חברת מזרח אפריקה הבריטית

חברת מזרח אפריקה הבריטית (באנגלית The Imperial British East Africa Company (IBEAC)) הייתה החברה המנהלת של מדינות מזרח אפריקה הבריטית שהיו תחת השלטון הקולוניאליסטי הבריטי (בערך שטח קניה המודרנית). חברת מזרח אפריקה הבריטית הייתה התאחדות כלכלית שנוסדה במטרה לפתח מסחר אפריקאי באזורים שתחת השלטון הקולוניאלי של בריטניה. החברה הוקמה לאחר ועידת ברלין ב-1885 על בסיס חברת המסחר של סר ויליאם מקקינון באזור ובהובלתו האישית. בסך הכל, החברה פיקחה על שטח של כ-639,000 קמ"ר לאורך החוף המזרחי של היבשת. העיר מומבסה הייתה מרכז חשוב לפעולות החברה, אשר משרדיה הראשיים מוקמו כ-80 קילומטר דרומה בשימוני.

היסטוריה

בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-19 האימפריאליזם המערבי החל לחדור לעומק אפריקה ולהשתלט על שטחים רבים ככל הניתן. אזור מזרח אפריקה וזנזיבר בפרט משכו את עיניהן של הקיסרות הגרמנית והאימפריה הבריטית כאחד. כתוצאה מהמתיחות, נערכה ועידת ברלין, שבה הוחלטה חלוקת כלל אפריקה למושבות קולוניאליסטיות. בריטניה עצמה השקיעה רבות בדרום אפריקה, ולכן השלטון תמך בהקמת חברה מסחרית שתשלוט ותפתח את אזור מזרח אפריקה.

החברה הוקמה רשמית ב-4 באפריל 1888 בלונדון וניתן לה צ'ארטר מלכותי על ידי המלכה ויקטוריה ב-6 בספטמבר 1888. מלבד האחריות לשליטה על הייצוא והניהול של סחורות וחקלאות בקולוניה, הופקדה החברה גם לפתח ולבנות קווי רכבת שיחברו את מומבסה לאגם ויקטוריה. בשנים שלאחר מכן התפתחו מתחים ופילוגים פנימיים רבים, שפגעו בעבודת החברה והביאו אותה לכדי בעיות כלכליות עצומות.

החברה הועברה לניהול משרד החוץ הבריטי ב-1 ביולי 1895, ובוטלה רשמית בשנת 1896. השלטון הוא זה שכבר סיים את בניית קו הרכבת בין מומבסה לאגם ויקטוריה.

מקורות

לקריאה נוספת

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.