ויקיפדיה העברית

ויקיפדיה העברית
סוג אנציקלופדיית אינטרנט חופשית
הרשמה לא חובה

ויקיפדיה העברית היא הגרסה העברית של אנציקלופדיית האינטרנט החופשית "ויקיפדיה", המנוהלת ומתופעלת בידי קרן ויקימדיה. החומר שמתפרסם בוויקיפדיה כפוף לרישיון תוכן חופשי של Creative Commons מסוג CC-BY-SA, ולפיכך היקף זכויות היוצרים עליו מצומצם למדי. המיזם בעברית הושק בח' בתמוז ה'תשס"ג (8 ביולי 2003), ונכון לתחילת שבט ה'תש"פ יש בוויקיפדיה העברית כ-257,538 ערכים.

בדומה לוויקיפדיה בשפות אחרות, גם בוויקיפדיה העברית הגולשים יכולים להשתתף בכתיבה ובעריכה. ויקיפדיה העברית מתאפיינת במספר משתתפים גבוה יחסית למספר דוברי השפה[1] ובהשתתפות ערה בדיונים הנערכים בדפי השיחה של הערכים.[דרוש מקור] מנוע החיפוש גוגל נותן לוויקיפדיה העברית, בדרך כלל, מקום גבוה ברשימת תוצאות החיפוש של מילים בעברית, וממנו מגיעים אליה רוב המבקרים.

המבנה של ויקיפדיה העברית

ויקיפדיה העברית היא אנציקלופדיה כללית, העוסקת ברוב תחומי הדעת. בניגוד לאנציקלופדיות מודפסות שבהן קיימים שיקולי הוצאה לאור, בוויקיפדיה העברית אין הגבלה רשמית על אורך הערכים ועל מספרם. המגבלה היחידה המוצבת על נושאי הערכים היא היותם נושאים אנציקלופדיים.[דרושה הבהרה] הגדרת נושא כאנציקלופדי מתירנית יותר בוויקיפדיה העברית יחסית לאנציקלופדיות אחרות בעברית, דוגמת האנציקלופדיה העברית. ערך יכול להיפתח על ידי כל משתמש, רשום (מזוהה על ידי כינוי) או לא רשום (מזוהה על ידי כתובת IP), והמשך עריכתו יכול להתבצע בכל עת על ידי כל העורכים. ערך שלא עומד בסטנדרטים הנהוגים בוויקיפדיה העברית עלול להימחק במחיקה מהירה או בהצבעת מחיקה שבה רשאים לקחת חלק משתמשים בעלי זכות הצבעה בלבד[2].

ערך קצר שיש בו חוסר משמעותי של מידע מוגדר כקצרמר. ערכים שיש בהם בעיות עריכה, כאלו הדורשים שכתוב מלא או חלקי, וערכים שיש צורך להשלים מסומנים באופן בולט על ידי תבניות המיועדות לכך.

רוב הערכים בוויקיפדיה העברית מתאימים לקוראים מחטיבת הביניים ואילך. חלקם דורשים ידע קודם, המסופק בדרך כלל על ידי קישורים פנימיים לערכים בסיסיים יותר. קישורים פנימיים משמשים גם להפניה לערכים משיקים שהנושא שלהם מוזכר בערך. בנוסף, הערכים כוללים הפניות לאתרי אינטרנט חיצוניים שאמורים להרחיב על נושא הערך ("קישורים חיצוניים") ולמקורות לא מקוונים ("לקריאה נוספת"). אם קיימים ערכים זהים בגרסאות של ויקיפדיה בשפות אחרות, הם מסומנים בעזרת קישור מיוחד הקרוי "בינוויקי"[3].

בוויקיפדיה ערכים במגוון רב של תחומים: החל במדעים (מדעי הטבע ומדעי הרוח), הנדסה והיסטוריה, וכלה בספורט, תרבות פופולרית ואקטואליה. ויקיפדיה תומכת בממשק נוסחאות מבוסס LaTeX המאפשר כתיבת ערכים בנושאי מתמטיקה ומדעי הטבע. ערכים אלה נמצאו שימושיים ביותר לתלמידים וסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה.[דרוש מקור] במספר מוסדות אקדמיים מתבקשים הסטודנטים לכתוב ערך בוויקיפדיה בנושא הקורס שלמדו כמטלת גמר של הקורס[4]. ויקיפדיה מאפשרת גם שילוב תמונות בגוף הערכים. ככלל, על התמונות להיות חופשיות, אם כי מותר גם שימוש הוגן במגבלות מסוימות.

