ווסטוק (תחנת מחקר)

ווסטוק היא תחנת מחקר רוסית הממוקמת בקרבת הקוטב המגנטי הדרומי, באנטארקטיקה.

גאוגרפיה

התחנה ממוקמת בגובה של 3,488 מטר מעל פני הים. היא תחנת המחקר המבודדת ביותר ביבשת אנטארקטיקה והיא הנקודה בה נמדדה הטמפרטורה הנמוכה ביותר אי פעם על פני כדור הארץ, 89.2° צלזיוס מתחת לאפס נמדדו ב-21 ביולי 1983. במשך החורף הארוך, הטמפרטורה הממוצעת צונחת לכ-65° מתחת לאפס וגם בקיץ הקצרצר הטמפרטורה לא עולה מעל ל-25 מעלות מתחת לאפס, הטמפרטורה הגבוהה ביותר שנמדדה בתחנה היא (-12.2°).

כמות המשקעים היורדים בתחנה מועטים ועומדים בממוצע על 21 מ"מ בשנה, זאת עקב הקור העז השורר במקום אשר אינו מאפשר תכולת לחות גבוהה מספיק ליצירת משקעים משמעותיים.

היסטוריה

תחנת המחקר ווסטוק נבנתה ב-1957 ופעלה בכל השנה במשך יותר מ-37 שנה. התחנה נסגרה זמנית בינואר 1994 וכעת היא מופעלת בשיתוף פעולה על ידי מדענים רוסים, אמריקאיים וצרפתיים.

אגם ווסטוק

ערך מורחב – ווסטוק (אגם)

אגם ווסטוק הוא האגם התת-קרחוני הגדול ביותר. האגם נמצא ביבשת אנטארקטיקה, מתחת לתחנת המחקר ווסטוק. שטחו של האגם 15,690 קמ"ר. אורכו של האגם 250 ק"מ ורוחבו 50 ק"מ בנקודה הרחבה ביותר, עומקו הממוצע הוא 344 מטרים. האגם נחשב לאגם הטהור ביותר בכדור הארץ. האגם שוכן כ-4,000 מטר מתחת לפני השטח של מדף הקרח המרכז-אנטארקטי.

האגם התגלה בשנת 1996 על ידי צוות מחקר של מדענים רוסים ובריטים. במאי 2005 התגלה אי קטן במרכז האגם. בדיקות בחלקו העליון של האגם העלו שגילו מוקדם ביותר.

טמפרטורת המים עומדת על 3°C-. המים אינם קופאים בשל לחצן של שכבות הקרח הנמצאות מעל האגם.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.