חוות השומר

חוות השומר הוא בסיס טירונים צבאי השייך לחיל החינוך והנוער. בבסיס הטירונים מוכשרים טירונים משני סוגי אוכלוסיות מיוחדות: חוסן - המאופיינת בחוסר מוטיבציה לשירות, כמו זלזול בצו הגיוס הראשון, ומקא"ם - שעד היום נקראה נערי איתן. החיילים מוכשרים לרמת רובאות 02 לשירות ביחידות עורפיות וקדמיות. לטירונות שני סוגי הכשרות: מקצועית - המוציאה את החייל לאזרחות עם מקצוע ועדיפות להוצאה ישירות לקורס. סוג הכשרה שני, מסלול קרבי - הכשרה בתחום הבסיס כתוספת לטירונות הבסיסית, היא הכנה קרבית המוציאה את חיילי החווה לשירות קרבי משמעותי. הבסיס שוכן בגליל התחתון בקרבת היישוב אילניה. בבסיס מועברת טירונות צבאית ייחודית. מסלול טירונות זה ארוך יותר מיתר מסלולי הטירונות המיועדים לאוכלוסיות המיוחדות, ואורך בין עשרה לאחד עשר שבועות. בעבר נקרא המיזם בשם "נערי רפול", על-שם מקימו רפאל איתן. מאז נעשו שינויים רבים בבסיס, כשבראשם התאמת החייל למערכת הצבאית הסדירה, והוצאתו לשירות סדיר משמעותי.

היסטוריה

ערך מורחב – חוות סג'רה

בתחומה של "חוות השומר" נמצאת חוות סג'רה. אדמות החווה נרכשו ב-1899 על ידי חברת יק"א מיסודו של הברון הירש. החווה הוקמה ב-1900 כחווה להכשרה חקלאית בניהולו של אליהו קראוזה. החווה מהווה ציון דרך בתולדות היישוב: ארגון השמירה "בר גיורא", שהוקם כדי להעביר את השמירה על ההתיישבות העברית לידי יהודים, נטל על עצמו בשנת 1907 את כיבוש השמירה על הקולקטיב בחוות סג'רה מידי השומרים הצ'רקסים. המשימה הושלמה בהצלחה, וחוות סג'רה הפכה גם למרכז הארגון. ארגון זה היווה את הגרעין המייסד של ארגון השומר, שנוסד באפריל 1909 בכפר תבור. ומכאן שמה הנוכחי של החווה.

בינואר 1940 עלה לחווה גרעין "מצפה הגליל" של הפועל המזרחי שחכר את המקום באופן זמני, עד הקמת יישוב הקבע שלו, שדה אילן, בשנת 1949. ב-1948 הייתה החווה חלק ממערך ההגנה הקדמי במלחמת השחרור. בקרבות סג'רה כוחות קאוקג'י תקפו את החווה פעמים רבות אך נהדפו. על חומת החוות יש טבלת זיכרון ל-22 לוחמי גדוד 24 בחטיבת כרמלי שנפלו בקרבות אלה. המוסד החינוכי "חוות השומר" נוסד בשנת 1956, ופעל כמוסד חינוכי דתי[1], שהשתייך לארגון "הפועל המזרחי" עד שנת 1981.

חומת החווה ושער הכניסה הם משנת 1900. צמוד לחומה ישנה עמדת שמירה מבוצרת שנבנתה במאורעות 1936.

בסיס טירונים

כיום משמש המקום כבסיס לטירונים מאוכלוסיות מיוחדות בעלי קשיי הסתגלות. מטרת המסלול היא להעניק לחייל סביבה "מוגנת" בה יוכל לפתח יכולת הסתגלות, כל זאת תחת הסיסמה ודרך החיים של הבסיס - "בזכות האמונה באדם" - מונח המייחד את הבסיס משאר בסיסי הצבא תוך שימת דגש על החייל במרכז, טיפול מיוחד בתנאים. בבסיס ארבע פלוגות.

חוות השומר הוא בסיס טירונות לאוכלוסיית המקא"ם ומורכב מארבע מסגרות משנה בעלות אופי שונה. ישנן ארבע פלוגות טירונים: ארי, איתן, ברק ולהב. הפלוגות מחולקות ל"השכלה" ו"העשרה", כלומר חיילים הזקוקים להשלמת השכלת יסוד וחיילים שאינם זקוקים לכך.

  • פלוגת שחר- פלוגת מקא"ם חדשה שתיפתח בקרוב[דרושה הבהרה]. לחיילים בעלי קשיי הסתגלות משך הטירונות 5 שבועות בדומה למחו"ה אלון פלוגת סער.
  • פלוגת ברק היא פלוגת "השכלה" הקולטת חיילים הזקוקים להשלמת שנות לימוד.
  • פלוגת להב היא פלוגת "העשרה" הקולטת חיילים שאינם זקוקים להעלאת השכלת יסוד. (כיום הפלוגה סגורה)

שתי הפלוגות הללו מתגייסות במקביל, תהליך הקליטה של החיילים נעשה יחד והחיילים מתחלקים בין הפלוגות על פי נתוני ההשכלה (שקלול על פי נוסחה המשלבת את ציון ההוראה הראשוני, שנות הלימוד הפורמליות ודרוג פסיכוטכני ראשוני).

  • פלוגת ארי קולטת חיילים שאינם חיילי מקא"ם אלא כל"צ[דרושה הבהרה] בזמני גיוס נפרדים ועל כן מורכבת ממחלקות השכלה ומחלקות העשרה במסלול מועברים תוכני המסלול התקני של רובאי 02 בתוספת מורשת קרב. בנוסף, הטירונים מקבלים תוכני חינוך, הנוגעים לשואה, לערכים כלליים ולמלחמות ישראל. כמו כן יוצאים החיילים לסיורים בירושלים ובאתרי מורשת במדינה.
  • פלוגת איתן- פלוגה של מקא״ם שפועלת ביחד עם פלוגת ארי.

בנוסף קיימת בבסיס מחלקת קרביים, עבור חיילים שמעוניינים להשתבץ בתפקיד קרבי לאחר הטירונות. על החיילים לעבור חודשיים נוספים של טירונות טרום קרבית. אחוזי הנשירה בטירונות זו הם גבוהים ביותר.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.