זוויג

על מנת להתאים דף זה למכלול דרוש לבצע בו תיקון כבד. הדף הועבר לטיפולם של עורכי אספקלריה.
אנחנו כאן בשבילך! אם הערך נחוץ לך, תוכל להגיש בקשת טיפול לעורכי אספקלריה, גש ללשונית שמימין לתיבת החיפוש, מתחת "רענון" מופיע "בקש טיפול". יש למלא את הסיווג המתאים. אם אין כזה, בחרו: שונות.

זוויג (זְוִיג; בלועזית: Sex) הוא מונח במדעי החיים המתאר את סיווגו של אורגניזם (למשל בעל חיים או צמח), כנקבי או זכרי. נקבה היא יצור, שמייצר תאי ביצית וזכר הוא יצור חי, שבבגרותו מייצר תאי זרע (אלא אם כן, פתולוגיה מפריעה לו בזה).

אצל אורגניזמים רבים, זוויג הייצור נקבע בעזרת כרומוזומי זוויג. אצל יונקים, למשל, לזכר יש כרומוזום Y אחד ו-X אחד ואילו אצל הנקבות, שני כרומוזומי X. אצל עופות, אצל זבובים ואצל דבורים, קיימים כרומוזומי זוויג אחרים. יש גם יצורים, שזוויגם לא נקבע בעזרת כרומוזומי זוויג, כמו התנינים, שאצלם יש קביעת זוויג תלוית טמפרטורה או אצל עצים מסוימים, שבהם הזוויג משתנה במהלך החיים.

אצל רבים מהיצורים המקיימים רבייה זוויגית, קיימים בין שני הזוויגים עוד הבדלים מלבד היותו של אחד מהם מיצר תאי זרע והשני תאי ביצית. הבדלים אלו הם לרוב גם הבדלים אנטומיים וגם הבדלים באורח החיים. למשל, לבד מההבדלים האנטומיים באברי הרבייה הזכר חזק מהנקבה, לא נכנס להריון, לא מניק ובהרבה מהיונקים גם אינו מטפל כלל בצאצאים, בניגוד לנקבה.

לא לכול היצורים החיים יש חלוקה לזוויגים. ישנם גם יצורים שהם אנדרוגנים, דהיינו, שכל פרט בוגר ובריא בהם מייצר גם תאי זרע וגם תאי ביצית וישנם יצורים, שמתרבים רק ברבייה אל-זוויגית.

רקע לשוני

במשמעותו זו, "זוויג" מקביל למילה "מין" הנהוגה בשימוש הכללי של השפה העברית.

ההזדקקות למילה נוספת עלתה כי המילה "מין" בעברית משמשת גם כשמה של דרגת הבסיס במערך המיון של עולם הטבע. וכן להבדיל מהמשמעות הנפוצה של המילה כתיאור לאישות בשפה העברית.

במדעי החברה נהוג להשתמש במונח מגדר, בחלוקה התרבותית-חברתית בין גבר לאישה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.