ויקטור צ'רנוב

ויקטור צ'רנוברוסית: Виктор Михайлович Чернов; 25 בנובמבר (הלוח היוליאני, 7 בדצמבר הלוח הגרגוריאני) 1873 - 15 באפריל 1952) פוליטיקאי רוסי, מנהיג המפלגה הסוציאל-רבולוציונית, יושב ראש האספה המכוננת.

שנים ראשונות

צ'רנוב נולד בעיירה קטנה במחוז סרטוב למשפחה מבוססת. אימו נפטרה בשנת 1875 וצ'רנוב ואחיותיו התחנכו על ידי האם החורגת. בשנת 1882 צ'רנוב התחיל ללמוד בגימנסיה בסרטוב. באותה תקופה הוא הכיר את מארק נתנסון והחל להתעניין בדעות מהפכנים ובמיוחד של נרודניקים. בשנת 1890 צ'רנוב נעצר על ידי השלטונות בפעם הראשונה. בשנת 1891 צ'רנוב עבר להמשך לימודים בטרטו. בהיותו בטרטו צ'רנוב בהשפעת האח הבכור התקרב לסטודנטים בעלי דעות מהפכניות. במהלך ביקוריו בסנקט פטרבורג צ'רנוב היוודע לוויכוחים ביו תומכי קארל מרקס לבין תומכי אידאולוגיה של נרודניה ווליה.

בשנת 1892 צ'רנוב התחיל ללמוד משפטים באוניברסיטת מוסקבה. הוא למד את עבודות של קארל מרקס אך לא קיבל את דעותיו. בשנת 1894 צ'רנוב נפגש עם מארק נתנסון שהקים תנועה חדשה. צ'רנוב לא הסכים להצטרף לתנועה מכיוון שהיא לא תמכה כלל בפעולות טרור. בשנת 1894 צ'רנוב נעצר והועבר לתקופת מאסר במבצר פטרופבלובסקיה. לאחר חצי שנה צ'רנוב גורש לסרטוב.

בשנת 1895 צ'רנוב עבר לטמבוב והתחיל לעבוד בממשל המקומי. באותה תקופה הוא תתחיל לפרסם את מאמריו בנושאים שונים וקיבל הכרה בקרב הנרודניקים. בשנת 1898 צ'רנוב התחתן והתקרב מאד לאחיה של אשתו. ביחד הם עסקו בתעמולה מהפכנית אצל איכרי הכפרים סביב טמבוב.

במאי 1899 צ'רנוב נסע לציריך להמשך לימודים. בנוסף להמשך לימודים הוא רצה להקים ארגון על-מפלגתי שיפיץ ספרות מהפכנית בקרב האיכרים. במטרה זו הוא נפגש עם פאבל אקסלרוד וגאורגי פלחנוב אך הם לא תמכו ברעיון. בסופו של דבר בתמיכת חיים ז'יטלובסקי וש. אנ-סקי הארגון הוקם. תוך מספר שנים הארגון הפיץ מעל 300 ספרים ברחבי האימפריה הרוסית.

מפלגה סוציאל-רבולוציונית

בשנת 1902 הוקמה המפלגה הסוציאל-רבולוציונית. מייד עם הקמתה, צ'רנוב הצטרף למפלגה. הוא היה עורך עיתון המפלגה ונבחר לוועד המרכזי. כאשר בשנת 1902 הארגון הצבאי של המפלגה הרג את שר הפנים, צ'רנוב הצדיק את הפעולה בעיתון מפלגתי. במהלך השנים הוא פרסם בעיתון המפלגתי מספר רב של מאמרים והיה נחשב לאידאולוג של המפלגה.

בשנת 1904 צ'רנוב ביחד עם מארק נתנסון ויונה אזף היה נציג את המפלגה בוועידה של כלל מפלגות מהפכניות הרוסיות בפריז. בוועידה סוכם על שיתוף פעולה של כל המפלגות במהפכה המתקרבת.

