התאחדות הרבנים

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

התאחדות הרבנים (במלואו: התאחדות הרבנים דארצות הברית וקנדא; אנגלית: Central Rabbinical Congress of the United States and Canada מקוצר בדרך כלל ל-CRC) הוא ארגון רבני קנאי בארצות הברית ובקנדה. מטרת ההתאחדות לרכז את פעולות הדת בארצות הברית ובקנדה ולהחליט החלטות ציבוריות הנוגעות לבני חוגיו מקרב החרדים במדינות אלה. היא מחזיקה בעמדות קנאיות, אנטי-ציוניות ונוקשות. היא מפעילה גם גוף כשרות והיו חברים בה מאות רבנים, רובם הונגרים ומיעוטם גליציאנים.

היסטוריה

בעקבות מלחמת העולם השנייה, כאשר אלפי ניצולים יהודים הגיעו לארצות הברית והחלו בתהליך בנייתם מחדש של עשרות הקהילות שהושמדו בשואה, נוסד ארגון זה בשנת תשי"ג-תשט"ו, כשהמטרה המוצהרת היא לשמש כגוף רבני מטרייה לאיחוד הקהילות המושתלות החרדים, ולספק לקהילות האמורות את כל הצרכים הדתיים. בט"ז בטבת תשט"ו התקיים כנס הייסוד.[1]

הארגון הוקם על ידי האדמו"ר מסאטמר הרב יואל טייטלבוים, לצד הרב לוי יצחק גרינוולד מצעהלים, הרב יוסף גרינוולד מפאפא, רבי שמעון ישראל פוזן משופרון, הרב יונתן שטייף מוויען, והרב משה טייטלבוים מסיגט, שלימים לקח על עצמו תואר האדמו"ר מסאטמר. רבנים אלה היוו את הוועד המנהל של הארגון.

הארגון הקים פאנל מיוחד לקיום ואכיפה של ההלכה המסורתית, המכונה ועד לחיזוק הדת, בהנהגתו של הרב רפאל בלום מקאשוי, הרב הלל ליכטנשטיין מקראסנה, הרב יעקב לבוביץ מקפיש, והרב משה ביק ממז'ביז'.

מועצה מייעצת בשם ועד לעניני הוראה, בהנחייתו של הרב נפתלי הרצקה הניג משארמש.

לאורך כל השנים הארגון צמח באופן אקספוננציאלי, והפך במהרה לאחד מארגוני הרבנים המוכרים ביותר, ובו כיום למעלה מ-300 רבנים קהילתיים כחברים,[2] המייצג ציבור קולקטיבית מדווחת של מעל 250,000 ברחבי ארצות הברית וקנדה.[3]

פעילותו הנוכחית של הארגון כוללת, אך אינה מוגבלת ל-, מחלקת כשרות, בית דין, בתיאום ועידות רבנים גדולים, תוך התייחסות לנושאים יהודיים החשובים לאוכלוסייה היהודית הכללית.

נכון לעכשיו, דיקן הארגון הוא יצחק גליק, המכהן בתפקיד זה למעלה מ-40 שנה, בסיועו של מתתיהו ברקוביץ כמזכיר, וחיים שלמה אילוביץ' כרכז.

כשרות

עם יהודים רבים שהגיעו מאירופה, אשר סטנדרטי הכשרות שלהם היו שונים מאלה המקובלים באמריקה, הורגש הצורך בפיקוח כשרות, והארגון הקים מחלקה לפיקוח על מפעלי תעשיית המזון והענקת הכשרים[4], שהובלה על ידי הרב יששכר בער רוטנברג מוואוידיסלוב והרב אשר באב"ד מטרטיקוב. אחד מפרויקטי כשרות הגדולים הראשונים היה הקמת שחיטה לייצור עופות ובשר בקר בהתאם לסטנדרטים הגבוהים של קהילות אלה.

מחלקה זו מאשרת מאות מפעלי ייצור מזון, המייצרים אלפי מוצרים כשרים, כמו גם מאפיות רבות, אולמות קייטרינג ואוכלים, שני מפעלי עופות גדולים, וחמישה מפעלי עיבוד בשר המעסיקים 50 שוחטים, כמה חוות חלביות ויקבים מפורסמים.