הקהילה בוויקיפדיה העברית בוחרת ערכים מומלצים: אלה הם הערכים הבולטים והטובים בוויקיפדיה הזוכים להערכת הקהילה[5], וראויים לציון על היותם מקיפים, אמינים, רהוטים, נהירים ומסקרים היטב את נושאי הערך.

אחד המדדים לבחינת הוויקיפדיות בשפות השונות הוא "מדד העומק". המדד מציג הערכה כמותית לאיכות הערכים בוויקיפדיה בשפות השונות. החישוב לוקח בחשבון את גודל הערכים, את כמות הכותבים בכל ערך ואת קצב השינויים הנעשים בערכים השונים באופן ממוצע[6].

אופן התנהלות

העיקרון היסודי שעליו מושתתת ויקיפדיה העברית קובע כי לכל המשתמשים, בין אם הם רשומים ובין אם הם אלמונים, יש זכות לערוך ערכים. עריכתם נבחנת בידי אחרים, ואלה רשאים לשנותה. עריכה של משתמש לא מוכר, בין אם חדש ובין אם בחר לא להירשם, נבחנת באופן ביקורתי יותר מחשש לשגיאות ולהשחתות. כך או כך, ניתן לשחזר כל שינוי על בסיס הגרסאות הקודמות של הערך, כך שההשחתות מזיקות באופן זמני בלבד. הגרסאות הקודמות של הערך נגישות לכול וניתן לשחזר אליהם במהירות.

בראש ויקיפדיה, ובכלל זה ויקיפדיה העברית, עומדת קרן ויקימדיה, שבראשה מכהן חבר נאמנים נבחר. מעורבותם של ראשי קרן ויקימדיה בהתנהלות ויקיפדיה העברית מצומצמת מאוד. עם זאת, להחלטות של הקרן יש השפעה על ויקיפדיה העברית. למשל, ההחלטה לאפשר שימוש בתמונות במסגרת שימוש הוגן התקבלה בוויקיפדיה העברית בעקבות נוהג דומה במהדורות המיזם בשפות אחרות.

בוויקיפדיה העברית השתרש נוהג לנסות להגיע להכרעות בענייני עריכה באמצעות דיון בדף השיחה של הערך הרלוונטי. אם לא מושגת הסכמה כללית בדיון, ניתן לפנות לאחד המשתמשים לשמש כמפשר או בורר, אולם החלטתו של הבורר אינה מחייבת. אפשרות נוספת היא לפנות להצבעת מחלוקת שבה רשאים להשתתף משתמשים בעלי ותק מסוים ורמת פעילות מינימלית. דיונים בסוגיות מדיניות רחבות יותר מתנהלים בדף המכונה "מזנון". כאשר נדרשת הכרעה ברורה בסוגיה מדינית השנויה במחלוקת, מגובשת "הצעת חוק" סדורה המובאת להצבעה בדף המכונה "פרלמנט".

לאכיפת ההחלטות, לשחזור ההשחתות ולטיפול במשחיתים סדרתיים אחראים כלל המשתמשים, אך ישנה שכבה של עורכים הפעילים במיוחד בנושא, ולהם כלים המקלים עליהם בהגנה על ערכים. בראש מדרג ההרשאות של ויקיפדיה העברית עומדים הביורוקרטים. מתחתיהם מפעילי המערכת, שאותם ממנים הביורוקרטים על פי המלצת הקהילה. בוויקיפדיה העברית ישנם 5 מפעילי מערכת. למפעילים אין זכויות יתר רשמיות בהכרעה בענייני עריכה והחלטות מדיניות. יש להם יכולת לחסום משתמשים וכתובות IP מעריכה בוויקיפדיה, להגן על דפים מפני עריכה, לשחזר השחתות במהירות, למחוק דפים ולשנות את ממשק האתר. הרשאות המפעיל מאפשרות לעיין גם בגרסאות קודמות של ערכים שנמחקו. פעולות מפעילי המערכת והביורוקרטים מתבצעות ככל פעולה אחרת באופן שקוף, והן נתונות לביקורת קהילת עורכי ויקיפדיה ואף קוראים מבחוץ.

