חבורת הקווטרניונים

חבורת הקווטרניונים היא חבורה לא אבלית מסדר 8. מקובל לסמן את החבורה Q8 או פשוט Q.

ניתן להציג את החבורה כך: . זוהי הצגה נוחה, אך בזבזנית של Q. למעשה החבורה נוצרת גם על ידי שני איברים בלבד, וניתן להציגה כ-. x, y הם כל שניים מבין i, j, k. לוח הכפל של החבורה הוא:

×11iijjkk
1 11iijjkk
1 11iijjkk
i ii11kkjj
i ii11kkjj
j jjkk11ii
j jjkk11ii
k kkjjii11
k kkjjii11

חברות הקווטרניונים עומדת בבסיס אלגברת הקווטרניונים של המילטון עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle \mathbb{H}} . האחרונה היא אוסף הצירופים הלינאריים מעל הממשיים של איברי חבורת הקווטרניונים. כלומר: .

הצגה לינארית

חבורת הקווטרניונים ניתנת להצגה לינארית כתת חבורה של עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle \ \mathrm{SL}_{2}(\mathbf{C})} , החבורה הלינארית המיוחדת מסדר 2 מעל המרוכבים, הכוללת את איברי החבורה הלינארית הכללית שהדטרמיננטה שלהם היא 1:

הצגה נוספת של Q היא כתת-חבורה של , חבורת המטריצות 2×2 מעל השדה הסופי מסדר 3 (שאיבריו הם ):

עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle 1 \mapsto \begin{pmatrix} 1 & 0 \\ 0 & 1 \end{pmatrix}, \quad i \mapsto \begin{pmatrix} 1 & 1 \\ 1 & -1 \end{pmatrix}, \quad j \mapsto \begin{pmatrix} -1 & 1 \\ 1 & 1 \end{pmatrix}, \quad k \mapsto \begin{pmatrix} 0 & -1 \\ 1 & 0 \end{pmatrix}}

הצגה זו מראה ש-Q היא תת חבורה נורמלית מאינדקס 3 של (שהסדר שלה הוא 24).

תכונות

חבורת הקווטרניונים היא החבורה הקטנה ביותר שהיא המילטונית - חבורה לא אבלית שכל התת-חבורות שלה הן נורמליות. כל חבורה המילטונית מכילה את חבורת הקווטרניונים.

המרכז של החבורה הוא {1, −1}. חבורת המנה ביחס למרכז וחבורת האוטומורפיזמים הפנימיים של חבורת הקווטרניונים איזומורפיות לחבורת הארבעה של קליין. חבורת האוטומורפיזם הכללית איזומורפית לחבורה הסימטרית S4 וחבורת האוטומורפיזם החיצונית ל-S3.

ראו גם

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.