ועידת רבני אירופה

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ועידת רבני אירופה הוא ארגון רבני אורתודוקסי הגדול והמרכזי של אירופה. הוועידה מאחדת יותר מ-700 רבנים של קהילות ובתי כנסת מרכזיים באירופה.

היסטוריה

ועידת רבני אירופה נוסדה בשנת 1956 ביוזמתו של הרב הראשי לבריטניה סר ישראל ברודי, כדי להחיות את שארית הקהילות היהודיות ביבשת אירופה לאחר השואה. הרב ברודי נתמך על ידי הרב הראשי של צרפת יעקב קפלן, הרב הראשי של הולנד אהרון שוסטר[1] והרב הבכיר הספרדי באנגליה חכם גאון. הוועידה מתכנסת פעם בשנתיים באחת ממדינות אירופה.[2] הכנס הראשון התקיים בשנת 1957 באמסטרדם. הכנס הרביעי התקיים בשנת 1963 בבזל.[3]

הארגון מנוהל על ידי ועדה מתמדת של 35 חברים שנפגשת פעמיים בשנה באחת מבירות אירופה. המפגש כולל מלבד הדיונים הפנימיים, ביקור בקהילה היהודית המקומית ופגישות פוליטיות עם הממשלה של המדינה המארחת. חברי הוועדה המתמדת הם הרבנים הראשיים של מדינות אירופה וערים מרכזיות שבהן וכמו כן הדיינים הבכירים. הכנס הכללי של כל הרבנות מתקיים אחת לשנתיים לו מוזמנים הרבנים הראשיים וכלל רבני הקהילות. הוועידה נועדה להגן על זכויות קיום אורח חיים דתיים של יהודים באירופה ומשמיעה את קולה של יהדות יבשת אירופה. הארגון היה מעורב בהגנה על זכויותיהם של היהודים לקיים שחיטה על פי ההלכה יהודית ולמול את בניהם על פי מסורת היהדות. הוועידה משמשת גם כסמכות רבנית קולגיאלית ומספקת אישורי כשרות, פיקוח על הליכי גירות וגיטין, בירור מעמד ואישות והחלטות רבניות משפטיות המשפיעות על הקהילה היהודית הרחבה. במשך השנים הוועידה תמכה בקהילות אירופה במגוון שאלות ואתגרים ועזרה בגיוס מועמדים להנהגה הדתית המתאימה. הוועידה גם הקימה מחלקה לבניית ושיפוץ מקוואות שבנתה כבר שנים עשרה מקוואות ברחבי אירופה.

הנהלה

הנשיא הנוכחי של ועידת רבני אירופה הוא הרב הראשי למוסקבה, פנחס גולדשמידט, שכיהן כיו"ר הוועדה המתמדת במשך יותר מעשר שנים. ונשיא העמית הוא הרב הראשי לבריטניה אפרים מירוויס (תפקיד זה אויש בעבר על ידי הרב הראשי לבריטניה הקודם, ד"ר יונתן זקס). בתפקיד יו"ר הנשיאות כיהנו הרב יוסף סיטרוק והרב הלורד עמנואל יעקובוביץ, הרב הראשי של בריטניה.

מנכ"ל הוועידה מאז הקמתה היה הרב משה (מוריס) רוז, שהוחלף ב-2001 על ידי הרב אבא דונר, שנפטר בשנת 2011. מאז הארגון מתנהל בראשות נשיאו, בתחילת שנות ה-2000 נוצר תפקיד חדש - המנהל הרבני, אותו מאייש מאז הרב משה לבל, והמנכ"ל מאז 2013 הוא הרב משה לוין מפריז, בעבר דובר הרבנות הראשית לצרפת (כיום יועץ לרב הראשי של צרפת חיים קורסיה). הם נעזרים בעבודתם במזכ"ל הרב עקיבא יוסוביץ.