בנוסף למפעילי המערכת ישנן הרשאות נוספות: מנטרים, שביכולתם לסמן עריכות אנונימיות כבדוקות וגם כלים נוספים; עורכי ממשק; בודקים; דיילים; ישנן גם הרשאות שנועדו לצורכי מיון עריכות בלבד, כגון בדוקי עריכות אוטומטית ומשתמשים ותיקים.

היסטוריה

ציוני דרך במספר הערכים
מספר ערך תאריך יצירה שם הערך
1,000 25 באוקטובר 2003 פרס איג נובל
10,000 10 בספטמבר 2004 פיטר בוגדנוביץ'
20,000 29 במאי 2005 שלמה מימון
30,000 4 בינואר 2006 מרוץ סוסים, יבגני וכטנגוב,
אמי"ת גוש דן, מאיר זורע[7]
40,000 3 ביולי 2006 ספר טלפונים
50,000 24 בדצמבר 2006 דולפינריום
100,000 10 בינואר 2010 אחוזת סיטון דלאוואל
150,000 29 באוגוסט 2013 ישראל חיים בילצקי
200,000 28 בדצמבר 2016 פודו דרומי

עמוד השער של ויקיפדיה העברית נוצר לראשונה ב-8 ביולי 2003[8]. זמן קצר לאחר מכן תורגמו דפי הממשק מאנגלית והתאפשרה תחילת העבודה השוטפת. ב-9 ביולי נוצר הערך הראשון, ויקיפדיה[9]. ב-25 באוקטובר 2003, שלושה חודשים וחצי לאחר ייסודה, נכתב הערך ה-1,000 של ויקיפדיה העברית, ובתחילת 2004 כבר היו בה למעלה מ-2,000 ערכים[10].

במרץ 2004 התמנה דוד שי לביורוקרט, דבר שאפשר לו למנות מפעילי מערכת נוספים ולהקטין את התלות באנשי קרן ויקימדיה. מפגש ראשון של הקהילה נערך בתל אביב ב-22 ביולי.

לאורך השנים ניסו משתמשים שונים לנצל לרעה את ויקיפדיה כבמה להכפשות. אחד מהניסיונות הראשונים הללו נעשה באוגוסט 2004, אז הוכפש הסופר אמנון ז'קונט, שטען כי היה זה חלק מפרשת הסוס הטרויאני, שהתפרסמה בתקשורת כשנה לאחר מכן[11].

בספטמבר 2004 נכתב הערך ה-10,000 בוויקיפדיה העברית. באותה שנה החלו להיכתב ערכים במסגרת מיזמים של משתמשים שיצרו רשימת ערכים העוסקים בנושא מסוים. כך למשל נכתבה סדרת ערכים שעוסקת ברצח קנדי וסדרה אחרת שבמרכזה אי הפסחא. בתחום המתמטיקה ניתנה אז אפשרות להשתמש בממשק נוסחאות דמוי LaTeX[12]. הדבר שיפר את עיצוב ערכי המתמטיקה ושאר הערכים המדעיים.

בינואר 2005 ביקר בישראל ג'ימי ויילס, מייסד פרויקט ויקימדיה, נפגש עם ויקיפדים וערך מספר הרצאות שסוקרו בתקשורת הישראלית והגבירו את המודעות לוויקיפדיה. כתוצאה משיפורים שחלו בתשתית השרתים של ויקיפדיה, הפכה הגלישה בוויקיפדיה למהירה יותר במהלך השנה.

בשנת 2006 החלו שתי יוזמות לעידוד כתיבת ערכים:

ב-24 בדצמבר נוצר הערך ה-50,000, ולכבודו עוצב סמל חגיגי שהוצג במשך כשבועיים[13]. באותה שנה הוענק לוויקיפדיה העברית תג ההתנדבות של איגוד האינטרנט הישראלי, ואות זה הוענק לה שנית ב-2009.