חטיבה זו, כיום הגדולה ביותר בארגון, מורכבת מצוות גדול של משגיחים מיומנים, אשר מטיילים ברחבי העולם ומפקחים על אישורי המפעלים ומתקני ייצור המזון ומתעדים אותם, מנטרים פיזית ומוודאים כי מתקיימים כל הדרישות. בשנת 2018 הרחבה חטיבה זו ומודרניזציה של המעבדה עם מכונות וציוד חדשניים חדשים, תוך שהיא מעסיקה אנשי מקצוע מיומנים מאוד בתחום המחקר הכימי, ניתוח מרכיבים שונים בכדי לברר את כדאיותם של הכשר, וניתוח הצמחים והזרעים השונים לצורך התפשטות באגים. אחת לשנה, לפני פסח, פרסמה חטיבה זו את 'מפחת הכשר' עטור השבחים, הכוללת את כל החוקים הרלוונטיים לחג הפסח, ומידע כללי כשר. לאורך השנה מפרסמת החטיבה מגזין ובו מאמרים העוסקים בנושאים מעניינים בתחום כשרות ועדכונים. בראש החטיבה כשרות עומד הרב הראשי של הר קיסקו, ניו יורק הרב הלל וויינברגר מסרדהלי, המשמש כשופט הראשי של האוגדה האמורה, הרב יצחק מנחם אייכנשטיין מגלנטה, והרב שיה שעשל ביק מז'ביזז. והרב ליפא קליין כראש משגיח, מתאם רבנות מבצעת.

הבית דין

הארגון מונה שירותי בית דין מלא, המספקת שירותי בוררות וגישור בעיקר בסכסוכי זוגיים ועסקיים, מסדרת מאות תיקים מדי שנה ומתאמת עשרות גיטין. ה-בית דין מטפל גם בכל העניינים הנוגעים לקידושין. בראשות הבית דין עומד כיום הרב מנדל זילבר מפריימן המשמש כדיין הראשי, וחלק מהדיינים הם הרב יצחק מנחם איכנשטין מגאלנטה, הרב משולם פולצ'ק אב"ד מגד יהודה בברוקלין, ניו יורק, והרב אברהם גרוס.[5] מזכ"ל הראשון של הבית דין היה הרב שבתי מרדכי ברקוביץ', שהוחלף לאחר פטירתו על ידי הרב ישי בוכינגר.

הארגון מקיים, במשרד נפרד, בית הוראה במשרה מלאה, כאשר רבנים מבצעים משמרות כדי לענות לציבור על פניות בהלכה, משעות הבוקר המוקדמות, עד חצות הלילה. המחלקה הזו הובלה במשך שנים רבות על ידי הרב שלום קראוס מאודווארי.

מלחמה בעוקרי הדת

בשנת 1986 פרסם ה-CRC את ההצהרה הבאה:

חובתנו להוקיע את מי שנקרא בשם ה' לשווא. זוהי חובתנו הקדושה ואחריותנו המוסרית לקרוא להם: הפסיקו להשתמש בכזבים ובכפירות אלו כדי להצדיק את עצמכם ואת מעשי עוולתכם. האמונה היהודית, כפי שהועברה על ידי הקב"ה לאבותינו, לא היה - ולעולם לא תעמיד פנים עם שיטת הציונית והלאומית של מדינת ישראל. שיטות מזויפות אלו מורכבות מאפיקורסות וציונות אנטי-דתית, אידיאולוגיות זרות ליהדות. שלא יציגו עצמם בצורה לא נכונה כיהודים.[6]

מרבני ההתאחדות

 • רבי יואל טייטלבוים, נשיא הארגון עד לפטירתו בשנת 1979.
 • רבי משה טייטלבוים, ממלא מקום דודו בנשיאות הארגון עד לפטירתו בשנת 2006.
 • הרב יונתן שטייף, סגן נשיא.
 • הרב יהושע חיים טייטלבוים אב"ד צ'נסטקביץ, סגן נשיא.
 • הרב שמואל אברהם זלטנרייך, אב"ד שטשאקאווא, יו"ר בתי הדין של הארגון
 • הרב חיים ברגר, אב"ד מישקולץ
 • הרב נפתלי הירצקא העניג - אב"ד שארמאש
 • הרב רפאל בלום, אב"ד קאשוי (קושיצה)
 • רבי ישכר בער רוטנברג האדמו"ר מוודיסלב
 • הרב הלל ליכטנשטיין, אב"ד קראסנא
 • רבי יוסף גרינוולד, האדמו"ר מפאפא
 • הרב שמעון ישראל פוזן אב"ד שאפראן
 • הרב שלום קרויז גאב"ד אודווארי
 • הרב יעקב סגל ליבוביץ אב"ד קאפיש
 • הרב יהושע כ"ץ אב"ד סאמבאטעהלי
 • הרב שלמה יום טוב ליפא פולק, אב"ד לנדסברג
 • רבי מרדכי הגר, האדמו"ר מוויזשניץ
 • הרב משולם פייש סג"ל לאווי האדמו"ר מטאהש
 • ראב"ד הארגון הוא הרב מנחם זכריה זילבר (בנו של הרב רפאל, אב"ד פריימן).

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
הערך באדיבות ויקיפדיה האנגלית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.