זיבה

אין לבלבל ערך זה העוסק במחלת משגל עם הערכים העוסקים במושגים ההלכתיים זב וזבה.

זיבה
תינוק עם דלקת לחמיות חריפה כתוצאה מהידבקות במחלת הזיבה במהלך המעבר בתעלת הלידה
שם בלועזית Gonorrhea
קישורים ומאגרי מידע
eMedicine article/782913 
MedlinePlus 007267

זיבהלועזית: גונוריאה, Gonorrhoea) היא מחלת משגל הפוגעת בעיקר באיברי הרבייה, אך במקרים מסוימים גם באיברים נוספים הכוללים ריריות, דוגמת: הלוע והעיניים. הגורם למחלה הוא החיידק Neisseria gonorrhoea (ניסריה גונוריאה).

תסמיני המחלה מתפתחים לרוב תוך יומיים עד חמישה לאחר ההדבקה (אם כי ישנם מקרים שבהם התסמינים מופיעים רק כעבור מספר חודשים), וכוללים כאב בזמן הטלת השתן, הפרשת מוגלה מן איברי הרבייה, או הגרון, וכן דלקת באיברים המוצנעים. ללא טיפול עלולה הדלקת להתפשט דרך מערכת הרבייה של האישה ולגרום לדלקת ואף לעקרות או הריון חוץ-רחמי; אצל הגבר היא עלולה לגרום להיצרות באיברי הרבייה ודלקת בלוטת הערמונית. סיבוכים מאוחרים של המחלה כוללים דלקת מפרקים, דלקת שסתומי הלב ודלקת הלחמית.

כמו כן יש לציין כי בקרב אישה החולה בזיבה, אשר נמצאת בהריון, עלולה המחלה לעבור לתינוק בזמן מעברו בתעלת הלידה ולגרום אצלו לדלקת בלחמיות, אשר ללא טיפול עלולה לגרום לפגיעה בראייה ואף לעיוורון.

אבחון וטיפול

כיום נהוג להשתמש במספר שיטות לזיהוי החיידק, הן מולקולריות והן שיטות של בקטריולוגיה קלאסית:

הטיפול במחלה הוא באמצעות נטילת אנטיביוטיקה. בעבר השתמשו לצורך כך בתרופות מקבוצת הפניצילין, אך לאור הופעתם של חיידקים עמידים בפני פניצילין ונגזרותיו, משתמשים כיום בתרופות מקבוצת הצפלוספורין.

במסורת היהודית קיימת תופעה בעלת שם זהה לזיבה אך תסמיניה שונים. אין היא נחשבת למחלה כלל ועיקר. וכאשר חולה בה אדם מהעם היהודי, אזי היא סימן לטומאה וגורמת לחולה בה להיחשב כאב הטומאה. להרחבה עיין בערך טומאה וטהרה.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.