחנים.

מבצעים בהם השתתפה היחידה: מלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה, מלחמת יום הכיפורים, מבצע אנטבה, מבצע ליטני, מלחמת לבנון, פעילות מבצעית בדרום לבנון (עד לנסיגה בשנת 2000), מבצע חומת מגן, מלחמת לבנון השנייה, מבצע עופרת יצוקה, מבצע צוק איתן.

מפקדי הפלחה"ן
שםתקופת כהונההערות
משה פלד1963 - 1965מפקדה הראשון של היחידה. לימים מפקד הנדסה פיקוד צפון במלחמת יום כיפור.
יהודה בר1965 - 1966לימים מפקד עוצבת הגליל
יצחק מרדכי1966 - 1968לימים אלוף שלושת הפיקודים ושר הביטחון
משה לשם-אדלשטיין1968 - 1970
עוזי בן יצחקלימים מפקד אוגדת יהודה
רן בג1970 - 1971לימים ממקימי ומפקדי הלוט"ר
מנחם זטורסקי1971 - 1973לימים מפקד פיקוד הנח"ל
שמעון נוה1973 - 1974
אהרון סבג1974 - 1975לימים מפקד חטיבת הבקעה
אריק מורן1975 - 1977לימים מפקד עוצבת האש
ישראל רמות1977 - 1978לימים מפקד חטיבת הנח"ל
אמל אסעד1978 - 1980לימים מפקד מנהלת התאום והקישור
יחיאל גוזל1981 - 1983לימים ראש מטה פיקוד הדרום
בני גנץ1983 - 1984לימים הרמטכ"ל ה-20
אהרון זיו1984 - 1985לימים מפקד חטיבת אלכסנדרוני ונספח צה"ל ביפן
יגאל שרון1985 - 1986לימים מפקד חטיבת יהודה
אבי זהבי1986
רוני אלשיך1986 - 1988לימים סגן ראש השב"כ ואחר כך מפכ"ל משטרת ישראל
גל הירש1988 - 1989לימים מפקד עוצבת הגליל
יוסי בכר1989 - 1991לימים מפקד הגיס המטכ"לי
הראל כנפו1991 - 1993לשעבר מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה
עופר צוברי1993 - 1995
לאון בן מוחה1995 - 1997
נדב מילוא1997
איציק בר1997 - 1998לימים מפקד מחוז צפון בפיקוד העורף
גדעון תמר1998 - 2000
אסף אסולין2000 - 2001
גיא לוי2001 - 2003לימים ראש מחלקת תכנון מבצעי באמ"ץ
איתן בן גד2003 - 2004
ערן אוליאל2004 -לימים ראש מחלקת מבצעים באמ"ץ
דרור שאוללשעבר קמב"ץ פיקוד העורף, מפקד היחידה במלחמת לבנון השנייה אייל בלומנשטיין
אלעד פרץמפקד היחידה במבצע עופרת יצוקה
עומר כהן- 2011כיום מפקד גדוד נחשון
עודד זימן2011 - 2013
טל זורבלוב2013 - 2014
אלמוג רותם2014 - 2016
דור מנשאוף2016 - 2017
הוד מעודה2017 -
פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

עורב צנחנים

עורב צנחנים היא יחידה מובחרת של חטיבת הצנחנים (יחידת הנ"ט), נקראת גם "פלנ"ט צנחנים". במסגרת תהליך ארגון מחדש של חטיבות החי"ר, הוכפפה היחידה למפקדת גדוד סיור, ב-29 בנובמבר 2002.