בשנת 2008 חצתה ויקיפדיה העברית את רף 5 מיליון העריכות.

ב-10 בינואר 2010 נכתב הערך ה-100,000 בוויקיפדיה העברית. בכך הצטרפה ויקיפדיה העברית לקבוצה של 30 השפות שבהן נכתבו עד לתאריך זה מאה אלף ערכים ויותר. לרגל המאורע שיגר מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, איגרת ברכה מיוחדת לקהילת הוויקיפדים העברית, ונערכה ישיבה בנושא בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת[14].

ב-29 באוגוסט 2013 נכתב הערך ה-150,000 בוויקיפדיה העברית, ישראל חיים בילצקי.

ב-28 בדצמבר 2016 נכתב הערך ה-200,000 בוויקיפדיה העברית, פודו דרומי.

ויקיפדיה בחברה הישראלית

דבר הנשיא

רקע=#c6dbf7

אם אני צריך מידע, אני לא רץ מיד לרב גוגל. אני קודם כל בודק באנציקלופדיה ולפעמים אני מבקש שימצאו לי את הערך בוויקיפדיה.

(הקישור אינו פעיל, 11.04.2018)

במהלך השנים הלך וגבר משקלה של ויקיפדיה העברית כמאגר ידע לשירותם של דוברי עברית, והדבר בא לידי ביטוי הן במספר גדל והולך של ציטוטים והסתמכות על ויקיפדיה העברית, לרבות ציטוטים בפסקי דין והכרעות בבתי משפט שמצאו בוויקיפדיה מקור מהימן לקביעת עובדות, והן בעניין שמגלים אמצעי התקשורת באירועים הקשורים בוויקיפדיה העברית ובוויקיפדיה העולמית.

בדצמבר 2005 החל המילון הממוחשב בבילון להציע גם את שירותי ויקיפדיה למשתמשיו. בבילון עצמו נמכר בתשלום, אך תוסף ויקיפדיה ניתן לרוכשי בבילון ללא תשלום נוסף. המילון מציג את פסקאות הפתיחה של כל ערך, והקורא המעוניין בהרחבה מקבל קישור לוויקיפדיה עצמה. בדרך זו הפכה ויקיפדיה לנגישה יותר למשתמשי בבילון. מילון מורפיקס הממוחשב מציע שירות דומה בחינם החל מ-2008.

בינואר 2006 השיק פורטל "וואלה!" את מיזם "וואלה! פדיה", בו הוא העתיק גרסה סטטית של ויקיפדיה לשרתיו. הערכים הוצגו באתר "וואלה!" עם פרסומות. בינואר 2013, שם המתחם הפסיק להציג תוכן אנציקלופדי והחל להפנות אל הדף הראשי של וואלה![15].

בחודש יולי 2007 יצא לאור בעברית, בהוצאת ענבר, הספר הראשון שגיבור עלילתו עוסק בעריכה בוויקיפדיה העברית בשעות הפנאי ("מתים לא חורצים לשון" מאת אריה ענבר, גם הוא כותב פעיל בוויקיפדיה העברית[16]). בגוגל מפות ישנה גישה לערכי ויקיפדיה העברית העוסקים באתרים המצוינים על גבי המפות.

במחקר איכותני שנערך בשנת 2012 בקרב 51 מורים ישראלים בחטיבות ביניים ובתי ספר תיכוניים במרכז הארץ הצהירו רוב המורים כי אינם עושים שימוש בוויקיפדיה לצורכי הוראה, ואילו 22 מורים (43%) ציינו שימוש כזה, מתוך אלה 7 מורים (14%) סייגו את תשובתם[17]. עם זאת, אף מורה לא הזכיר את ויקיפדיה כמקור מידע ישיר להכנת שיעורים, וחלקם הסתפקו באמירות כגון שימוש ב"גוגל ולאן שהוא מוביל".

ב-2017 הוציא חנן בן ארי את הסינגל "ויקיפדיה". על פי מילות השיר תפיסת דמותו של אדם לפי ערכים בוויקיפדיה מסמלת התייחסות סטריאוטיפית.

