ז'אן-בטיסט ז'וזף פורייה

ז'אן-בטיסט ז'וזף פורייה
Jean Baptiste Joseph Fourier
לידה 21 במרץ 1768
פטירה 16 במאי 1830
ענף מדעי מתמטיקה
ארצות מגורים צרפת
תרומות עיקריות
ידוע בשל טור פורייה והתמרת פורייה

ז'אן-בטיסט ז'וזף פורייה (צרפתית: Jean Baptiste Joseph Fourier; 21 במרץ 176816 במאי 1830) היה מתמטיקאי, פיזיקאי, מהנדס ואיש ציבור צרפתי.

פורייה השתתף במהפכה הצרפתית. לאחר המהפכה היה אחד מיועציו של נפוליאון וסייע לו בכיבושיו. לתקופת מה היה המושל של מצרים התחתונה, לאחר כיבוש מצרים בידי צבא נפוליאון ב-1798.

תרומות למתמטיקה

ידוע בשל טור פורייה שפיתח להצגה של פונקציות, ובשל התמרת פורייה – סוג של התמרות אינטגרליות שנועד גם הוא לפתור משוואות דיפרנציאליות חלקיות. פורייה פיתח טורים אלו על מנת להיעזר בהם בפתרון של משוואות דיפרנציאליות חלקיות.

להתמרות וטורי פורייה תרומה רבה לעיבוד אותות ספרתי (DSP).

אפקט החממה

עסק בתאוריה האנאליטית של החום. ב-1824 פרסם בכמה מאמרים מסקנה, שגוף בגודל של כדור הארץ במרחק של יחידה אסטרונומית אחת מהשמש היה צריך להיות קר יותר מאשר כדור הארץ למעשה. חישוביו של פורייה הביאו אותו להניח כי באטמוספירת כדור הארץ נאגרת אנרגיה שבאה לידי ביטוי כחום. על פי פורייה הדבר מוכיח קיומן של מולקולות גז באוויר, כאלה המאפשרים אגירה כזו של חום.

האפקט המדובר ידוע כיום בשם "אפקט החממה".

מונחים הקרואים על שמו

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.