חבל אוסטיה

חבל אוסטיהרוסית: Осетия) הוא חבל ארץ באזור הקווקז. האזור מתחלק לשני חלקים עיקריים. הראשון, דרום אוסטיה, הוא רפובליקה על פי הכרזה עצמית, בתוך הגבולות המוכרים בינלאומית כגאורגיה. השני, רפובליקת צפון אוסטיה - אלניה, שברוסיה. צפון אוסטיה-אלניה מתחלקת אף היא לשני תת-חלקים: אלניה - מחוז אוטונומי סובייטי לשעבר וצפון אוסטיה.

מוצא העם האוסטי הוא ככל הנראה מאזור מרכז אסיה ואיראן של היום וכן השפה האוסטית היא שפה השייכת למשפחת השפות האיראניות. העם עבר לאזור זה כנראה בעת מסעות הכיבוש המונגוליים בראשות ג'ינגיס חאן שהתרחשו באזור זה והם ככל הנראה גרמו למעבר זה של אזרחים לאזור אוסטיה של היום.

האזור מיושב על ידי בעיקר אוסטינים השייכים לכנסייה האורתודוקסית הרוסית (82% מכלל אוכלוסייה) וכן מוסלמים.

החלקים הצפוניים של החבל סופחו על ידי האימפריה הרוסית ובשנת 1784 הם הקימו מבצר ולדיקווקז. החלקים הדרומיים של החבל סופחו רק בשנת 1930. בשנת 1842 הכריזו הרוסים על הקמת אוקרוג אוסטיה במסגרת מלכות המשנה של הקווקז. האוקרוג, שכלל את צפון אוסטיה ודרום אוסטיה, התקיים עד לשנת 1918. בשנת 1922 החבל חולק בין רוסיה הסובייטית לבין הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית הגאורגית.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.