זאב ערבות

זאב ערבות
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה טורפים
משפחה כלביים
סוג כלב
מין 'זאב ערבות'
שם מדעי
Canis latrans
תחום תפוצה

זאב ערבות או קוֹיוֹט[1] (שם מדעי: Canis latrans), מין בסוג כלב (Canis). זאבי ערבות נפוצים בצפון אמריקה. הם יכולים לצוד בקבוצות קטנות, אך לרוב הם צדים לבד. תוחלת חייו של זאב הערבות היא כ-6 שנים.

אנטומיה

גובהו של זאב הערבות פחות מ-0.6 מטר, אורך גופו וראשו 70–97 ס"מ ואורך זנבו 30–38 ס”מ.

צבעו משתנה מאפור לחום צהבהב עם גוון אדמדם לפעמים. בצוואר ובבטן צבעו לבנבן. אוזניו ואפו של זאב הערבות נראים ארוכים ומחודדים במיוחד ביחס לגודל של הראש. משקלו נע בין 9 ל-22 ק"ג, כ-14 ק"ג בממוצע. ניתן לזהות את זאב הערבות לפי זנבו העבה שלעיתים קרובות מוחזק נמוך לרצפה. זאב הערבות הוא בעל חיים רזה מאד ועשוי להיראות כאילו אינו מקבל תזונה מספקת אף אם הוא בריא. הקויוטים המזרחיים גדולים יותר, כנראה בגלל הכלאות עם זאבים שאירעו לאחר נדידתם מזרחה לכיוון ניו אינגלנד. הקויוטים המזרחיים, כמו זאבים ובניגוד לקויוטים אחרים, אינם מפחדים לתקוף בעל חיים גדול מהם, ולכן קורים מקרים שבהם הקויוטים המזרחיים תוקפים גם בני אדם.

התנהגות

לזאבי ערבות כושר הסתגלות גבוה מאד ולכן הם חיים במגוון בתי גידול, כולל בתוך ערים.[2] התנהגותם יכולה להיות מושפעת מאד מהמקום בו הם גרים, אך בדרך כלל הם חיים וצדים לבד או בזוגות מונוגמיים (לדוגמה, בפארק הלאומי ילוסטון, לפני תחילת פרויקט ההשבה של הזאב המצוי ב-1995, הם החלו למלא את הנישה האקולוגית של הזאב, וצדו בקבוצות כדי להרוג טרף גדול).

זאבי ערבות מתרבים בסביבות חודש פברואר ו-4–6 גורים נולדים בסוף אפריל או בתחילת מאי. הגורים נולדים עיוורים ולאחר כ-10 ימים הם פוקחים את עיניהם. שני ההורים (ולפעמים צעירים שלא התפזרו מהשנה הקודמת) מסייעים להאכיל את הגורים. תקופת ההנקה היא כ-5–7 שבועות. הם מגיעים לבגרות בגיל שנה.

גלריה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מילון בעלי חיים נכר (תשל"ב), 1972. האקדמיה ללשון העברית
  2. ג'והאנה קליין, ניו יורק טיימס, זאבי הערבות עשויים לכבוש את דרום אמריקה, באתר הארץ, 4 ביוני 2018
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.