זוגיות

על מנת להתאים דף זה למכלול דרוש לבצע בו תיקון כבד. הדף הועבר לטיפולם של עורכי אספקלריה.
אנחנו כאן בשבילך! אם הערך נחוץ לך, תוכל להגיש בקשת טיפול לעורכי אספקלריה, גש ללשונית שמימין לתיבת החיפוש, מתחת "רענון" מופיע "בקש טיפול". יש למלא את הסיווג המתאים. אם אין כזה, בחרו: שונות.

זוגיות היא מערכת יחסים הדוקה בין שני פרטים. מאפיין בולט, אם כי לא הכרחי, של זוגיות הוא אישות בין בני הזוג.

זוגיות באדם

זוגיות באדם מתקיימת במגוון רחב מאד של דרכים, והיא כוללת אמון בין הצדדים, מגורים משותפים, מחויבות, והקמת משפחה. בניית קשר זוגי היא תהליך הדרגתי המחייב ויתורים כאלה או אחרים מכל אחד מהצדדים, ששיאו הוא הקמת משפחה, בדרך של נישואים. קשר זוגי מגיע לסיומו בהחלטה של אחד הצדדים לסיימו, או בהסכמה ביניהם על סיום הקשר. כאשר הזוגיות הפכה לקשר פורמלי באמצעות נישואים, פירוקה דורש אף הוא צעד פורמלי של גירושים.

זוגיות היא סטטוס, ולכן יש לה משמעויות פורמליות גם ללא מיסוד פורמלי. היותם של בני זוג ידועים בציבור - סטטוס המשקף זוגיות הדוקה, נובע מהתנהגותם היומיומית, ללא כל צעד פורמלי או טקס המלווים זאת. התנאים הנדרשים להכרה בזוגיות תלויים בהקשר. בפקודת מס הכנסה, למשל, מוגדר בן זוג: "אדם נשוי החי ומנהל משק בית משותף עם מי שהוא נשוי לו", כלומר נדרשת פורמליות גבוהה (נישואים) וגם התנהגות הולמת (ניהול משק בית משותף).

שיפור זוגיות

קיימות דרכים אחדות לשפר זוגיות וקשרים בין-אישיים, ובהן פניה ליועץ זוגי.

אינטימיות בזוגיות

זוגיות, או יחסים אינטימיים, הם יחסים בזוגיות, ומתקיימים בין כל שני אנשים מאד קרובים, המחבבים מאד זה את זה. יחסים אינטימיים מהווים תפקיד מרכזי בחיי האדם; לבני האדם יש רצון אוניברסלי להיות שייכים ולאהוב, והוא מתממש ביחסים אינטימיים. היבט חשוב של יחסים אינטימיים הוא הקשר האינטימי הפיזיקלי, שמאופיין במשיכה, תשוקה ואישות. המאפיינים של יחסים אינטימיים כוללים התנהגות מתמשכת של יחסי גומלין ותלות הדדית, התקשרות שחוזרת על עצמה, משיכה רגשית והגשמה. יחסים אינטימיים ללא אישות קיימים בין חברים רוחניים.[1]

יש מספר שלבים ליחסים אינטימיים: ההתחלה של שלבי ההתפתחות (משיכה ומפגשים ראשונים), תחזוק המשיכה והקשר (סלחנות), תחזוק הלחץ (קונפליקט שמתפתח או בגידה), וסיום (מודל של פתרון).[1]

מיסוד זוגיות

קשרים חברתיים זוגיים שונים בין שני אנשים:

זוגיות בבעלי חיים

בבעלי חיים הזוגיות מתבטאת במגוון רחב מאד של דרכים,וכוללת לעיתים גם קשרים המתאפיינים בנאמנות הדדיתו וחיבה פיזית ורגשית. החיבה הפיזית עשויה להתבטא בין השאר במחוות של אהבה וברבייה, והמחויבות מתבטאת בגידול משותף של הצאצאים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1 2 מתוך Miller, Rowland & Perlman, Daniel (2008). Intimate Relationships (5th ed.). McGraw-Hill. ISBN 978-0073370187
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.