יחידת העורב הוקמה לאחר מלחמת יום הכיפורים בשנת 1974, אז חדרה בצה"ל ההבנה כי יש צורך בהקמת מערך שיתן מענה לכוחות השריון ההולכים ומתחזקים בצבאות ערב, עקב כך הוקמו פלוגות הנ"ט, שצורפו למערך החי"ר של החטיבות השונות, את משימת הקמת פלוגת הנ"ט הראשונה של חטיבת הצנחנים, קיבל לידיו אמנון דותן שכיהן כמפקדה הראשון, וסגנו יואב גוטסמן. היחידה עברה במהלך השנים שינויים רבים במבנה הארגוני שלה, מיחידה חטיבתית ליחידה תחת פיקוד גדוד סיור, ובאמל"ח שלה, מטיל ה"עורב" - ה"טאו" לטיל ה"גיל" של ימינו, ובקרוב למערכת חדשה הנקראת ישל"ט אחוד - מערכת מתקדמת יותר של ה"גיל", מהמערכות המתקדמות ביותר בצבא בתחום טילי הנ"ט.

היחידה לקחה חלק במבצעים רבים ובכלל זה מבצע אנטבה[31], מבצע סיגל, מבצע לבלוב, מבצע ליטני, מבצע שלכת, מבצע מוביל, מלחמת לבנון הראשונה, פעילויות עומק בדרום לבנון כגון:מבצע סחרור מסוכן, מבצע פנתר ורוד, מבצע פינה אחרת (עד הנסיגה מדרום לבנון בשנת 2000), מבצע חומת מגן, האינתיפאדה הראשונה, האינתיפאדה השנייה, מלחמת לבנון השנייה, מבצע עופרת יצוקה ובמבצע צוק איתן הייתה ליחידה הראשונה בצה"ל שקלטה ועשתה שימוש במשגר האחוד.

בנוסף לייעודה כיחידת נ"ט חטיבתית, משמשת גם כיחידת חי"ר מובחרת המשתתפת בכל המשימות החטיבתיות.

לוחמי היחידה נבחרים בגיבוש יחטיות המתרחש סמוך לגיוס. הלוחמים עוברים מסלול הכשרה בן כ-16 חודשים: טירונות, אימון מתקדם, קורס צניחה וקורסים ייעודים כגון-ניווטים, אימוני לוחמה בכל מתארי הלחימה, קורס נ"ט, קורס צלפים ועוד.

מפקדי העורב
שםתקופת כהונההערות
אמנון דותן1974
יואב גוטסמן1974 - 1975
יוסי דישון1975
נלי פקר1975 - 1976
ישראל גל1976 - 1977
אבנר טלמון1977
יוסף זימבריס1977 - 1978
הלל בר1978 - 1980
אברהם קפלן1980 - 1981
ניר שרוף1981 - 1982
שאול אריאלי1982 - 1984לשעבר מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה
אורי יעקובי1984 - 1985
יאיר גולן1985 - 1986לימים סגן הרמטכ"ל
מתי הורביץ1986 - 1988
אביב כוכבי1988 - 1989לימים אלוף פיקוד הצפון
גדי ורשמה1989 - 1991
זאב ברנשטיין1991 - 1992
הרצי הלוי1992 - 1993לימים ראש אמ"ן
אבי שטיינבוק-שוהם1993 - 1994
אמיר ברעם1994 - 1996לימים מפקד עוצבת הגליל
גיא חזות1996 - 1998לימים מפקד עוצבת אדום
נמרוד אלוני1998 - 1999לימים ראש חטיבת יבשה בזרוע היבשה
אבי גיל1999 - 2000לימים מפקד עוצבת עידן
אודי שגיא2000 - 2002לימים מפקד גדוד 202
קובי ולר2002 - 2003לימים מפקד חטיבת עציוני
עמית לידור2003 - 2005
ירון שרוני2005 - 2006לשעבר מפקד גדס"ר צנחנים, כיום מפקד חטיבה 226
ייטב מזור2006 - 2008
יניב בארוט2008 - 2009לשעבר מפקד גדוד חרוב
אורי דאובה2009 - 2011לימים מפקד גדס"ר צנחנים
לירון ביטון2011 - 2012
אפרים אבני2012 - 2013לימים מפקד גדוד 890
יותם רוף2013 - 2015
אמיתי סטביצקי2015 - 2016
יונתן שניידר2016 - 2017
אמיר פורי2017 -

פלוגת ח"ץ

פלוגת ח"ץ (חרדים צנחנים) מיועדת לציבור החרדי תחת פיקוד גדוד 202 בחטיבת הצנחנים. הגיוס הראשון לפלוגה החל בחודש נובמבר 2016. רבני "נצח יהודה" (נח"ל החרדי) מלווים את החיילים, בדומה לגדוד נצח יהודה בחטיבת כפיר[32]. הפלוגה מוגדרת כקרבית, וחרדית לחלוטין, והשירות בה הוא נפרד מנשים.