שיתופי פעולה

ויקיפדיה מקיימת שיתוף פעולה עם האקדמיה ועם מוסדות אחרים לכתיבת חלק מהערכים. חלק מהערכים נכתבים במסגרת קורסים אוניברסיטאים כמו היוזמה של הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית שבמסגרתה כתבו סטודנטים בפקולטה עשרות ערכים בדיני נזיקין בוויקיפדיה העברית במהלך שנת 2006[18]. החל משנת 2011 מחייבת אוניברסיטת חיפה את הסטודנטים בפקולטה למדעי הרוח לחבר ערכים בוויקיפדיה בנושאים הקשורים לחומר הלימוד בו הם בקיאים[19]. מיזמים דומים נפתחים מדי פעם וזוכים בדרך כלל לתמיכה ולעזרה של קהילת הכותבים הקבועים. שיתופי פעולה דומים נערכו עם פקולטות נוספות. כמו כן, נערכו שיתופי פעולה עם אגודות שונות.

ב-2009 נערכה תחרות פיזיוויקי לכתיבת ערכים בפיזיקה, בדגש על אופטיקה ופיזיקה אטומית. התחרות אורגנה על ידי עמותת ויקימדיה בישראל, המחלקה לפיזיקה של מערכות מורכבות במכון ויצמן למדע, בשיתוף עם מכון דוידסון לחינוך מדעי ועם OSA, מתוך הכרה שוויקיפדיה העברית היא מקור מידע מרכזי עבור התלמידים בישראל. באפריל 2014 הסתיימה תחרות שנייה של פיזיוויקי, תוצר שיתוף פעולה של עמותת ויקימדיה ואוניברסיטת בר-אילן.

בשנת 2011 נוצר שיתוף פעולה עם מוזיאון ישראל שמטרתו להרחיב את הערכים הקשורים לתרבות הישראלית בוויקיפדיה.

ויקיפדיה העברית כקהילה

העורכים והעורכות בוויקיפדיה העברית מכירים זה את זה במהלך הכתיבה המשותפת ופעילות זו תרמה אף להתפתחות מונחים וצורות ביטוי ייחודיות לה[20]. במהלך שנות הפעילות של המיזם הכותבים התגבשו לקהילה חברתית. מפעם לפעם נפגשים עורכי ויקיפדיה ליום עיון או לפיקניק משותף[21], ובין ויקיפדים רבים מתקיימים קשרי ידידות. מעבר לכך, לעיתים ניתן למצוא בין הכותבים והעורכים בני משפחה אחת, כגון אחים, הורים וילדים וזוגות נשואים.

הקהילה מפעילה ביטאון בשם "הטילדה הרביעית", בו מתפרסמות חדשות, הצעות ומבעים הנוגעים לוויקיפדיה, מידע על הנעשה בוויקיפדיות ברחבי העולם, וטורים אישיים מאת העורכים.

ביקורת

יש הטוענים[22] כי דיוני העריכה בוויקיפדיה, הופכים לא פעם למאבקי אגו קשים והתחשבנויות, ושהשפה הנקוטה בהם היא כוחנית. זו אחת הסיבות, כפי שגם עולה מסקר שערכה עמותת ויקימדיה ישראל, שנשים רבות מדירות עצמן מכתיבה בוויקיפדיה ובכלל, ממעטות להשתתף בעריכתה. שיעור הנשים הפעילות בוויקיפדיה העברית עומד על 23%, לעומת 76% גברים. על פי אותה טענה, נכון לשנת 2013, קיימים בוויקיפדיה פחות ערכים העוסקים בנשים או בתחומי עניין הקשורים בהן. קרן ויקימדיה מייחסת חשיבות רבה לפערים המגדריים בקרב עורכי ויקיפדיה ומעודדת הצטרפות כותבות באמצעות שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיים[22].

