זיגוראת

זיגוראתאכדית: ziqqurratu, זקור, בולט) הוא סוג של מגדל מונומנטלי מטיפוס שהוקם במיוחד במסופוטמיה (אזור עיראק המודרנית) בממלכות שומר, אכד, עילם, בבל ואשור, החל מ-2,500 שנה לערך לפני הספירה ועד המאה ה-5 לפני הספירה לערך.

מקור השם

מקור השם למבנה הוא במילה האכדית ziqqurratum. השורש של המילה באכדית הוא זק"ר, שפירושו "להיות גבוה, בולט" המתאים למגדל (בדומה לפועל העברי "להזדקר"). האות ת' בסוף המילה מציינת באכדית, כמו בכל השפות השמיות, את הנקבה. תעתיק אפשרי נוסף לשם בעברית הוא זיקוראת.

מבנה

הזיגוראת בנוי במדרגות, כאשר בסיסו רחב והוא הולך וצר כלפי מעלה. חלק מהזיגוראתים נבנו במבנה רבוע, כפירמידה וחלקם, בעיקר המאוחרים שבהם, במבנה עגול. העלייה לזיגוראת הייתה על גבי גרמי-מדרגות שנבנו מחוץ למבנה. תוכן המגדל היה ריק או ממולא בעפר.

מטרה

מטרת בניית הזיגוראת הייתה פולחנית ויועדה להנציח את השליט וליצור מיזם בו היו שותפים והתגאו כל תושבי העיר. הד למטרות אלה ניתן למצוא בסיפור מגדל בבל בבחינת "נעשה לנו שם". ההיסטוריון היווני הרודוטוס (484-425 לפני הספירה) הִרבּה לטייל במזרח, ראה זיגוראתים ותיאר אותם כמקדשים הבנויים על מדרגות אחדות ומשקיפים על העיר כולה. כמו כן הועלתה השערה שהמגדל היה חיוני על מנת לאפשר לנכבדי העיר ולכהנים להימלט לגובה בשעת שטפון, שהוא תופעה נפוצה באזורי המישור של מסופוטמיה. השטפונות באזור עזים וגובה המים גבוה מבית-חומר רגיל בן קומה אחת[1]. מטרה נוספת יכלה להיות הקרבת קורבנות בגובה רב, כך שהעשן וניחוח הקרבנות עלה ישירות השמיימה.

שרידים ותיעוד

עד היום התגלו בחפירות ארכאולוגיות שרידי 32 זיגוראתים באזור עיראק, אולם טרם נמצא שריד למקדש שהיה אמור להיות בראש המגדל או בבסיסו. עם זאת נמצאו כתובות עתיקות הנוגעות לבניית זיגוראתים כגון כתובת המשויכת לאביו של נבוכדנצר השני, המספרת שהאל מַרְדֻךְּ ציווה עליו לשקם את הריסות העיר בבל ואת מגדל א-תמנ-אנקי (בית יסוד השמים והארץ). הוא פקד להכין לבנים שרופות, להביא ביטומן ולהגיע עד לשמים. בניית אותו מגדל מונצחת, לדעת רבים מהחוקרים, באפוס הבריאה הבבלי, אנומה אליש. ייתכן שסיפור מגדל בבל קשור לאחד ממגדלים אלו, שבנייתו הופסקה. גם שרידי המגדל היו גבוהים פי כמה מבתי התושבים שהיו בני קומה אחת.

בתרבות

ציירים רבים דימו את מגדל בבל בדמות זיגוראת, דוגמה טובה היא ציוריהם של פיטר ברויגל האב וגוסטב דורה למגדל בבל.

גם מבנים שנבנו לאחר התקופה העתיקה ניסו להעתיק את מבנה הזיגוראת וקיימים מבנים רבים המחקים זיגוראת רבוע או מעוגל כחלק מהעיצוב (כגון מטה הנשיונל ג'יאוגרפיק בוושינגטון). אחת הדוגמאות השאפתניות ביותר לבנות זיגוראת מודרני היא התכנון לארמון הסובייטים, שלא הושלם, במוסקבה.

קישורים חיצוניים

לפורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

הערות שוליים

  1. Harriet Crawford, Sumer and the Sumerians, Cambridge University Press, (New York 1993), ISBN 0-521-38850-3. עמוד 73
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.