זימרילים

זימרילים היה מלך מארי בערך בין השנים 1761-1775 לפני הספירה. הוא היה בנו של חדניאדו שהשתייך למשפחת המלוכה של המלך יחדונלים. אמו הייתה אדודורי אחותו של המלך דדיחדון שהיה מלך של שבט רבום, מבני ימין. בשנה הראשונה למלכותו נחתם מכתב שבו מצוינים פרטי הוריו, לאחר מכן החליט כנראה ליחס את עצמו ליחדונלים, ובהתאם לכך הוכנו חותמות חדשות[1].

לאחר שיחדונלים נרצח על ידי אנשי חצרו, הוא ברח לימחד ( שבירתה הייתה חלב). מלך אשור שמשי-אדד הראשון השתלט על מארי ומינה את בנו ישמח-אדד לשליט העיר. לאחר מותו של שמשי אדד הראשון חזר זימרילים והשתלט מחדש על מארי בעזרתו של מלך ימחד ירים-לים הראשון.

זימרילים שלט במארי כ-13 שנה ועל אזורים סמוכים לאורך הפרת ועמק החבור. הוא כרת פעם אחת ברית עם חמורבי מלך בבל נגד אשנונה. כל הידוע לנו על חייו של זימרילים מקורו בלוחות טין שהתגלו בארכיון של מארי. בתקופת מלכותו הוא מארי סבלה מפשיטות של בני ימין שנהגו לפשוט על אזורים שבין מארי תרקה וושַגַרַתֻם, בזזו את הצאן ולעיתים התיישבו במקום. זימרילים נלחם בהם, הוא הרג את שר הצבא דוידום ואת המלכים של בני ימין. חשיבותו של הניצחון הביאה לכך שלפחות שתיים משנות מלכותו נקראו על שמו[2].

הוא נישא לשיבתו, שהייתה נסיכה מימחד, ונולדו לו לפחות שמונה בנות מנשים שונות. חלק מבנותיו התחתנו עם שליטים מקומיים ושתי בנות הפכו לכוהנות. מארי נכבשה על ידי חמורבי שבזז אותה, ומאז שמו של זימרילים נעלם מהעדויות ההיסטוריות.

לקריאה נוספת

  • משה ענבר, השבטים האמוריים במארי, אוניברסיטת תל אביב, 1985, עמ' 58 - 70.
  • SASSON, J. M. (1998). "The king and I. A Mari king in changing perceptions " Journal of American Oriental Society 118(4): 453-470.
  • CHARPIN, D. (1992) "Les legendes de sceaux de Mari: Nouvelles Données" in: YOUNG, G.(ed.) Mari in restrospect, Eisenbrauns, pp.59-76

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. משה ענבר, נבואות, בריתות ושבטים בתעודות מארי, מוסד ביאליק, 2007, עמ' 16
  2. הערך "בנימין" אנציקלופדיה מקראית, כרך ב, עמ' 264


This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.