חוט משיכה

חוט השחלה, אשר מכונה גם חוט משיכה או סרט משיכה, הוא כלי אשר משמש חשמלאים לנתב חיווט חדש דרך קירות וצנרת חשמל קימת. מקובלים גם השמות שטולבנד או סטולבנד, אשר מקורם בגרמנית, Stahl Band. באנגלית הכלי מכונה Fish tape וגם Draw wire או Draw tape.

חוט השחלה מורכב מאוסף של חוטי פלדה גמישים וקפיציים המלופפים האחד סביב השני. על ידי השחלה זהירה, ניתן לנתב את החוט דרך צינור קיים. כמובן שמלכתחילה נדרש שבצינור יהיה מספיק מקום לחוט ההשחלה. עיקר הקושי הוא בפינות של זוויות ישרות, למשל בחיבור של קיר לתקרה. השימוש המיועד הוא להשחיל את הקצה עם הלולאה בצד הסיום של הכבל, למשל בשקע החשמל, או של רשת המחשבים, חדשים. על ידי דחיפה של חוט ההשחלה דרך הצנרת, מנסים להגיע למקום שבו כבר יש כבלי חשמל, טלפון, או תקשורת מחשבים. כאשר מגיעים למקום שבו הכבל החדש אמור להסתיים, מחברים את הלולאה לכבל החדש, ומושכים בחזרה. כאשר הכבל החדש הגיע לשקע החדש, מנתקים אותו מהלולאה של חוט ההשחלה, ויוצרים חיבור חשמלי ומכני לשקע. נסיון לחבר את הכבל החדש ללולאה של חוט ההשחלה כבר בתחילת התהליך לא יצלח שכן הוא יפגע בגמישות ובקפיציות של חוט ההשחלה ולא יאפשר לדחוף את החוט דרך הצנרת הקימת.

מבנה

בדרך כלל חוט השחלה שאינו בשימוש מלפוף סביב גליל פלסטיק. דבר זה מקנה להם עקומה טבעית, והיא זו שמאפשרת להם להיות נדחפים. על ידי דחיפות ומשיכות קלות של הגליל, ניתן לדחוף ולמשוך את קצה החוט אשר הוכנס לצינור קדימה ואחורה. החוט קשיח מספיק כדי שיוכל לנוע בכיוון שהוא מצביע עליו. בדרך זו ניתן להעביר אותו בקלות, יחסית, דרך המוביל, דהינו הצינור או החלל, הריק שבקיר. בידוד תרמי, מחסומי אש, וצנרת אינסטלציה, איורור, חימום, קירור, וכבלים חשמליים אחרים, ומכשולים אחרים מקשים על השימוש בחוט ההשחלה.

החוט מיוצר מחומרים כגון פלדה, פיברגלס או ניילון. לחוט קצה בצורת לולאה, או וו, כדי לאפשר למשתמש לכופף, או לקשור, אליו את הכבל המיועד. חיבור כזה צריך להיות חזק מספיק כדי שהכבל המיועד לא ישתחרר בעת משיכת כבל ההשחלה בחזרה, אך דק מספיק כדי שלא יסתום את הצינור באופן שלא יאפשר את המשיכה.

שימוש דו צדדי

ניתן להשחיל שני חוטי השחלה בצדדים מנוגדים. אם לאחד מהחוטים המושחלים יש קצה בצורה של וו פתוח, אחד החוטים יכול לתפוס את השני, ולהמשך חזרה. אם מחברים זמזם לאחד הקצוות, ניתן לקבל אינדיקציה קולית כאשר החוטים נפגשים.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.