בסוף 1905 צ'רנוב חזר לאימפריה רוסית. בדצמבר 1905 התקיימה הוועידה הראשונה של המפלגה בתחומי רוסיה וצ'רנוב נבחר לוועד המרכזי שלה. בהתאם להחלטת המפלגה צ'רנוב החרים את הבחירות לדומה שנערכו בשנת 1906. לאחר פיזור הדומה, המפלגה השתתפה בבחירות לכינוס השני וצ'רנוב היה ראש הסיעה. השתתפות בדומה לא מיתנה את דעותיו והוא תמך בארגון התנקשות בקיסר שלא יצאה לפועל.

צ'רנוב קיבל קשה ידיעה שיונה אזף היה סוכן כפול. במשך שנים רבות הם היו קרובים וכאשר הנושא הוכח מעבר לכל ספק צ'רנוב החליט שהוא לא יכול להישאר חבר של וועד המרכזי של המפלגה. מעשית הוא עזב פוליטיקה, מספר שנים פעל רק בתחום הספרותי ובשנת 1911 נסע לאיטליה. תקופה מסוימת צ'רנוב שיתף פעולה עם מקסים גורקי בירחון ספרותי. עם תחילת מלחמת העולם הראשונה צ'רנוב חזר לפעילות פוליטית.

צ'רנוב הצליח לחזור לרוסיה רק לאחר מהפכת פברואר. עם חזרתו הוא נבחר לסגן יושב ראש של סובייט פטרוגרד ונבחר לוועד המרכזי של המפלגה. במאי הוחלט שמפלגה תהיה שותפה לממשלה החדשה וצ'רנוב קיבל תיק החקלאות. הוא היה פעיל מאד וניסה לקדם מספר חוקים. באוגוסט 1917 הוא ראה שלא יכול לקדם את הנושאים החשובים לו בתחום העיקרים והתפטר מהממשלה. צ'רנוב ביקר בערים שונים ברוסיה במהלך הכנות לבחירות לאספה המכוננת. בהיוודע למהפכת אוקטובר ותפיסת שלטון על ידי הבולשביקים צ'רנוב ראה בכך פגיעה בערכי מהפכה. צ'רנוב חזר לפטרוגרד והשתתף בפתיחת האספה המכוננת. צ'רנוב נבחר ליושב ראש האספה וקרא להתנגד לשלטון בולשביקי. כתוצאה מכך, הבולשביקים פיזרו את האספה שלא היה להם רוב ואף הוציאו נגד צ'רנוב צו מעצר. במשך שנתיים וחצי צ'רנוב הסתתר וספטמבר 1920 עזב את המדינה.

בהתחלה צ'רנוב התיישב בטרטו ביחד עם אשתו השלישית אידה פדר שהייתה ילידת העיר. המטרה הייתה להמשיך בפעילות נגד השלטון הבולשביקי ולהיות קרוב ככל הניתן לרוסיה. צ'רנוב פעל רבות לארגון מחדש של המפלגה ואיחוד כל פלגיה. בשנת 1921 הוא תמך במרד קרונשטט. לאחר דיכוי המרד, השלטון הסובייטי דרש מאסטונים לגרש את צ'רנוב מתחומי המדינה. בסופו של דבר צ'רנוב עבר לגרמניה. במשך מספר שנים הוא התגורר בצ'כוסלובקיה, צרפת וגרמניה. הוא המשיך בפעילות פוליטית מפלגתית אך קשר עם חברי המפלגה שהיו בתחומי ברית המועצות הלך ונחלש.

בשנת 1934 צ'רנוב התחיל שת שיתוף פעולה עם דבר פרסמו בו מאמרים בתדירות חודשית. בשנים 1934-1935 הוא ביקר בארץ ישראל והעריך מאד את מפעל הציוני וקיבוצים במיוחד.

בתחילת מלחמת העולם השנייה צ'רנוב ואשתו עברו לארצות הברית. למרות התנגדותו לשלטון הסובייטי, צ'רנוב תמך במאבק נגד הפלישה הגרמנית. בהיותו בארצות הברית צ'רנוב המשיך בפעילות ספרותית והיה פעיל בסניף המקומי של המפלגה שהשפעתה בתחומי ברית המועצות הייתה אפסית.

צ'רנוב נפטר בשנת 1952 בניו יורק.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.