בא"ח צנחנים

בא"ח (בסיס אימון חטיבתי) צנחנים הוא בסיס האימונים החטיבתי, בו מתקיימים ההכשרה, ההדרכה והאימונים לחטיבת הצנחנים ולמערך המוצנח. הבסיס השוכן באזור קריית גת ושומריה, קרוי על שם רב אלוף רפאל איתן. הבנייה של הבסיס הסתיימה בשנת 2001 במימון אמריקאי כחלק מהסכם עם ארצות הברית, ונועד להכשרת טירונים, אימון בסיסי, ואימון מתקדם. המעבר של הבא"ח שהיה אמור להתבצע בסיום הבנייה, נדחה בעקבות סירובו של מפקד הבא"ח דאז איתי וירוב לעזוב את המשכן הישן בסנור, כדי שלא יווצר הרושם של נסיגה משטח הבסיס, תחת אש המחבלים באינתיפאדה השנייה שהחלה באותה עת[33]. בחודש מאי 2003, תחת פיקוד מפקד הבא"ח אהרון חליוה, עבר הבא"ח למשכן החדש שלו, ואוחד תחת קורת גג אחת, לאחר שהיה ממוקם קודם לכן בשלושה בסיסים שונים בשומרון ובבקעת הירדן, בבסיס מתקיימות פעילויות הכשרה ואימון של לוחמי חטיבת הצנחנים[34], יחידת מגלן, יחידת דובדבן, מדריכי צניחה, סיירת מטכ"ל, יחידה 669, יחידת ההנחתה הקדמית- יחידה 5700, תלפיות ח"א, ותומכי לחימה.

מפקדי הבא"ח

רשימת המפקדים[35]:

שםתקופת כהונההערות
עמוס ירון1967 - 1969לימים ראש אכ"א ונספח צה"ל בארצות הברית וקנדה
אהרון אשל1969 - 1971
יצחק מרדכי1971 - 1972לימים "אלוף שלושת הפיקודים" (פיקוד דרום, מרכז וצפון)
אסף חפץ1972 - 1973
יהודה דובדבני1973 - 1974לימים נספח צה"ל בדרום אמריקה
יעקב בנדל1974 - 1975
גיל דוד1975 - 1977
יחזקאל צפריר1977 - 1978
נפתלי מנדלוביץ[36]1978 - 1980
גיורא איילנד1980 - 1981לימים ראש אמ"ץ ואג"ת
דורון אלמוג1981 - 1982לימים אלוף פיקוד הדרום
יום טוב סמיה1982 - 1983לימים אלוף פיקוד הדרום
חי אדיב1983 - 1984לימים מפקד חטיבת בנימין
אלעזר שטרן1984 - 1985לימים ראש אכ"א
יואב הירש1985 - 1986
יחיאל גוזל1986 - 1987לימים נספח צה"ל בצרפת
אהרון זיו1987 - 1988לימים נספח צה"ל ביפן
מוטי יוגב1988 - 1990לשעבר מפקד חטיבת אפרים
שאול אריאלי1990 - 1992לשעבר מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה
פיני לוי1992 - 1993
ערן דובדבני1993 - 1995
אביב כוכבי1995 - 1997לימים אלוף פיקוד הצפון
פינקי זוארץ1997 - 1998לימים מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה
יוסי בכר1998 - 1999לימים מפקד הגיס המטכ"לי
איתי וירוב1999 - 2001לימים ראש מטה זרוע היבשה
אהרון חליוה2001 - 2003לימים ראש אט"ל
שמואל קלמי2003 - 2005לשעבר רמ"ח הגנה באמ"ץ
איציק בר2005 - 2007לימים מפקד מחוז צפון בפיקוד העורף
יניב אלאלוף2007 - 2009לימים מפקד בה"ד 1
יקי דולף2009 - 2011לימים מפקד החטיבה
גיא ברגר2011 - 2013לשעבר מפקד חטיבת אפרים
איתמר בן חיים2013 - 2015לימים מפקד חטיבת הנגב
יואב ברונר2015 - 2017לימים מפקד חטיבה 55
אליאב אלבזיולי 2017 -

