חוק גה-ליסאק

חוק גה-ליסאק, אחד מחוקי הגז האידאלי, אשר נוסח בשנת 1802 על ידי הפיזיקאי הצרפתי לואי ז'וזף גה-ליסאק, קובע כי עבור גז בנפח קבוע עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle \ V} , הלחץ והטמפרטורה קלווין) נמצאים ביחס ישר, כלומר: בהינתן גז שנפחו קבוע, ככל שנחמם אותו יותר לחצו יגדל, ולהפך.

ובניסוח מתמטי: עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle \ \frac{P_1}{P_2}=\frac{T_1}{T_2}} , או .

חוק גה-ליסאק הוא מקרה פרטי של משוואת הגז האידאלי לתהליך איזוכורי (שווה-נפח).

חוק אחר של גזים, הקרוי על שמו של גה-ליסאק, קובע שהיחס בין נפחי שני גזים לבין נפח התוצר המתקבל מתגובתם, אם גם הוא גזי, הוא מספר שלם קטן. על-סמך חוק זה, שגה-ליסאק גילה ב-1809, ניסח אמדאו אבוגדרו את השערתו, שהיא הבסיס לסטויכיומטריה של גזים.

ראו גם

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.