ויליאם צ'יימברס

סר ויליאם צ'יימברסאנגלית: William Chambers; 27 באוקטובר 1723 - 17 בפברואר 1796) היה אדריכל סקוטי.

ביוגרפיה

צ'יימברס נולד בגטבורג שבשוודיה, היכן שאביו עבד כסוחר. בין 1740 ל-1749 הוא הועסק על ידי חברת הודו המזרחית השוודית, וערך מספר מסעות לסין שבמהלכם למד אדריכלות סינית וקישוט.

לאחר שחזר לאירופה הוא למד אדריכלות בפריז עם ז'אק-פרנסואה בלונדל, ובמשך חמש שנים התגורר באיטליה. ב-1755 הוא חזר לאנגליה והקים משרד אדריכלים בלונדון. בהמלצתו של הרוזן הרביעי מבאט הוא מונה למורה לאדריכלות של הנסיך מוויילס, לימים ג'ורג' השלישי, וביחד עם רוברט אדאם היה לאדריכל האישי של המלך. הוא עבד עבור הנסיכה אוגוסטה והקים מבני גן אחדים בקיו, וב-1757 פרסם ספר על עיצובים סיניים שהשפיע על טעמם של אנשים באותה תקופה. הוא המשיך לפתח את עיסוקיו בתחום הסיני עם פרסומה של "Dissertation on Oriental Gardening" (דיסרטציה על גינון אוריינטלי) ב-1772, שבה הרחיב על רעיונות אותה תקופה שעסקו בסגנון הנטורליסטי של הגינון בסין.

ב-1759 הוא פרסם את הספר "Treatise on Civil Architecture", והשפיע באמצעותו על אנשי ענף הבנייה; ספר זה הודפס במספר מהדורות, ופורסם גם ב-1826. השפעתו התבטאה גם באמצעות שורה של אדריכלים צעירים שהתחנכו במשרד שלו, בהם תומאס הארדוויק הבן (17521825) שסייע לו לבנות את בית סומרסט וחיבר עליו ביוגרפיה.

צ'יימברס היה יריבו העיקרי של אדאם בנאו-קלאסיציזם הבריטי. הוא היה יותר בינלאומי בנקודת המבט שלו (האבירות שלו הייתה במקור תואר שוודי) והוא הושפע על ידי הנאו-קלאסיציזם האירופי (עליו השפיע בחזרה) במהלך עבודתו עבור לקוחות בריטיים. ביקור שני בפריז ב-1774 הדגיש את הגישה הצרפתית בעבודתו ואת העירוב השמרני בין הגישות הנאו-קלאסיציסטיות והפלדיאניות.

ב-1766 הוא התמנה לחבר זר באקדמיה המלכותית השוודית למדעים.

הוא מת בלונדון ב-1796, ונקבר בפינת המשוררים שבמנזר וסטמינסטר.

עבודות עיקריות

  • וילה ברוהמפטון, המכונה כיום בית פארקסטד, עבור ויליאם פונסונבי, הרוזן השני מבסונבורו. הוא תיכנן גם שני מקדשי גן, הדומים לאלו שבגני קיו.
  • חלק מהמבנים שתיכנן בגני קיו נהרסו במשך השנים, אך אלה שכן קיימים כוללים את הפגודה בעלת עשר הקומות, האורנג'רי, (חממה לגידול תפוזים), הקשת ההרוסה, מקדש בלונה ומקדש איולוס.
  • בית סומרסט בלונדון, לו הקדיש צ'יימברס כמעט שני עשורים מחייו בין 1776 ל-1796.
  • עבור ג'יימס קולפילד, הרוזן הראשון מצ'ארלמונט, הוא תיכנן את בית צ'ארלמונט וקאסינו אט מארינו, כמו גם את הקפלה והתיאטרון בטריניטי קולג' שבדבלין.

כתביו

  • Designs of Chinese buildings, furniture, dresses, machines, and utensils : to which is annexed a description of their temples, houses, gardens, &c (London) 1757
  • Desseins des edifices, meubles, habits, machines, et ustenciles des Chinois ; Auxquels est ajoutée une descr. de leurs temples, de leurs maisons, de leurs jardins, etc. (London) 1757
  • A treatise on civil architecture in which the principles of that art are laid down and illustrated by a great number of plates accurately designed and elegantly engraved by the best hands (London) 1759
  • Plans, Elevations, Sections and Perspective Views of the Gardens and Buildings at Kew in Surry (London) 1763
  • A dissertation on oriental gardening. (London) 1772

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.