מפקדי החטיבה

שםתקופת כהונההערות
אריאל שרון1956 - 1957לימים ראש ממשלת ישראל ה-11
מנחם אבירם1957 - 1960לימים מפקד עוצבת נתיב האש
אלי זעירא1960 - 1962לימים ראש אמ"ן
יצחק חופי1962 - 1964לימים אלוף פיקוד הצפון וראש המוסד
רפאל איתן1964 - 1967לימים הרמטכ"ל ה-11
דני מט1967 - 1969לימים מתאם הפעולות בשטחים
חיים נדל1969 - 1971לימים נשיא בית הדין הצבאי לערעורים
לוי חופש1971 - 1972
עוזי יאירי1972 - 1973נהרג שנתיים אחר כך בפיגוע במלון סבוי
אריה צידון1973 - 1975
מתן וילנאי1975 - 1976לימים סגן הרמטכ"ל
עמוס ירון1976 - 1977לימים ראש אכ"א
אמנון ליפקין-שחק1977 - 1979לימים הרמטכ"ל ה-15
דורון רובין1979 - 1981לימים ראש מה"ד
יורם יאיר1981 - 1982לימים ראש אכ"א
שמואל ארד1982 - 1984לימים אלוף פיקוד העורף
מנחם זטורסקי1984 - 1985
נחמיה תמרי1985 - 1986לימים אלוף פיקוד המרכז
שאול מופז1986 - 1988לימים הרמטכ"ל ה-16
דורון אלמוג1988 - 1990לימים אלוף פיקוד הדרום
משה יעלון1990 - 1991לימים הרמטכ"ל ה-17 ושר הביטחון
מתי הררי1991 - 1993
ישראל זיו1993 - 1995לימים ראש אגף המבצעים
בני גנץ1995 - 1997לימים הרמטכ"ל ה-20
יצחק גרשון1997 - 1999לימים אלוף פיקוד העורף
גדי שמני1999 - 2001לימים אלוף פיקוד המרכז
אביב כוכבי2001 - 2003לימים סגן הרמטכ"ל
יוסי בכר2003 - 2005לימים מפקד הגיס המטכ"לי
חגי מרדכי2005 - 22 באוגוסט 2007לימים ראש מטה זרוע היבשה
הרצי הלוי22 באוגוסט 2007 - 20 באוגוסט 2009לימים ראש אמ"ן ומפקד פיקוד הדרום
אהרון חליוה20 באוגוסט 2009 - 14 באפריל 2011לימים ראש אט"ל
אמיר ברעם14 באפריל 2011 - 16 במאי 2013לימים מפקד הגיס הצפוני
אליעזר טולדנו16 במאי 2013 - 1 ביולי 2015לימים המזכיר הצבאי של ראש הממשלה
נמרוד אלוני1 ביולי 2015 - 16 באוגוסט 2017לימים ראש חטיבת יבשה בזרוע היבשה
יקי דולף16 באוגוסט 2017 -

נשק ואמצעים

בשנות ה-50 של המאה ה-20 היו חמושים הצנחנים בתת-מקלע עוזי. כיום, חיילי חטיבת הצנחנים חמושים ברוס"ר מדגם קרבין M4A1. שאר כלי הנשק זהה לשאר כלי הנשק של גדודי החי"ר בצה"ל.