ארגוני בת

בית דין אירופה

בית הדין הכלל אירופי הוקם לפני למעלה מ -15 שנים כיוזמה של הרב הראשי לבריטניה עמנואל יעקובוביץ', ברון יעקובוביץ', שהיה אז נשיא ועידת רבני אירופה, כמענה לצורכי קהילות באירופה שבהן לא תפקד בית דין רבני קבוע. בראש בית דין אירופה עומד כיום הדיין חנוך ארנטרוי שעמד בראש הרכבי בתי הדין הרבניים המכובדים בלונדון במשך 30 שנים ולפני כן במנצ'סטר. דיין ארנטרוי הוא הסמכות ההלכתית הבכירה הבלתי מעורערת באירופה. בנוסף בית דין אירופה מעסיק דיינים מבתי דין מכובדים וקבועים באירופה. בית הדין מספק שירותים משפטיים יהודים על פני מגוון רחב של ערים אירופאיות. בעוד משרדי בית הדין בבזל, שווייץ, הוא משרת יחידים וקהילות מהמדינות הבאות: גרמניה, פולין, בולגריה, צ'כיה, סלובקיה, אוסטריה, הונגריה, רומניה, טורקיה, נורווגיה, שוודיה, דנמרק ופינלנד. שירותים כוללים: פיקוח על גיטין, פיקוח על אימוץ וגרות, בוררות וגישור ויישוב סכסוכים קהילתי.

EEK

ועד כשרות שע"י רבני מזרח אירופה הוקמה על ידי ועידת רבני אירופה על מנת לספק פיקוח כשרות בסטנדרט אחיד ולעזור לרבנים מקומיים בארגון ופיקוח על ייצור והספקת אוכל כשר. ארגון זה שומר על קשר רציף עם ארגוני ורשויות הכשרות ברחבי העולם כדי לספק כשרות מוכרת לצרכן ומוכר ברבנות הראשית לישראל כגוף המאושר להענקת כשרות למוצרים שמיובאים לישראל.[4] הארגון הוקם בשנת תשע"ד על מנת להחליף גוף קודם בעל מטרות זהות שפעל מסוף שנות ה-90 של המאה העשרים תחת השם ECK, ומנוהל על ידי הרב גדליה קולטאניוק.

Hulya

ארגון "חוליה" הוקם בשנת 2010 בלוקסמבורג על ידי יו"ר הוועדה המתמדת דאז הרב פנחס גולדשמידט, על מנת לסייע בהכשרה רבנים, פיתוח קהילתי ולהעניק לרבנים כישורים עדכניים לעבודה בסביבה אירופאית מודרנית. "חוליה" ממומן בעיקר על ידי 'קרן מתנאל' מלוקסמבורג ומשרדיה ג"כ בלוקסמבורג.

לא תשכח

ארגון "לא תשכח" האירופאי הוקם בשנת 2006 כפרויקט משותף של ועידת רבני אירופה והוועידה לתביעות יהודיות חומריות נגד גרמניה. מטרתו להבטיח את שימורם של בתי קברות יהודים וקברות אחים ברחבי יבשת אירופה. יוזמה זו, התחילה עם הקמת מאגר מידע נגיש לציבור של כל הקבורה היהודית באירופה, הכולל כיום את הפרטים של מעל 9,000 בתי קברות וקברות אחים. פרויקט לא תשכח גם מקבץ את מכלול החוקים הלאומיים ובינלאומיים השונים והחלטות מנהליות המשפיעות על אתרים אלה כדי לשמש כנקודת התחלה להגנה טובה יותר ושימור המורשת היהודית באירופה.

מטרה מרכזית של הפרויקט היא להפעיל אירופאים צעירים, להחיות את ההיסטוריה של אירופה ולעודד ולהטמיע ערכים של אחריות אזרחית וכבוד הדדי. הפעילות נותנת לצעירים יהודיים תובנה חשובה בתרבותם היהודית ומגייס אנשים צעירים לדאוג למורשת המשותפת שלהם. הפרויקט הוא סביב בתי קברות יהודים – שהם עדות פיזית לקהילות פאר יהודיות מעבר לא רחוק - והפעילות המעשית היא חלק מלמידה חווייתית משמעותית על שואת קהילות אירופה לדור הצעיר. קבוצות של אנשים צעירים שהוכשרו על ידי לא תשכח כבר החלו לבקר אלפי אתרי הקבורה יהודים ברחבי אירופה. קבוצות אלה אוספות מידע חיוני על היסטורית החיים היהודים המקומיים, הם מצלמים ומתעדים כל בית קברות, מתוך מחויבות לשמר ולהגן על אתרים חשובים אלה.

אפליקציית אירועים יהודיים מ א' ועד ת' - מצא טוב

אפליקציית מצא טוב היא אפליקציית אירועים יהודיים מא' ועד ת' - האפליקצייה נותנת לכל אחד ואחת בכל מקום בעולם את האפשרות למצוא טוב יותר כל מה שצריכים בעניין אירועים יהודיים על ידי יצירת רשת חברתית עם מנוע חיפוש מתקדם.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.