הביקורת הדתית ודרכי ההתמודדות

בין הביקורות על האנציקלופדיה השיתופית בכלל, ניתן לייחד את ביקורת המשתמשים הדתיים, המצביעים על שורת ליקויים הקיימת בויקיפדיה העברית. חלקם הם בעיות מבחינה הלכתית כגון פריצות וערכי תרבות מסוימים, וחלקם הם ליקויים הנובעים מסוביקטיביות בלתי נמנעת הנובעת מגישת הסמכות המכרעת בוויכוחי הקהילה הויקיפדית. את מכלול הבעיות בהם נגועה ויקיפדיה, במיוחד בשביל הקורא הדתי, ניתן לסווג לכמה קבוצות מרכזיות, שבהם כמה תתי נושאים נוספים:

 • תרבות: הבעיה הבולטת ביותר היא בעיית התרבות. ההבדל הגדול שבין ערכי הקורא הדתי לערכי הכותב החילוני, גורם לחוסר פרופורציה בין היחס הקיים בין כלל ערכי ויקיפדיה, ליחס המתבקש שבערכי אנציקלופדיה שיתופית דתית. ניתן להצביע על כלל ערכי תרבות ובידור, כגון ערכי ספרות וסרטים, וכן על ערכי הספורט והמשחקים התחרותיים לסוגיהם, וכן בעיה בולטת בתחום זה היא בעיית האלימות אשר במסוה 'תרבותי' מוכשרת לבוא בקהל.
 • צניעות: בעיה נוספת הבולטת ביותר היא בעיית הצניעות. ניתן לחלק את בעיה זו לשלשה חלקים: 1. ישנם ערכים בויקיפדיה אשר מהווים בעיית צניעות חמורה, כך שלעיתים אף שם הערך עצמו צורם לקורא הדתי. 2. ישנם ערכים שנכנס לתוכנם ניבול פה בצורה בוטה, כמו ערכים רבים של ספרות וסרטי 'תרבות'. 3. וישנם ערכים שניתן לסווגם תחת הכותרת 'צניעות נוער', כגון ערכי אנטומיה ורפואה מסויימים, שהגם שקיומם מתבקש ונצרך באנציקלופדיה, עליהם להיות מסווגים בקטגוריה שאינה נגישה לקורא הצעיר אשר אין לו ענין באלו.
 • כפירה: בסיווג זה ניתן למנות כפירה באלקים וברוחניות בכלל, ביזוי שם שמים, כפירה בתורה משמים וביקורת המקרא, וכפירה במעשה בראשית. ניתן להכליל בסיווג זה גם את כלל ערכי הפילוסופיה, המוצגים מתוך גישה מטריאליסטית מוחלטת לפעמים, עד כדי שלילת כח הבחירה של בני האדם.
 • קדושת התורה: בסיווג זה נכללים ביזוי מעמד הדת והשוואתה לדתות אנושיות, התעלמות מסמכות התורה וההלכה, העדפת מקורות חיצוניים על פני מסורת ישראל, ביזוי כבוד תלמידי חכמים, וכן הצגת האורתודוקסיה כזרם שוה ערך לזרמים אחרים.
 • דתות: בעיה נוספת היא החשיפה לתורות דתות אחרות, כנצרות איסלאם ושאר דתות, ולפירוט יתר בפרטיהם תוך מתן כבוד לדתות הללו כשווי ערך לדת אלקים. וניתן למנות כאן גם את היחס והפירוט למיתולוגיה היוונית העתיקה.
 • תיארוך: סיווג דומה ל'כפירה' הוא בעיית התיארוך ההיסטורי והפרהיסטורי, בניגוד למקובל על פי המסורת והתנ"ך. את בעיה זו ניתן לחלק לארבע תקופות שונות: השנים שלפני תחילת הספירה הנוצרית, התקופה הפרהיסטורית, ראשית העולם, וראשית היקום.
 • אוביקטיביות ו'מילה אחרונה': בעיה מהותית נוספת בויקיפדיה העברית, היא גישה סובייקטיבית הקיימת בכל הערכים המשיקים בין דת ומדע, ובין דת למדינה וקהילה. אף כי כותבי הערכים משתדלים לכתוב בצורה אובייקטיבית, קשה להמנע מהטית המידע אל גישת הכותב, והגם שחכמת ההמונים אמורה לאזן ולפתור בעיה זו, כל ויכוח גדול נפתר על ידי התערבות של סמכות אוטוריטית, וניתן לראות גישה חילונית כללית בהכרעות סמכות זו. אחד הביטויים של גישה זו היא תופעת 'המילה האחרונה', בה כל הצגה של נושא השנוי במחלוקת, יסתיים בהבעת העמדה החילונית יותר[23].