בדומה לחטיבות חי"ר אחרות בצה"ל, משתמשים הצנחנים באמצעי ראיית הלילה המכונה "ליאור" שהחליף בשנת 2006 באופן מלא את אמצעי בשם "אקילה" שקדם לו. בנוסף לכך, בשנת 2007 נכנסה לשימוש בגדודי הצנחנים כוונת חדשה לקלעים המכונה "טריג'יקון חץ". ב-2009 נכנס לחטיבת הצנחנים רובה הצלפים "ברק" (H-S Precision Pro Series 2000 HTR) בקליבר 0.338 לפואה מגנום המיועד לצליפה בטווחים ארוכים.

החטיבה מצוידת בנגמ"שי ה-M-113 על שלל תצורותיהם אך בעיקר בג'יפים ממוגנים מדגמי "האמר" במגוון תצורות. כמו כן, מצוידת היחידה בטרקטורונים לסיור מהיר ופרישה מהירה של ציוד מחלקתי בשטח.

ראו גם

לקריאה נוספת

 • אורי מילשטיין, ההיסטוריה של הצנחנים : ממלחמת העצמאות עד מלחמת לבנון, תל אביב: הוצאת שלגי, 1985-1987.
 • יורם יאיר, "אתי מלבנון" - סיפורה של חטיבת הצנחנים במלחמת לבנון, תל אביב: משרד הביטחון ההוצאה לאור, 1990.
 • מעוזיה סגל, עדויות מגובה החול - קרב הצנחנים בחווה הסינית, הוצאת מודן, 2007.
 • יוסי ברגר, חופשת קיץ, הוצאת רימונים, 2010.
 • אלישיב שמשי, בהם יותר מכל: על סוד ההצלחה של צה"ל, תל אביב: הוצאת משרד הביטחון, 2005.
 • מאיר הר-ציון, "פרקי יומן", (עורכת: נעמי פרנקל)תל אביב: הוצאת א. לוין אפשטיין, 1968. - בספר גם כלולים ראיונות שערכה פרנקל עם הר-ציון.
 • מרדכי גור, "פלוגה ד'" - קורותיה של פלוגת הצנחנים, תל אביב: הוצאת משרד הביטחון, 1977.
 • הדס ועופר רגב "לא חוזרים עד שמבצעים - סיפורו של גדוד 890".
 • הדס ועופר רגב הזכות לעשות מורשת גדוד 101.
 • הדס ועופר רגב אחרי מורשת חטיבה 35.
 • רמי בר-אילן, שלום לאהבה - מסמך: התחקיר המקורי על פלוגה ו' מגדוד 890, בהוצאת ענת ורמי בר-אילן, ביצרון, יוני 2012.
 • חיים נדל, המעז מנצח
 • חיים נדל, בין שתי המלחמות 1967 - 1970