אף שכותבים רבים בויקיפדיה העברית הם דתיים בעצמם, שלל בעיות אלו גרמו לכמה קהילות להמנע משימוש בויקיפדיה העברית, לגמרי או באופן חלקי. (סנן 'אתרוג' למשל חוסם ערכים מסויימים בויקיפדיה העברית, ולעומתה תכנת 'נתיב' מונעת לגמרי את הגישה אליה (באופן רשמי, אם כי ניתן להגיש בקשה לפתיחה)). אחרים לעומת זאת, דגלו בהקמת אנציקלופדיה שיתופית חילופית, שתתבסס על ויקיפדיה העברית, אולם תתאים את עצמה לקהילה הדתית. גישה זו היא אחת הסיבות להקמת הויקי-אנציקלופדיה היהודית המכלול.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. סטטיסטיקות ויקיפדיה - עמודה שביעית מימין.
 2. ראו w:he:ויקיפדיה:הצבעה
 3. ראו עזרה:בינוויקי
 4. ראו w:he:ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות
 5. בחירת ערך מומלץ נעשית אחרי ביקורת עמיתים ודיון בדף המיזם.
 6. הסבר על מדד העומק (באנגלית)
 7. נקבע בעקבות ספק לגבי הזהות המדויקת של הערך
 8. כאן ניתן לראות את העריכה הראשונה לעמוד הראשי
 9. "ויקיפדיה" הפך להפניה ימים אחדים לאחר יצירתו, כך שמתמטיקה הוא למעשה הערך הראשון בעל תוכן בוויקיפדיה העברית. ראו w:he:ויקיפדיה:הטילדה הרביעית/23.
 10. כך נראה אז העמוד הראשי של ויקיפדיה העברית
 11. גל מור, אמנון ז'קונט: "הסיוט נגמר", באתר ynet, 29 במאי 2005
 12. נוסחה לדוגמה: (זהות אוילר)
 13. כאן ניתן לצפות בכל הגרסאות של סמל ויקיפדיה העברית
 14. תרומתה של האנציקלופדיה החופשית "וויקיפדיה" לתחום הידע בישראל, לרגל כתיבת הערך המאה האלף בעברית - פרוטוקול דיון בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, 2 בפברואר 2010, באתר כנסת פתוחה
 15. לפי מכונת הזמן של archive.org
 16. w:he:משתמש:אריה ענבר
 17. גדי אלון, פתוחים לתוכן פתוח? בדיקת השקפותיהם של המורים בישראל לשימוש בוויקיפדיה לצרכים חינוכיים, עבודת גמר (מ.א.)-- אוניברסיטת בר-אילן, תשע"ב 2012
 18. ליאור הנר, פרויקט משותף לאונ' העברית ולוויקיפדיה, באתר הארץ, 11 בדצמבר 2006
 19. יונתן הללי, אונ' חיפה: הסטודנטים יחויבו לכתוב ערכים לוויקיפדיה, באתר nrg, 26 באוקטובר 2011
 20. ראו w:he:ויקיפדיה:מקרא תקצירי עריכה
 21. ראו מפגשי ויקיפדיה
 22. 1 2 אנה בורד, מועדון הבנים הסגור של ויקיפדיה בעברית, באתר הארץ, 2 ביוני 2013
 23. דוגמה כזו ניתן לראות בערך דת ואושר בה מוצג קשר ליניארי חיובי חזק בין רמת דתיותו של האדם למידת אושרו, כשבויקיפדיה העברית הערך מסתיים בפרק 'ביקורת', בו מובאת ביקורת מפורסמת מפי שני שוללי דת, אף שאין בזה שום ביקורת על נושא הערך, שהוא הקשר הליניארי שבין דת לאושר.

ערך זה מזכיר את קרן ויקימדיה או את אחד המיזמים שלה.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.