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. מילשטיין, א. (1985). ההיסטוריה של הצנחנים, כרך ב'. תל אביב: שלגי. עמ' 563, 568-567, 864-857
 2. חטיבת הצנחנים איתרה 4 מנהרות וחיסלה 141 מחבלים בעזה, וואלה, 26 ביולי 2014
 3. בקרוב: תג יחידה חדש ללוחמי הצנחנים, מעריב
 4. תופסים צבע / מאת משה דוד. מוסף "המגזין", של מעריב 11 ביולי 2011, עמ' 4-5
 5. מוריה בן יוסף, "מוכנים לטרוף את כל העולם", "ישראל דיפנס", 3 במאי 2012
 6. יוסי יהושוע וראובן וייס, "הגדוד של המדינה", ידיעות אחרונות מוסף 7 ימים, 7 באוקטובר 2011
 7. עמוס הראל, "סא"ל אמיר ברעם: יש לי מסר מרגיע לעם - חיילי הגדוד לא רעבים ולא קר להם" "הארץ" 16 בפברואר 2003
 8. אביחי בקר, "אלוף עצבות", באתר הארץ, 26 באפריל 2002, "ציון הדרך הבא היה מג"ד 890, הזירה העיקרית הייתה דרום לבנון, שבה חווה ארבע היתקלויות"
 9. ברוך נבו ונורית אשכנזי, "השיבה מסרפיאום", הוצאת ספרית מעריב, 2006, עמודים 107-108
 10. כיבוש ראס-סודר, אבו רודיס, א-טור, שרם א-שייך, מתוך אתר "הצנחנים, עשור ראשון 1948-1958"
 11. אלישיב שמשי, בהם יותר מכול - על סוד ההצלחה של צה"ל, תל אביב: משרד הביטחון - ההוצאה לאור, 2005, פרק שביעי: האדומים מנקים את השטח הירוק, עמ' 93-106
 12. ירדן בן צור, מחכים לזכות השיבה, במחנה, 6 בספטמבר 2006
 13. עוזי ברוך, הערב: פרס הרמטכ"ל ל-16 יחידות, באתר ערוץ 7, 22 במרץ 2010
 14. פליקס פריש, מסוקים תקפו בבית לחם; כוחות צה"ל יצאו ממחנה הפליטים בלאטה, באתר ynet, 3 במרץ 2002
 15. אמיר בוחבוט, מתכוננים למלחמה הבאה: הצצה לאימונים של גדוד 101, באתר וואלה! NEWS, 15 בפברואר 2014
 16. נועה בן אהרון, מג"ד חדש לגדוד 202 של חטיבת הצנחנים באתר זרוע היבשה
 17. אתר חטיבת הצנחנים
 18. דורון אלמוג, הפעלת היחידות החטיבתיות במלחמת של"ג, מערכות 413, יולי 2007, עמ' 26-31
 19. הפרק הראשון מתוך הספר בומרנג מאת עפר שלח ורביב דרוקר, הוצאת כתר 2005
 20. "גדס"ר שרף"
 21. ‫שיר אהרון ברם, אתר חיל האוויר, כשהנחש של הצנחנים פגש את טייסת הצפע, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 3 בדצמבר 2012 ‬
 22. גל הירש, סיפור מלחמה סיפור אהבה, הוצאת ידיעות אחרונות, 2009 עמודים 272-273
 23. אמיר בוחבוט, דיווח מיוחד מעזה: אין דשדוש - יש לחימה ברצועה, באתר nrg, 14 בינואר 2009
 24. דורון אלמוג, רוח ישראלית: 35 שנים למבצע אנטבה, ישראל היום, 04.07.2011
 25. עפרי שובל, בשנת 59' נרצח יאיר פלד, מפקד סיירת צנחנים. אבל מי רצח את רוצחיו? חשיפה, באתר הארץ, 16 בספטמבר 2010
 26. עמוס הראל, "עשה לך קרב", הארץ, 10.03.2000
 27. עמי ביטון, דבר המפקד, אתר סיירת צנחנים
 28. אורי בינדר, אהבה עזה: הנישואים פורחים תחת אש, באתר nrg, 10 במרץ 2011
 29. אבי אשכנזי, רגע לפני שקיבל את הפיקוד: חגי נפצע בהיתקלות, באתר וואלה! NEWS, 2 באוגוסט 2014
 30. עדו בן פורת ויוני קמפינסקי, הפצוע אנוש מונה למפקד סיירת צנחנים, באתר ערוץ 7, 2 באוקטובר 2014
 31. אביגדור שחן, "מבצע כדור הרעם: הוא מבצע אנטבה", הוצאת "מסדה", 1993, עמוד 273
 32. "40 החרדים הראשונים בצנחנים הושבעו בכותל - כיכר השבת". כיכר השבת (בעברית). בדיקה אחרונה ב-2 ביולי 2017. 
 33. מאת עמוס הראל, בעקבות ניסיונות הפיגועים: צה"ל עומד לפנות בסיס טירונים מסאנור, באתר הארץ, 6 בנובמבר 2001, כפי שהועלה באתר וואלה!
 34. עמוס הראל, תצלום: אליהו בן יגאל, החיילים מתאמנים, שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי נלחמים, באתר הארץ, 13 בפברואר 2010
 35. מפקדים, אתר חטיבת הצנחנים (לצפייה בדפדפן אקספלורר בלבד)
 36. אבי שאולי, גורו ההשקעות נפתלי מנדלוביץ' נמצא מת במכללת מגמות שוקי הון, באתר גלובס, 21 בפברואר 2012
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.